Bu haber kez okundu.

Terör örgütleri nasıl finanse ediliyor?

Dünyanın en büyük 18., Avrupa'nın ise en büyük 7. ekonomisine sahip Türkiye, Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana girişmiş olduğu en büyük mücadelelerden birisini veriyor.

15 Temmuz tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi Türk halkının onurlu mücadelesi ile başarıya ulaşamadı. 15 Temmuz sonrasında terör örgütleriyle yıllardır devam eden mücadele birçok açıdan çok daha somut hale geldi.

Askeri anlamda çok uzun süredir yürütülen operasyonlar artık gerek yurt içinde gerekse yurt dışında terör örgütlerini besleyen finansal kaynakların kurutulması düzeyinde de etkin bir noktaya geldi. Kritik ve zorlu günlerden geçtiğimiz bu dönemde özellikle iş dünyasında teröre kaynak sağladığı tespit edilen birçok işadamı ve yönetici gözaltına alınarak tutuklandı.

Peki, bu insanlar nasıl oldu da yıllarca milyonlarca liralık kaynakları yakalanmadan terör örgütüne ulaştırabildi?

Türkiye'nin terör örgütlerine karşı verdiği mücadelenin zorluğunu anlayabilmek adına terör örgütlerinin finansal mekanizmalarının nasıl çalıştığını, kendilerine çeşitli yollarla yarattıkları kaynakları nasıl muhafaza ettiklerini ve oluşturduklarını anlayabilmek gerekiyor.

Türkiye’nin ilk aktif hile denetim firması Fraud Audit Corporation (FAC) Yönetim Kurulu Başkanı Baki Toraman, terör örgütlerinin hangi yöntemlerle para akladığı ve kaynaklarını gizlediği konusunda bilgi verdi.

Uyuşturucu, silah ve sigara kaçakçılığı gibi suç teşkil eden faaliyetler ve yaptıkları propagandayla topladıkları gizli bağışlar ile kaynak yaratan terör örgütlerinin bu kaynaklarının tespiti yasadışı olduğu için çok zordur.

Bu gibi durumlarda örgüte para sağlayan bu sistemlerin; güvenlik güçlerinin müdahaleleri ile yok edilmesi gerekir. Ancak terör örgütleri yasal yollarla kurulan dernekler, vakıflar ya da mevzuata uygun ticari faaliyetler ile de kaynak yaratabiliyor.

İşte bu süreçlerde terör örgütleri, bağlantılarının ortaya çıkmaması hem de finansal akışın devamlılığı için birçok farklı yöntem kullanırlar.

En yaygın uygulama: Şirinler Yöntemi

Hile denetimciliği alanında uzmanlaşan FAC Yönetim Kurulu Başkanı Baki Toraman, örgütün paranın izini yok etmek için en yaygın olarak 'Şirinler Yöntemi' adındaki sistemi kullandıklarını belirtti.

Temel olarak büyük tutarlardaki paranın küçük hesaplara bölünerek transfer edilmesi şeklinde işleyen yöntem farklı hesaplardan tekrar eden küçük işlemlerden oluşuyor. Şirketler belirli bir tutarın altındaki işlemleri bildirmek zorunda olduğu için bu işlemler özel bir denetim yapılmadıkça fark edilmiyor.

Açılan hesaplar genellikle kurulan paravan şirketlerin hesapları, iş adamlarının şahsi hesapları ya da ortakların 3. derece yakınlarının şahıs hesaplarından oluşuyor. Eğer dikkat çekip de yakalanırlarsa da 'kendi param, döviz sattım, altın bozdurdum şekline' ifadelerle finansal kaynağı koruma altına alabiliyorlar.

Şans oyunları da kullanılıyor

Şirketlerin kadrosundaki çalışanların hazırda tuttukları merdiven altı diye tabir edilen şirketlerin hesaplarını kullandıklarını belirten Toraman, "En sık kullanılan yöntemlerden birisi de faaliyeti bulunmayan şirketi yüksek kârlı gösterip, vergisini ödedikten sonra ilgili sermayeyi sisteme sokarak parayı yasal hale getiriyorlar.

Hatta bazen de parayı şans oyunlarında döndürdükten sonra yasal hale getirdikleri oluyor" şeklinde konuştu. Yasadışı yollarla elde edilen parayı yasal yollarla sisteme sokmak için uygulanan bir diğer yöntem ise bankalardan kredi çekilerek uygulanıyor.

Yasadışı parayı bankaya yatıran şirketler, bu parayı teminat gösterip yeni bir kredi alıyor. Sonrasında bu kredi ödenmiyor ve bankada hesaba yatırılmış olan paraya el koyuyor. Böylece para sisteme dahil edilmiş oluyor.

Bilanço makyajları

Şirketler üzerinden bireysel hesaplara hileli yöntemlerle para aktarılabildiği gibi şirketler arasında para transferi yapılarak da teröre kaynak yaratılabiliyor. Bu şirketlerin piyasadaki kredibilitelerini artırmak adına faaliyet raporu adı altına bilanço makyajlama hilesine başvuruyorlar.

Bu yöntem hakkında bilgi veren Toraman, "Bu şirketler bankalara, borsalara, yatırımcılara ve müşterilerine güçlü görünebilmek adına bilançolarındaki verilerle oynarlar. Bizim makyaj dediğimiz yöntem ile borçlar yok edilir, alacaklar artırılır. Böylece kredibilite sağlanır" şeklinde özetledi.

Teröre destek sağlayan iki şirket arasında yapılan satın almalar, kiralamalar ve siparişlere de dikkat çeken Toraman burada kullanılan hileleri ise şöyle açıkladı: "Sermaye bakımından ilişkide bulunulan şirketten piyasa değerinin çok üzerinde mal ve hizmet alınarak şirketlerin bilanço makyajlanarak çok yüksek gösterilen karları eritiliyor. Aynı şekilde mal ve hizmet alımı gibi arazi, tesis alımları da rayiç bedelin çok üzerinden yapılabiliyor. Bir diğer yöntem ise finansal kiralama ile yapılan kar aktarımları. Bu yöntemler ile halka açık şirketlerin karları temettü olarak dağıtılmak yerine sistem içinde eritilmiş oluyor."

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aktö 5 ay önce

aktönün milletin sırtından finanse edildiği ortada.

banner100