Piyasalar

28 Mart 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Uğur KepekçiUğur Kepekçi
25 Ağustos 2012

Vaktinde kılınan namazın faydalarıÂlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.v.) tarafından “Namaz benim gözümün nurudur” diye övülen, “dinin direği” mesabesinde ve ebedi kurtuluşun reçetesi olan Namaz, İslam’ın beş şartı arasındadır. Böyle olmasına rağmen, Müslüman olduğunu iddia eden bazı kimseler tarafından bile aksatılabilmektedir. “Bir gün kılarım” ya da “daha erken” bahaneleriyle…
Müslümanlık iddiasında bulunanlar; mensup oldukları dinin gereklerini yerine getirmek zorundadırlar. Kişinin mensubiyetindeki samimiyeti, ancak o işe verdiği değer ve gayretle orantılıdır. Çalışmak üzere bir işe girseniz, çalıştığınız kadar ücret alırsınız. Benzetirsek; kulluk iddiasında bulunan birinin mutlak manada Allah’a ibadet etmesi gerekmektedir. Kulluğun ispatı için ibadet bir zarurettir. Çünkü yoktan var eden Rabbimiz bunu bizden emirlerle istemiştir.
Prof. Dr. Haydar Baş’ın bu konudaki tespiti gayet manidardır: “İman, ibadetle ispatlanır. Nasıl ki, bir davada şahit aranıyorsa inancınızın ispatında da sizden şahit sorulur. Sizin şahidiniz, ibadetlerinizdir. O halde; namazı huşû ile kılın, orucu tutun, muktedir iseniz hacca gidin ve zekatınızı verin. Haramları terk edin.” (Makalat, s. 299).  
İbadet genel bir bütünlük içinde değerlendirilir. Ancak biz günde beş vakit, vaktinde ve her gün sürekli yapılması istenen bir ibadet olduğu için namaz konusunu ele almak istedik. Namaz konusundaki bilgi eksikliği, gaflet ve tembelliğin aşılması için namaz konusundaki kazanım ve kayıpların ne olduğunun bilinmesinde fayda görmekteyim.   
Namazın Allah’ın emri olduğunu bildiği halde, namaz kılmayanlarda oluşmuş olan yanlış bir kanaat vardır. “Bazı eksik ve hatalarım var, önce onları düzelteyim de o zaman namaz kılarım.” Bu kanaatin yanlışlığını, aksine insanların ancak namaz kılmak suretiyle kötülüklerden korunabileceğini Yüce Allah (c.c.) Kur’an da haber vermiştir.
“Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı zikir elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebût, 45). Düzenli kılacağımız beş vakit namazla, kötülüklerden korunacağımız böylece beyan edildiğine göre, hangi hal üzere olursak olalım hemen namaz kılmaya başlamalıyız ki; manevi tedavimiz ve kemale doğru seyrimiz başlasın.
Beş vakit namaz deyip geçmeyin, kılacağımız beş vakit namaz aslında elli vakit namaz hükmündedir. Yani kılacağımız beş vakit namazla elli vakit kılmış sevabı aldığımız, Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından haber verilmiştir.
“Hz. Peygamber’e (s.a.v.) İsrâ gecesi, namaz elli vakit olarak farz kılındı. Sonra azaltıldı ve beş vakte düşürüldü. Sonra şöyle seslenildi: Ey Muhammed, şüphesiz bizim nezdimizdeki söz bir değişikliğe uğramaz. Senin için bu beş vakit namaz, elli vakit namazın karşılığıdır.” (Buhâri, Salat, 76, Enbiya, 5).
Vaktinde kılınan namaz sayesinde elde edilen kazanımlara devam edelim. Hz. Ebu Hüreyre (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber’in (s.a.v.) şöyle söylediğini işittim:
“Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve bu nehirde her gün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?”
“Bu hal, onun kirlerinden hiçbir şey bırakmaz!” dediler.
Aleyhissalâtu vesselâm, “İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler” buyurdu. (Kütübü Sitte, 2293).
Derdi din ve namaz olanlara birde gece ve sabah namazının insan psikolojisine etkilerini izah eden bir hadis-i şeriften bahsedelim. Hemen her namaz kılan kişinin gerek uyku düzensizliğinden, gerek gafletinden, gerekse de tembelliğinden, uyanıp zamanında kılamadığı sabah namazıyla neler kaçırdığını da bilmesinde fayda görmekteyim.
Yine Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor:
Resûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Biriniz uyuyunca ensesine şeytan üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düğüm yerine eliyle vurarak, ‘üzerine uzun bir gece olsun, yat’ dileğinde bulunur. Adam uyanır ve Allah'ı zikrederse bir düğüm çözülür, abdest alacak olursa bir düğüm daha çözülür, namaz kılarsa bütün düğümler çözülür ve böylece canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde habis ruhlu (içi kararmış) ve uyuşuk bir halde sabaha erer.” (Kütübü Sitte, 2984)
Gece kalkılıp kılınan namazların şifa verdiğini haber veren bir hadis-i şerifle konumuza nihayet verelim.
Hz. Bilal (r.a.) anlatıyor:
Resûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan salihlerin âdetidir; Rabbinize yakınlık (vesilesi)dir; günahlardan koruyucudur; kötülüklere kefarettir, bedenden hastalığı kovucudur.” (Kütübü Sitte, 2977).

Bu yazı 8,619 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 13 Mart 2015 Sadece şikayetle olmaz
  • 26 Şubat 2015 GDO ve insan
  • 18 Şubat 2015 Tercih sizin
  • 6 Şubat 2015 Gözlerden ve gönüllerden perdeler kalkmalı
  • 27 Ocak 2015 Gönüller fetholunuyor
  • 22 Ocak 2015 Medeniyetler ittifakında da yalnız kaldık
  • 19 Ocak 2015 Feraset sahiplerine ihtiyacımız var
  • 28 Kasım 2014 Öğretmenlerimiz mutlu mu?
  • 19 Kasım 2014 Bidat akımlar deşifre oluyor
  • 16 Kasım 2014 Atatürk üzerindeki oyunlar bozuldu
  • 11 Kasım 2014 Kavramları karıştıranlar
  • 4 Kasım 2014 Umudumu yitirmek istemiyorum
  • 10 Ağustos 2014 Saminin Şeb-i Arusu
  • 9 Ağustos 2014 Yetmez ama evet
  • 8 Ağustos 2014 Milletin adamı mı?
  • 7 Ağustos 2014 Neden Ekmeleddin İhsanoğlu?
  • 6 Ağustos 2014 Düşünmeden oy vermeyin
  • 5 Ağustos 2014 Sessiz çoğunluk
  • 1 Ağustos 2014 Söylemlerde
  • 31 Temmuz 2014 Bayram muhasebesi


  EmlakDevri

  Haber Sistemi eticaret
  İcmal Yayıncılık ve Reklamcılık San. Tic. Ltd. Şti. © 1997 - 2015
  88489 µs