Suriye savaşı Barzani ekibinin Irak’ın kuzeyinde bağımsızlık yönündeki kararı ve PYD ile ortak hareket edebilme potansiyeli ile beraber yeni bir evreye ulaştı. Arz-ı –Mev’ud devletinin fotoğrafı yavaş yavaş alenileşmeye başladı. Kuzay Irak’ta minik Kürt devletine ses çıkartmayan bölge ülkelerinin, neredeyse 5-10 kat genişletilmiş Kürt devletinin bağımsızlığını (Türkiye, Esad yönetimi, Irak ve İran’ın) kabul etmeyeceği ve muhtemelen sınırlarını kapatacağına göre bu devlet nasıl yaşayacak ve dünyaya nasıl açılacaktır.
PYD etki alanının Ürdün sınırına kadar uzaması ve ABD nin kuklası olan Ürdün’e bağlantı bu yeni devlete hayat verebilir. Bu amaçla IŞİD’in güneye Ürdün sınırına doğru sürülmesi ve bu bahane ile bölgeye yerleşmek hedeflenmektedir. Böylece nerdeyse Suriye’nin yarısı ve Irak’ın kuzeyi PYD-Barzani ikilisine bırakılacaktır. Bu durum, IŞİD’i bitirmek ve Esad-İran bağlantısını kesmek propagandası ile dünya kamuoyu ve bölge ülkelerine yedirilme ve meşrulaştırılmaya çalışılacaktır.
Bu nedenle önümüzdeki dönemde savaş Suriye’nin güneyine kayabilir (Deirezor ve Palmira), Esad-Iran-Haşdi Şabi (Irak gönüllü ordusu) ile ABD-PYD arasında şiddeti savaşların olacağı muhtemeldir. Zaten PYD’ye yapılan silah desteğinin ardında yatan gerçek bu savaşa hazırlıktır. Çünkü, 100 yıllık rüya Kürt devletinin yaşayabilmesi için 25 Eylül bağımsızlık referandumuna göre PYD’nin Ürdün çıkışı garantilenmelidir. ABD PYD ile Suriye-Irak sınırına bir tampon devlet kurmak daha sonrada bu oluşumu kuzey ırakla birleştirerek arzı mevud devletinin çekirdeğini oluşturmak istemektedir.
Astana süreci ile kuzeyde sağlanan barış ile beraber Suriye ordusu PYD-Ürdün bağlantısını kesmek için önemli güçlerini güney ve doğuya Irak sınırına doğru yöneltti. Hatta bazı birlikler ABD tarafından bombalanarak engellenmeye çalışıldı. Sınırlarına büyük Kürdistan dayatılan Türkiye ise alternatif arıyor, kendisi savaşmak yerine Suriye hükümeti ile diyalog kurmak ve desteklemek isteyebilir. İşte Katar müdahalesi ayrıca bununla da bağlantılı olabilir ve Türkiye ve Iran’ın PYD-Ürdün bağlantısını engelleme girişimine kalkmaması için bir şantaj ve dikkat dağıtma olabilir. Suriye hükümeti ile irtibat kurarsa, Katar benzeri bir dosyanın Türkiye için de hazırlandığı konuşulmaktadır.
Bu durumda Türkiye, Iran, Irak ve Esad’ın bir kader birliği yapması ve Rusya’yı da yanlarına almaları gereklidir. Bu projeden en fazla zarar görecek olan Türkiye’nin baş tutması ve bu birlikteliği kurmasından başka çıkar yol görünmemektedir. Bu birlikteliğin mayası ehlibeyt te birlik tezi olmalıdır. Ehlibeyt külliyatını yazarak, tv ekranlarından Arz-ı Mev’ud’u önlemek benim görevim diyen Ehl-i Beyt’in günümüze uzanan elini neden hala tutmuyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100