Piyasalar

28 Kasım 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Adem BirinciAdem Birinci
9 Nisan 2011

Süt sektörüne çözüm önerileri?Haydin süt içmeye? başlıklı yazımıza birçok ileti aldık. Bunlardan biride, tarımsal birçok konuda görüşlerine başvurduğumuz, Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut ESKİYÖRÜK bey. Yazımıza desdek amaçlı, ?2011 Yılı Süt Sektörünün Değerlendirmesi ve Çözüm Önerileri? başlıklı yazısını köşemizde sizlerle paylaşıyoruz.
"Süt sektörü bugün büyük bir kriz sürecine girmiştir. Yem fiyatları son altı ay içerisinde ortalama yüzde 30 artarken, süt fiyatlarında düşüş başlamıştır. Üreticinin sürdürebilirliğini sağlayabilmesi için dünya ölçeğinde kriter olan 1 Lt süt ile en az 1.5 kg yem alabilmesi gerekirken, bugün gelinen noktada birim yem fiyatı süt fiyatını geçmiştir. Üretici bugünkü koşullarda zarar etmektedir.
Aynı koşulların yaşandığı 2 yıl öncesi üreticilerimiz çaresizlikten dolayı binlerce süt ineğini kestirmek zorunda kalmış ve bunun sonucunda et krizi oluşmuş, Ülkemiz bu açığı ithalat ile çözmek durumunda kalmıştır. Gerekli müdahalenin zamanında yapılmamasından dolayı üretici ve milli ekonomi büyük kayba uğramıştır.
Son yıllarda devletin hayvancılığa sağladığı destekler sonucu süt üretiminde sağlanan artışın, bugün aynı düzeyde iç tüketime yansımaması ve ihracatın yeterli seviyede olmaması sonucu üretimde arz fazlası oluşmuştur. Süte talebin azalması ile sanayici süt bırakmaya ve serbest piyasadaki fiyatlar düşmeye başlamıştır. Bahar aylarında süt üretiminin artmasıyla bu kriz daha da artacaktır. Aynı krizin eşiğinde olduğumuz bu günlerde, acil bir eylem planı gerekmektedir.
Çözüm olarak;
Üreticinin 1 Lt süt ile 1,5 kg yem alabilecek piyasa düzenin oluşuncaya kadar aradaki fark süte prim verilmesi ve yem primi iadesi şeklinde uygulamaya hemen geçilerek üreticinin bugünkü mağduriyeti giderilmelidir.
İç tüketimi arttırmaya yönelik, kısa ve uzun vadeli çözüm olacak Okul Sütü Projesi uygulamasına 2010-2011 yılı eğitim ve öğretim yılının 2. döneminde Valiliklere bu amaç doğrultusunda kullanılmak üzere kaynak aktarılarak iller bazında süt alımı yapılarak okullara dağıtılmalıdır.
Piyasaları rahatlatmaya yönelik sanayiciye ihracat teşviki arttırılmalıdır. Üretimde oluşan arz fazlasının; Okul Sütü ve ihracatla eritilmesi sektörün bugünü ve yarını için en sağlıklı uygulama olacaktır.
Damızlık düve ve et ithalatı derhal durdurulmalıdır. Türkiye?nin bugün süt ve et açığı yoktur. Bugünkü et fiyatları üreticinin maliyetine göre yüksek değildir.
Marketler yasası hemen çıkartılarak üretici, sanayici ve tüketicinin bugünkü yaşadığı haksızlık giderilmelidir.
Mevcut durumda üreticilerin örgütlere üyeliği büyük ölçüde sağlanmıştır. Fakat üreticilerin büyük bir çoğunluğu ürettiği sütü tüccara ve sanayicilere direk olarak pazarladığından dolayı sektörde sağlıklı bir piyasa düzeni oluşturulamamaktadır. Ayrıca; sektörün en önemli sorunlarından olan kayıt dışılık, kalite, pazarlama, örgütlenme, denetim ve üretim planlaması yeterince sağlanamamıştır. Teşvik Primleri sosyal yardım anlayışı ile değil, sektörde yaşanan sorunların çözümü ve hedefe ulaşılması için bir unsur olarak kullanılmalıdır. Türkiye?nin koşulları gereği Kooperatifleşmeye daha da büyük önem verilerek küçük üreticiler korunmalıdır. 
Arttırılması düşünülen süt destekleme primi herkese eşit değil; üreticinin desteklenmesinin yanı sıra örgütlenmeyi teşvik edici ve kaliteyi iyileştirmeye yönelik olmalıdır.
Mahmut Eskiyörük bey cuma günü akşamı tarım ve hayvancılığın ilkeli kanalı Köy tv de ?Üretici? programında konuğumuz oldu. Sektörün tüm sorunlarını enine boyuna masaya yatırıp çözümü konuştuk. www.koytv.tv ~|~

Bu yazı 1,560 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 21 Ekim 2015 Dünya Kadın Çiftçiler Gününde kadın olmak
  • 19 Ekim 2015 Kerbela'dan bugüne YezİTlik
  • 14 Ekim 2015 GDO ya da nesli ve ekini bozmak
  • 7 Ekim 2015 Sakız koyunu
  • 3 Ekim 2015 Celladına aşık olmuşsa bir millet
  • 24 Ağustos 2015 Bu gazete
  • 6 Ağustos 2015 1400 yıllık yarayı kaşımak mı?
  • 3 Ağustos 2015 Dünya onun teziyle şekilleniyor
  • 31 Temmuz 2015 Nakşibendiliğin sessiz zikir bid'atı
  • 22 Temmuz 2015 Asgari ücretle sömürülen Türk milleti
  • 20 Temmuz 2015 Faiz-domuz eti-zina
  • 14 Temmuz 2015 Çaremiz MEM
  • 11 Temmuz 2015 Mutsuz insanlar ülkesi Türkiye
  • 9 Temmuz 2015 Hakikat yayınlarının Eshab-ı Kiram kitabı
  • 7 Temmuz 2015 Sana hıncım geçmedi ey milletim!
  • 10 Haziran 2015 Sen yine kaybettin ey milletim!
  • 24 Nisan 2015 İthal kafayla nereye kadar?
  • 13 Nisan 2015 'Oy'larımızın 'boş'a gitmemesi için ya da % 10'a kanma!
  • 8 Nisan 2015 Suriyeli ana
  • 6 Nisan 2015 Sütten çıkmış Ak kaşık  Haber Sistemi eticaret
  İcmal Yayıncılık ve Reklamcılık San. Tic. Ltd. Şti. © 1997 - 2015
  50896 µs