Adı yolsuzluk iddialarına karışan bir eski bakanımızın sosyal haberleşme ağında profil fotoğrafına Tevbe suresinden ‘Üzülme! Allah (c.c.) bizimle beraberdir’ mealindeki 40. ayeti görsel olarak koyması fazlaca yorum yapılan bir haber oldu. Bu haber ister istemez ‘Allah (c.c.) kimlerle beraberdir?’ sorusunu akıllara getiriyor. Bu sorunun cevabı aslında Kur’an-ı Kerim’de verilmiş. 
‘Ey İnananlar! Sabır ve namazla yardım dileyin. Allah, muhakkak ki sabredenlerle beraberdir.’ (Bakara-153).
‘Şüphesiz Allah, takva sahipleri ile ve iyilikte bulunanlarla beraberdir.’ (Nahl-128).
‘Ey iman edenler! Kâfirlerden yakınınızda olanlara karşı savaşın ve onlar (savaş anında) sizde bir sertlik bulsunlar. Bilin ki, Allah sakınanlarla beraberdir.’ (Tevbe-123).
‘Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar Allah'ın nimetine eriştirdiği peygamberlerle, dosdoğru olanlar, şehitler ve iyilerle beraberdirler. Onlar ne iyi arkadaştırlar!’ (Nisa-69).
‘Ama Bizim uğrumuzda cihad edenleri elbette yollarımıza eriştireceğiz. Allah şüphesiz, iyi davrananlarla beraberdir.’ (Ankebut-69).
Şimdi bu ayetlerden yola çıkarak soralım. Bir insan Allah’ın kendisi ile beraber olduğuna neden inanır? 
1- Başına gelen sıkıntı ve imtihanlar karşısında namaza ve duaya sarılarak çok sabrettiği için buna inanabilir. Allah (c.c.) onu fakirlikle imtihan edebilir, hastalıkla imtihan edebilir veya evladıyla veya başka bir şeyle. Bu sıkıntılara sabretmek büyük bir erdemdir ve imanın bir göstergesidir. 
2- Takva sahibi bir insan olup -ki takva günaha girmekten korkmak ve sakınmak anlamındadır- çok iyilik yaptığı için buna inanabilir. Yalan söylemekten, dünya malına meyletmekten, haram yemekten ve riyadan kaçınmak takva sahiplerinin özelliklerinin başında gelir. 
3- Kafirlerle mücadele ettiği için buna inanabilir. Mesela bu günümüzde ABD ile mücadele olabilir, AB ile mücadele olabilir ya da İsrail’in, Büyük Ortadoğu Projesi’ni hayata geçirme çabası uğruna yaptıkları ile mücadele olabilir. 
4- Allah’a ve Peygamberine itaat ettiği, onların yolundan gittiği için buna inanabilir. Örneğin Peygamberi hayatımızdan çıkaran Dinlerarası Diyalogcular Allah’ın kendileri ile beraber olduğunu düşünmemeliler. Çünkü Peygambersiz din düşünülemez. Ama Dinlerarası Diyaloğa prim vermemiş olan biri buna inanabilir, peygamberler ve şehitlerle de beraber olabilirler. Tabii o şehitlerin şehit olmalarına, Müslüman kardeşlerinin sersefil kalmasına katkısı olmadıysa. Çünkü ancak o zaman o şehitler o kişiyi arkadaş olarak kabul edebilirler.
5- Allah yolunda cihad ettiği için buna inanabilir. Mesela dine hurafeleri sokup aslından uzaklaştıranlarla mücadele bir cihaddır. Atatürk gibi bu vatanı haçlının elinden kurtarmış, bize özgürce namusumuzla yaşayacağımız bir ülke bırakmış olan insana iftira atanlarla mücadele etmek bir cihaddır. AB Uyum Yasaları ile milletimize ait kaynakların yabancılara verilmesini engellemeye çalışmak, madenlerimiz gibi kaynakları milletin hizmetine sunmak için mücadele etmek bir cihaddır. 
Ne mutlu Sayın Bakanımıza ki Allah (c.c.) onunla beraber. Ne mutlu ona ki peygamberler ve şehitler onun arkadaşı.
Allah (c.c.) mübarek etsin...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.