Piyasalar

27 Kasım 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Ahmet SevinçAhmet Sevinç
3 Kasım 2011

Kredi kartları elde patladı!Avrupa?da başlayan ekonomik kriz Balkanlardan gelen sert rüzgarla birlikte Türkiye ekonomisini etkisi altına aldı. Merkez Bankamız bu sert ekonomik rüzgâr karşısında büyük çaba göstermesine rağmen döviz kurlarını kontrol edemiyor. Her gün döviz alım ve satım ihaleleri yaparak avro ve doların artış hareketlerini kontrol altında tutmaya çalışıyor. Döviz elbisesi yama tutmuyor.
İktidar ?elektrik, doğalgaz, içki, sigara, demir, çelik, petrol, özel tüketim vergileri ile taşıt vergilerine zam yaptı?? Pardon güncelledi?
Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek zammın adını güncelleme koydu. Toplumumuzda bunu yedi! Aynı fındık reklamındaki gibi. Bir avuç fındık iyi gelir misali; bir avuç zam veya bir avuç güncelleme vatandaşlarımıza iyi gelir!
Bir ülkede zamlar yapılırsa, döviz fiyatları artarsa ekonomiyi dengede tutmak mümkün değildir. Domino taşı etkisi yapar zincirleme iğneden ipliğe her ürünün fiyatı otomatik olarak değişir. Bu değişim arkasından enflasyonu azdırır ve dizginlenemez hale gelir. Toplumun gelir gider dengesi bozulur. Faizler artar iş hayatı krize girer. İthalat ihracat makası açılır. Cari açık katmerli olarak büyür. Altın fiyatları alır başını gider. İşte bunun adına ?ekonomik deprem denir?. Ekonomik hayatta taş taş üstünde kalmaz, ekonomi kontrol edilemez.                  
Bu ?EKONOMİK DEPREMİN? adına da gizli ?DEVALİASYON? denir.
Türk ekonomisi kriz uçuşuna geçti. Hani Başbakan Avrupa ülkelerindeki ekonomik kriz başlayınca bu defa teğet bile geçmeyecek demişti ya? Ekonomik kriz teğet şöyle dursun ekonominin bütün vidaları gevşedi, ekonomi dağılmak üzere Allah iktidara kolaylık versin.
İşte ekonomide en büyük sorun kredi kartları. Kredi kartları elde patladı. Avrupa Bankalarında başlayan iflaslar bizim Avrupa patentli bankalarımızı da korkuttu ve bu panikle ilk icraat kredi kartlarına hep birlikte dizgin vurma kararı aldılar. Acele olarak Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu kredi kartları ile ilgili yönetmelik değişikliğine gitti. Geçtiğimiz 17 Eylül 2011 tarihinden başlamak üzere değişiklikler getirildi ve hemen uygulamaya geçildi. Kredi kartını kullanan çoğu vatandaşımızın aleyhlerine gelişen bu kararlardan haberi yok! Kredi kartı kullanıcıları kredi kartı kullanımındaki yeni engelli tuzaklara dikkat edin! Yoksa ?icra daireleri yeni adresiniz olur?.
Kredi kartları kullanımında yeni değişiklikler neler?
* Bir yıl içinde üç defa yüzde 50?nin altında ödeme yapılırsa kredi kartı nakit çekime kapanacak, ayrıca kart sahibine yeni limit artışı yapılmayacak.
* Bankadan yeni kredi kartı alacak kişi ekstresinin (hesap özetinin) yüzde 40?ını bankasına her ay düzenli olarak ödeyecek. Ödeme yapılmazsa kredi kartı kullanıma kapatılıp iptal edilecek. Hakkında icra takibatına geçilecek.
* Kredi kartı limiti 5 bin liraya kadar olan kart sahipleri ilk yıl asgari tutarlarının yüzde 20?sini, ikinci yıl ise yüzde 22?sini ödeyecekler.
* Kredi kartı limitleri 5 bin ile 15 bin lira arası olan kart sahipleri ilk altı ayda yüzde 20, ikinci altı ayda ise yüzde 22 olarak asgari tutarlarını ödeyecekler.
* Kredi kartı limitleri 15 bin ile 20 bin olan kart sahipleri yüzde 25 asgari ödeme yapacaklar.
* Kredi kartı limitleri 15 bin ve 20 bin lira arası olan kredi kartı sahipleri asgari ödemelerini yüzde 40 olarak ödeyecekler.
Cüzdanlarımızdaki kredi kartları kâbus gibi oldu. Her ne limitli olursa olsun bir yılda üç defa yüzde 50?nin altında ödeme yapmak. Kredi kartı kullanan ile Bankanın arasını açacak. Veee? Kaçınılmaz son gelecek altı ayda kart kullanıcılarının büyük bölümü icralık olacak. Geri ödemeleri zamanında alamayacak Bankalarda da ekonomik kriz başlayacak. Ekonomimizin gelecek altı ayı için kâhin olmaya gerek yok. Görünen köy kılavuz istemez.
Çünkü kredi kartı kullanımında Dünya üçüncüsüyüz. Türkiye?de 18 milyon kredi kartı kullanıcısının cüzdanında 50 milyon kredi kartı var. Bankaların kredi kartındaki yıllık cirosu 200 milyar dolar.
Ey Hükümet, ey Medya, ey anlı şanlı Ekonomistler dilinizi mi yuttunuz. Kredi kartları ile ilgili yeni düzenlemeleri, halka neden anlatmıyorsunuz? Anlaşılır gibi değil. İşte biz onun için Milli Ekonomi diyoruz. Milli ekonomide vatandaş aldatılmaz. Kredi kartı kullanıcıları kabus görmemek için artık uyanın!
Avrupalı Bankalarımız kartopu gibi biriken kredi kartı borçları icraları için pusuda bekliyor. Kredi kartı kullanıcılarını iş, işten geçmeden uyarıyorum! ~|~

Bu yazı 1,366 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 6 Mayıs 2015 Onlar konuşur!
  • 26 Nisan 2015 Vaatlerin patenti Prof. Dr. Haydar Başta
  • 18 Nisan 2015 Patates darbe yapacak!
  • 20 Mart 2015 Aksaray A.Ş.
  • 23 Aralık 2014 1 Savcı, 3 Polis
  • 16 Ağustos 2014 AKP'de dakika 1 gol 1
  • 24 Kasım 2013 Elini veren, kolunu kaptırır!
  • 14 Ekim 2013 Andımızı Kaldıran Parti = AKP
  • 11 Ekim 2013 Yandaş muhalefet!..
  • 15 Eylül 2013 ÖLÜMpiyatlar başladı!
  • 22 Ağustos 2013 Sonbahar sıcak geçecek!
  • 7 Ağustos 2013 İktidar'da taraftar korkusu!
  • 2 Ağustos 2013 Gizli tanık ve gizli ihbarcı!..
  • 23 Temmuz 2013 Kredi kartı darbesi!..
  • 9 Temmuz 2013 Bunlar
  • 22 Haziran 2013 Diktatörlüğün psikolojisi
  • 4 Haziran 2013 Yazmıyooor!.. Yazmıyooor!..
  • 1 Haziran 2013 Yalakalıkta sınır yok!
  • 24 Mayıs 2013 Üç sandık
  • 15 Mayıs 2013 Koyun can derdinde, kasap et derdinde!  Haber Sistemi eticaret
  İcmal Yayıncılık ve Reklamcılık San. Tic. Ltd. Şti. © 1997 - 2015
  27319 µs