Piyasalar

27 Mart 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Adem BirinciAdem Birinci
9 Nisan 2011

Süt sektörüne çözüm önerileri?Haydin süt içmeye? başlıklı yazımıza birçok ileti aldık. Bunlardan biride, tarımsal birçok konuda görüşlerine başvurduğumuz, Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut ESKİYÖRÜK bey. Yazımıza desdek amaçlı, ?2011 Yılı Süt Sektörünün Değerlendirmesi ve Çözüm Önerileri? başlıklı yazısını köşemizde sizlerle paylaşıyoruz.
"Süt sektörü bugün büyük bir kriz sürecine girmiştir. Yem fiyatları son altı ay içerisinde ortalama yüzde 30 artarken, süt fiyatlarında düşüş başlamıştır. Üreticinin sürdürebilirliğini sağlayabilmesi için dünya ölçeğinde kriter olan 1 Lt süt ile en az 1.5 kg yem alabilmesi gerekirken, bugün gelinen noktada birim yem fiyatı süt fiyatını geçmiştir. Üretici bugünkü koşullarda zarar etmektedir.
Aynı koşulların yaşandığı 2 yıl öncesi üreticilerimiz çaresizlikten dolayı binlerce süt ineğini kestirmek zorunda kalmış ve bunun sonucunda et krizi oluşmuş, Ülkemiz bu açığı ithalat ile çözmek durumunda kalmıştır. Gerekli müdahalenin zamanında yapılmamasından dolayı üretici ve milli ekonomi büyük kayba uğramıştır.
Son yıllarda devletin hayvancılığa sağladığı destekler sonucu süt üretiminde sağlanan artışın, bugün aynı düzeyde iç tüketime yansımaması ve ihracatın yeterli seviyede olmaması sonucu üretimde arz fazlası oluşmuştur. Süte talebin azalması ile sanayici süt bırakmaya ve serbest piyasadaki fiyatlar düşmeye başlamıştır. Bahar aylarında süt üretiminin artmasıyla bu kriz daha da artacaktır. Aynı krizin eşiğinde olduğumuz bu günlerde, acil bir eylem planı gerekmektedir.
Çözüm olarak;
Üreticinin 1 Lt süt ile 1,5 kg yem alabilecek piyasa düzenin oluşuncaya kadar aradaki fark süte prim verilmesi ve yem primi iadesi şeklinde uygulamaya hemen geçilerek üreticinin bugünkü mağduriyeti giderilmelidir.
İç tüketimi arttırmaya yönelik, kısa ve uzun vadeli çözüm olacak Okul Sütü Projesi uygulamasına 2010-2011 yılı eğitim ve öğretim yılının 2. döneminde Valiliklere bu amaç doğrultusunda kullanılmak üzere kaynak aktarılarak iller bazında süt alımı yapılarak okullara dağıtılmalıdır.
Piyasaları rahatlatmaya yönelik sanayiciye ihracat teşviki arttırılmalıdır. Üretimde oluşan arz fazlasının; Okul Sütü ve ihracatla eritilmesi sektörün bugünü ve yarını için en sağlıklı uygulama olacaktır.
Damızlık düve ve et ithalatı derhal durdurulmalıdır. Türkiye?nin bugün süt ve et açığı yoktur. Bugünkü et fiyatları üreticinin maliyetine göre yüksek değildir.
Marketler yasası hemen çıkartılarak üretici, sanayici ve tüketicinin bugünkü yaşadığı haksızlık giderilmelidir.
Mevcut durumda üreticilerin örgütlere üyeliği büyük ölçüde sağlanmıştır. Fakat üreticilerin büyük bir çoğunluğu ürettiği sütü tüccara ve sanayicilere direk olarak pazarladığından dolayı sektörde sağlıklı bir piyasa düzeni oluşturulamamaktadır. Ayrıca; sektörün en önemli sorunlarından olan kayıt dışılık, kalite, pazarlama, örgütlenme, denetim ve üretim planlaması yeterince sağlanamamıştır. Teşvik Primleri sosyal yardım anlayışı ile değil, sektörde yaşanan sorunların çözümü ve hedefe ulaşılması için bir unsur olarak kullanılmalıdır. Türkiye?nin koşulları gereği Kooperatifleşmeye daha da büyük önem verilerek küçük üreticiler korunmalıdır. 
Arttırılması düşünülen süt destekleme primi herkese eşit değil; üreticinin desteklenmesinin yanı sıra örgütlenmeyi teşvik edici ve kaliteyi iyileştirmeye yönelik olmalıdır.
Mahmut Eskiyörük bey cuma günü akşamı tarım ve hayvancılığın ilkeli kanalı Köy tv de ?Üretici? programında konuğumuz oldu. Sektörün tüm sorunlarını enine boyuna masaya yatırıp çözümü konuştuk. www.koytv.tv ~|~

Bu yazı 1,426 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 23 Mart 2015 Vergi-zam-ceza teslisi
  • 19 Mart 2015 Mersin Limanı ya da GDO'lu ürün deposu
  • 18 Mart 2015 6 yıldır ihlal edilen tarım destekleri
  • 12 Mart 2015 Tarımda sözleşmeli kölelik
  • 6 Mart 2015 Gülelim ağlanacak halimize
  • 27 Şubat 2015 İş-aş seviyoruz seni Haydar Baş
  • 9 Şubat 2015 Dünya MEM'le şekilleniyor
  • 7 Şubat 2015 Tarımda Avrupa şampiyonluğu ve dünya yedinciliğimiz!
  • 30 Ocak 2015 Tarım kanununu ihlale devam
  • 12 Ocak 2015 Domuzluk aldı başını gidiyor
  • 7 Ocak 2015 Ehl-i Beyt
  • 2 Ocak 2015 Atatürk'ün Türk milletine öğretemediği tek şey
  • 13 Eylül 2014 Toprakta hayat yoksa ulusta kuvvet bulunmaz
  • 13 Ağustos 2014 Arı ölümleri ya da hibrit hayat
  • 10 Ağustos 2014 Güzel insanın güzel ölümü
  • 4 Temmuz 2014 Kalkınma köyden başlar
  • 19 Haziran 2014 Ruslar aklımı aldı
  • 4 Haziran 2014 Kim 10 bin dolar almak istemez ki?
  • 28 Mayıs 2014 İki köle
  • 24 Mayıs 2014 Kömür bitti -302+?..


  EmlakDevri

  Haber Sistemi eticaret
  İcmal Yayıncılık ve Reklamcılık San. Tic. Ltd. Şti. © 1997 - 2015
  63419 µs