Piyasalar

30 Kasım 2015, Pazartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Uğur KepekçiUğur Kepekçi
25 Ağustos 2012

Vaktinde kılınan namazın faydalarıÂlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.v.) tarafından “Namaz benim gözümün nurudur” diye övülen, “dinin direği” mesabesinde ve ebedi kurtuluşun reçetesi olan Namaz, İslam’ın beş şartı arasındadır. Böyle olmasına rağmen, Müslüman olduğunu iddia eden bazı kimseler tarafından bile aksatılabilmektedir. “Bir gün kılarım” ya da “daha erken” bahaneleriyle…
Müslümanlık iddiasında bulunanlar; mensup oldukları dinin gereklerini yerine getirmek zorundadırlar. Kişinin mensubiyetindeki samimiyeti, ancak o işe verdiği değer ve gayretle orantılıdır. Çalışmak üzere bir işe girseniz, çalıştığınız kadar ücret alırsınız. Benzetirsek; kulluk iddiasında bulunan birinin mutlak manada Allah’a ibadet etmesi gerekmektedir. Kulluğun ispatı için ibadet bir zarurettir. Çünkü yoktan var eden Rabbimiz bunu bizden emirlerle istemiştir.
Prof. Dr. Haydar Baş’ın bu konudaki tespiti gayet manidardır: “İman, ibadetle ispatlanır. Nasıl ki, bir davada şahit aranıyorsa inancınızın ispatında da sizden şahit sorulur. Sizin şahidiniz, ibadetlerinizdir. O halde; namazı huşû ile kılın, orucu tutun, muktedir iseniz hacca gidin ve zekatınızı verin. Haramları terk edin.” (Makalat, s. 299).  
İbadet genel bir bütünlük içinde değerlendirilir. Ancak biz günde beş vakit, vaktinde ve her gün sürekli yapılması istenen bir ibadet olduğu için namaz konusunu ele almak istedik. Namaz konusundaki bilgi eksikliği, gaflet ve tembelliğin aşılması için namaz konusundaki kazanım ve kayıpların ne olduğunun bilinmesinde fayda görmekteyim.   
Namazın Allah’ın emri olduğunu bildiği halde, namaz kılmayanlarda oluşmuş olan yanlış bir kanaat vardır. “Bazı eksik ve hatalarım var, önce onları düzelteyim de o zaman namaz kılarım.” Bu kanaatin yanlışlığını, aksine insanların ancak namaz kılmak suretiyle kötülüklerden korunabileceğini Yüce Allah (c.c.) Kur’an da haber vermiştir.
“Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı zikir elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebût, 45). Düzenli kılacağımız beş vakit namazla, kötülüklerden korunacağımız böylece beyan edildiğine göre, hangi hal üzere olursak olalım hemen namaz kılmaya başlamalıyız ki; manevi tedavimiz ve kemale doğru seyrimiz başlasın.
Beş vakit namaz deyip geçmeyin, kılacağımız beş vakit namaz aslında elli vakit namaz hükmündedir. Yani kılacağımız beş vakit namazla elli vakit kılmış sevabı aldığımız, Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından haber verilmiştir.
“Hz. Peygamber’e (s.a.v.) İsrâ gecesi, namaz elli vakit olarak farz kılındı. Sonra azaltıldı ve beş vakte düşürüldü. Sonra şöyle seslenildi: Ey Muhammed, şüphesiz bizim nezdimizdeki söz bir değişikliğe uğramaz. Senin için bu beş vakit namaz, elli vakit namazın karşılığıdır.” (Buhâri, Salat, 76, Enbiya, 5).
Vaktinde kılınan namaz sayesinde elde edilen kazanımlara devam edelim. Hz. Ebu Hüreyre (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber’in (s.a.v.) şöyle söylediğini işittim:
“Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve bu nehirde her gün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?”
“Bu hal, onun kirlerinden hiçbir şey bırakmaz!” dediler.
Aleyhissalâtu vesselâm, “İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler” buyurdu. (Kütübü Sitte, 2293).
Derdi din ve namaz olanlara birde gece ve sabah namazının insan psikolojisine etkilerini izah eden bir hadis-i şeriften bahsedelim. Hemen her namaz kılan kişinin gerek uyku düzensizliğinden, gerek gafletinden, gerekse de tembelliğinden, uyanıp zamanında kılamadığı sabah namazıyla neler kaçırdığını da bilmesinde fayda görmekteyim.
Yine Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor:
Resûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Biriniz uyuyunca ensesine şeytan üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düğüm yerine eliyle vurarak, ‘üzerine uzun bir gece olsun, yat’ dileğinde bulunur. Adam uyanır ve Allah'ı zikrederse bir düğüm çözülür, abdest alacak olursa bir düğüm daha çözülür, namaz kılarsa bütün düğümler çözülür ve böylece canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde habis ruhlu (içi kararmış) ve uyuşuk bir halde sabaha erer.” (Kütübü Sitte, 2984)
Gece kalkılıp kılınan namazların şifa verdiğini haber veren bir hadis-i şerifle konumuza nihayet verelim.
Hz. Bilal (r.a.) anlatıyor:
Resûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan salihlerin âdetidir; Rabbinize yakınlık (vesilesi)dir; günahlardan koruyucudur; kötülüklere kefarettir, bedenden hastalığı kovucudur.” (Kütübü Sitte, 2977).

Bu yazı 10,170 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Kasım 2015 Selam olsun, farkı fark edenlere!
  • 30 Ekim 2015 Seçmen kardeşim!
  • 28 Ekim 2015 Diyanet'e teşekkür
  • 20 Ekim 2015 Uyarılara kulak verin
  • 17 Ekim 2015 Umuda ihtiyacımız var
  • 30 Temmuz 2015 Zafiyet
  • 21 Haziran 2015 Oruç, sıhhat ilişkisi
  • 20 Haziran 2015 Ramazana eriştik
  • 17 Haziran 2015 Alışkanlıkları değiştirmek zordur
  • 16 Haziran 2015 Akıl tutulması bir hastalıktır
  • 14 Haziran 2015 Çözümleri yok
  • 13 Haziran 2015 Hakkınıza sahip çıkmadınız
  • 2 Haziran 2015 Siyasetin Yunusları
  • 29 Mayıs 2015 Millet hakkına sahip çıkmaya hazırlanıyor
  • 28 Mayıs 2015 Başkaları havanda su dövüyor
  • 22 Mayıs 2015 Taşımayla sandık dolmaz
  • 19 Mayıs 2015 Gerekli sebebin var
  • 16 Mayıs 2015 Gönül gözü ile görenler
  • 10 Mayıs 2015 Hakkına sahip çık
  • 8 Mayıs 2015 Türkiye gündemini O belirliyor  Haber Sistemi eticaret
  İcmal Yayıncılık ve Reklamcılık San. Tic. Ltd. Şti. © 1997 - 2015
  27055 µs