Piyasalar

1 Aralık 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

‘Montaj iddiası’ ispat bekliyor

28 Şubat 2014 00:07 tsi
‘Montaj iddiası’ ispat bekliyor Türkiye, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını konuşuyor. Hükümet ses kaydının montaj olduğunu iddia ederken muhalefet hükümetten kaydın montaj olduğuna dair somut bir delil bekliyor

HABER MERKEZİ

Gündemi sarsan Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarına yenileri eklendi. İnternette yayınlanan yeni kayıtlarda da Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen iki kişi arasında para trafiğine ilişkin konuşmalar yer alıyor. Hükümet çevreleri ses kayıtlarının montaj olduğunu iddia ediyor. Başbakan Erdoğan’ın kriptolu telefonları bile dinlemişler açıklamasının ardından gözler TÜBİTAK’a çevrildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık TÜBİTAK’ta 5 görevlinin kurumla ilişkisinin kesildiğini açıkladı. 

TSK: Bizim ilgimiz yok 

Öte yandan bir gazetede yer alan haberde kriptolu telefonların anahtarının Genelkurmay’da olduğu iddia edildi. Genelkurmay bu iddiayı yazılı bir açıklama ile yalanladı. Açıklama şöyle: “Devlet erkânının kullandığı Kriptolu Cep Telefonlarına ait anahtarların Genelkurmay Başkanlığına bağlı MUBİLDESKOM Elektronik Anahtar Üretim Merkezi’nde insan müdahalesi olmadan elektronik ortamda üretildiği iddiası yer almıştır. Devlet erkânı tarafından kullanılan; kriptosu, kripto anahtarları, yazılımı ve cihazın üretimi tamamen TÜBİTAK tarafından yapılan “Kriptolu Cep Telefonları” ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.”Bu arada internette yayınlanan “ses kaydının montaj olduğunu hissettim” diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a muhalefetten tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bakan Fikri Işık’ın cevaplandırması cevaplaması istemiyle Meclis başkanlığına bir soru önergesi verdi. Tanrıkulu’nun soru önergesinde yer alan sorulardan bazıları şöyle. 
1. Özgeçmişinizde Ses ve Akustik uzmanlığı yer almakta mıdır? 
2.  Bu görüşmeleri doğrulayacak görüntülerin de mevcut olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğruysa görüntüler ortaya çıktığı takdirde kamuoyuna bu kez hangi açıklamayı yapmayı düşünüyorsunuz? 
3. Başbakanlık TÜBİTAK’tan neden henüz teknik bir inceleme istememiştir? 
4. İddia edilen konuşmada yer alan Başbakanın oğluna sarf ettiği sözlerden hareketle konuşmada ismi geçen kişilerin 17 Aralık 2013 tarihinde nerede olduğuna ilişkin bilgiler baz istasyonları kayıtlarından açıklanacak mıdır? 
5. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak konuşmaların montaj olduğunu ispatlayacak somut delilleri kamuoyuna neden açıklayamadınız? 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.


  EmlakDevri

  Haber Sistemi eticaret
  İcmal Yayıncılık ve Reklamcılık San. Tic. Ltd. Şti. © 1997 - 2015
  24590 µs