Kur’an-ı Kerim’de sosyal düzeni korumakla ilgili prensipler; “doğru ve adaletli olun! Sizinle aynı cenahtan, aynı taraftan olmayan insanlara karşı da adaletli olun! Hatta nefret ve kin duyduğunuz insanlara karşı bile hakkaniyetli olun!” şeklindedir.
“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın sizi adaletsizliğe itmesin! Âdil olun. Bu, takvaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Maide: 8)   
“Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz, ana - babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsa, fakir de olsa, Allah ikisine de (sizden) daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer (şahitlik ederken) dilinizi eğer, bükerseniz veya çekinirseniz, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa: 135)
“Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir.” (Nisa: 58)  
Toplumu ve idare ettiğiniz tebanızı bölmeye, ötekileştirmeye değil bir ve beraber olmaya çağırın diyor Allah (c.c.): 
“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz” (Ali İmran: 103)   
İnsanların haklarını kesmeden ücretlerini tam verin! İktisatta, ticarette hile yapmayın! 
“Ölçüyü tam tutun ve eksiltenlerden olmayın. Doğru terazi ile tartın. İnsanların mallarını ve haklarını eksiltmeyin. Yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın.” (Şuara: 181-183) 
“Ölçtüğünüz zaman ölçüyü tam tutun ve dosdoğru bir tartıyla tartın; bu, daha hayırlıdır ve sonuç bakımından daha güzeldir.” (İsra: 35) 
“Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay hâline! Ki onlar insanlardan kendilerine bir şey aldıkları zaman noksansız alırlar. Kendileri başkalarına bir şey ölçtükleri veya tarttıkları zaman eksik ölçer ve tartarlar.” (Mutaffifin: 1-3) 
Rüşvet verip almayın!  
“Birbirinizin mallarını haksızlıkla yemeyin ve bile bile insanların mallarından bir bölümünü haram yollarla yemeniz için onları hâkimlere vermeyin.” (Bakara: 188) 
Hakkın yanında; Zalim’in, zulmün karşısında olun! İyiliği yüceltin, kötülüğe engel olun! 
“Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.” (Ali İmran: 104)  
“Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz” (Ali İmran: 110) 
Tefekkür edin, düşünün, araştırın! İlme, bilime kıymet verin! 
“Siz hiç aklınızı kullanmaz mısınız?” (Bakara: 44, Al’i İmran: 65, En’am: 32, A’raf: 169, Yunus: 16, Hud: 51, Yusuf: 109, Enbiya: 10, Enbiya: 67, Mü’minun: 80, Kasas: 60, Saffat: 138)
“Siz hiç düşünmez misiniz?” (En’am: 50, Yunus: 3, Hud: 24, Hud: 30, Nahl: 17, Mü’minun: 85, Saffat: 155, Casiye: 23)
“Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.” (İsra: 36) 
Bir milletin ilerlemesi, gelişmesi, rahatlık, bolluk ve refah düzeyinin artması kendi amellerine bağlıdır! 
“Şüphesiz ki, bir toplum kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez” (Ra’d: 11) 
“Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu affeder.” (Şûra: 30) 
“Bir toplum kendilerinde olanı değiştirmedikçe, Allah onlara verdiği bir nimeti değiştirmez ve şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” (Enfal: 53) 
Bu makalemizde Allah (c.c.) kelamlarına yer verdik. İnsanlar ‘kul’dur. Ancak Allah’ın kuludur. Sizin idarenizi elinde tutan insanlar Allah’ın yolunda değilse, siz ısrarla hakkın dışında hareket eden insanlara destek oluyorsanız bu sizin suçunuzdur. Allah’a kul olan, Allah’a sığınır ve ancak ondan ister. İki günlük dünya menfaatine ahiretini değişmez.
Tabi bu Allah’a kul olan insanlar için böyledir. Sizi idare eden; adaletsiz, hak yiyen, toplumu ayıran, ötekileştiren, yanlışlarına karşı onu uyaranlara eziyet eden, rüşvet alan veren ise ve hatta bunun adını rüşvet değil, işte şudur diyerek savunuyor ise; siz de hala bu insanlarda ısrar ediyorsanız Allah (c.c.) size en büyük belayı vermiş demektir. 
Allah (c.c.) biz Müslüman kullarını ayıktırsın. Samimi olan, hakkı Allah rızası için gözeten, zalime “sen zalimsin” diyen kullarından eylesin.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rasul 2017-08-13 07:19:29

Amin.