Hakikatlerden kaçmak çok yanıltıcıdır. İnsanı perişan eder. Devleti perişan eder. İçinde bulunduğumuz bireysel ve toplumsal gerçeklerle yüzleşmemiz ve bir durum muhasebesi ile yolumuza devam etmemiz esastır.

Rahmetli Attila İlhan Atatürk’le ilgili şu önemli tespitte bulunuyor: “Hepimizin bildiği gibi, Mustafa Kemal’in fikirleri ve duyguları, halâ sistemli bir biçimde ele alınıp, derlenip, toparlanmamıştır, halâ bunlardan bir fikir birleşimi çıkarılmamıştır. İktidarların Atatürkçülük diye gagamıza dayadıkları, İnönü faşizan diktası döneminden kalma kurumlar ve kurallardır ki, Müdafaa-i Hukuk düşüncesi ve Kuvay-ı Milliye eylemiyle yakın uzak bir ilişkileri bulunduğunu sanmıyorum.” (Hangi Atatürk).

Atatürk gerçeği etrafında, çok farklı yaklaşım ve tespitler yapılırken, O’nu bir Müslüman-Türk olarak tanımlayıp, dindar kimliği ile, Müslüman kimliği ile, Ehl-i Beyt soyuna dayanan nesebi ile, bağımsızlık mücadelesi, askeri, siyasi, ekonomik başarıları ile dört dörtlük ortaya koyan Prof. Dr. Haydar Baş’a minnettarız. Hele bu konuda bin sayfaya varan eserini hararetle bekliyoruz. Zannediyorum bu eser Atatürk hakkında bir “fikir birleşimi” verecektir.

Atatürk, “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” diyor.

Atatürk’ü anlamak… Ve O’nunla bir fikir birliği yapmak zordur.

Güzel bir tanımı var kendi için. “Bağımsızlık benim karakterimdir.”

Tam bağımsızlık… Her alanda tam bağım-sızlık… Yetmedi. Bakın ne diyor? 20 Haziran 1920’de: “Biz batı emperyalistlerine karşı yalnız kurtuluş ve bağımsızlığımızı korumakla yetinmi-yoruz. Aynı zamanda, Türk Milletini emperyalizme araç olarak kullanmak istemelerine engel oluyoruz. Bununla bütün insanlığa hizmet ettiğimize inanıyoruz.”

Suriye ile iyi günlerimize dönüp bir bakalım… Her alanda yakın işbirliği, bakanlar kurulu toplantısı, birlikte tatiller… Ve sonrası Esad, Esed oldu. ABD ve İsrail emperyalizminin aracı olmak böyle bir şey herhalde…

Dış politik siyaseti, emperyalistlere peşkeş çekmemek ve hatta onlara aracı olmamak ne güzel bir tavırmış…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.