(dünden devam)…
Ateşli nöbeti olan çocukta tüm vücutta kasılma süresinin 30 dk’yı geçmemesi için hastanede yapılması gerekenler şunlardır:
1– Örneğin ateşli nöbeti olan çocuk tüm vücutta kasılma süresi 3–10 dakika yakınması ile hastaneye getirildiyse: Eğer evde peşisıra verilen ateş düşürücü tedavisi ve makattan diazepam tedavisi verildi ve de çocuğun bilinci açık, konuşuyor, nörolojik muayenede özellik saptanmıyor ve hastanede nöbeti yoksa; çocuk 6 saat izlemden sonra taburcu edilebilir. Anne peşisıra ateş düşürücü tedavi ve makattan diazepam tedavisi çocuğuna vermediyse öncelikle bu tedavi algoritması hastaya uygulanmalıdır. Nöbet sonrası uykulu olan bir çocukta birkaç saat süren bilateral taban cildi refleks pozitifliği görülebilir. Çocuk uyandıktan sonra bu refleks pozitifliği kaybolur. Bu bulgular anormal olarak değerlendirilmemelidir.
Eğer bu 6 saatlik izlemde tekrar nöbet geçirirse makattan diazepam tedavisi tekrarlanmalıdır. İkinci ateşli nöbet beyindeki nöronların ikinci kez ateşlendiğini bize gösterir. Aslında yarı açık olan konserve kutusu tam açılmış, yani hemen boşalabilir demektir. İşte o zaman hekim arkadaşım 0,6 mg/kg deksametazonu (decort) mümkünse damar yolundan yavaş infüzyon (birkaç dakika olacak) şekilde uygula. Biliyorum, ya hemşire arkadaşlarımız damar yolunu açamadıysa diye soracaksın. Damar yolu açılamadıysa 0,6 mg/kg decort’u intramusküler (kas içi) uygula. Deksametazon tedavisi nöbet geçirme eşiğini yükseltecek ve beyin ödemini gidişi engelleyecektir. İkinci kez nöbet geçiren çocuğun ateşi yokken ayrıntılı nörolojik muayanesini tekrar yapmak gerekir. Eğer hastanın nörolojik muayenesi ve göz dibi muayenesinde özellik yoksa hastada görüntüleme yapmaya ve bel suyu almaya gerek yoktur. Uykululuk ya da uykuya eğilim devam ediyorsa görüntüleme yöntemi (Beyin BT ve Beyin sagittal T2 ya da Flair MRG) yapılması elzemdir. Uykululuğun nedeni beyincik ya da beyin sapı fıtıklaşması da olabilir.
Aynı gün içinde ikinci kez ateşli nöbet geçiren çocuğa valproat (depakin, convulex) ya da fenobarbital (luminalatten, luminal) koruyucu tedavisi çocuk nöroloji hekimine danışarak başlanmalı, hasta 24 saat hastanede izlenmelidir. EEG randevusu planlanan hasta çocuk nöroloji hekimine yönlendirilmelidir. 
2– Örneğin ateşli nöbeti olan çocuk tüm vücutta kasılma süresi 10 dakikadan uzun sürme yakınması ile hastaneye getirildiyse: Anne peşisıra ateş düşürücü tedavi ve makattan diazepam tedavisi çocuğuna vermediyse, çocuğun bilinci açıksa öncelikle bu tedaviler hastaya uygulanmalıdır. Genelde süresi 10 dakikayı geçen nöbeti olan çocuklar uykuludur. Ancak ağrılı uyarana, dürtmeye yanıt verirler. Nöbet sonrası uykululuk genelde 6 saatten önce düzelir. Bu çocukların hafif de olsa beyin ödemi olduğundan beklemeden kas içi ya da damardan 0.6 mg/kg decort yapılmalıdır. Eğer çocuğun tek taraflı anormal nörolojik muayene bulgusu varsa (Tek taraflı Kemik vater refleksi azalması ya da artması, tek taraflı taban cildi refleks pozitifliği, lakaytlığı; tek taraflı klonus pozitifliği; tek taraflı tam ya da kısmi felcin 24 saatten uzun sürmesi gibi) ya da uykululuk devam ediyorsa görüntüleme yöntemi(Beyin BT ve Beyin sagittal T2 ya da Flair MRG) yapılmalıdır. Tek taraflı anormal nörolojik muayene bulgusu olan çocuklara; uykuluğu 6 saatten daha fazla devam eden çocuklara olası kafa içi basınç artışı açısından göz dibi muayenesi de yapılmalıdır. Tek taraflı anormal nörolojik muayenenin nedeni ensefalit, menenjit, abse, subrachnoid kanama, subdural hematom olabilir. Uykululuğun nedeni beyincik ya da beyin sapı fıtıklaşması da olabilir. 
Ateşli nöbete bağlı tüm vücutta kasılma süresi 10 dakikayı geçen çocuklara valproat (depakin, convulex) ya da fenobarbital (luminalatten, luminal) koruyucu tedavisi çocuk nöroloji hekimine danışarak başlanmalı, hasta 24 saat hastanede izlenmelidir. EEG randevusu planlanan hasta çocuk nöroloji hekimine yönlendirilmelidir. 
3– Bir yaşından küçük ateşli nöbet geçiren çocuklara, 3’ten fazla ateşli nöbet geçiren 1–6 yaş arası çocuklara, 6 ay–6 yaş arası ateşli nöbet geçiren çocuğun akrabalarında eğer 6 ay–6 yaşları arasında koruyucu antiepileptik tedavi alma öyküsü varsa bu çocuklara koruyucu antiepileptik tedavi başlanmalıdır. 
Ateşli nöbet geçiren çocuklara canlı ya da cansız tüm aşılar yapılmalıdır. DBT (Difteri–Boğmaca–Tetanoz aşısı–karma aşı), Kızamık–Kızamıkçık–Kabakulak aşısından sonra çocuk ilk 5 gün sıkı takip edilmelidir. Çünkü bu aşılara bağlı ateş sık görülür.
Antihistamikler, makrolid grubu antibiyotikler, psödoefedrin içeren öksürük ilaçları, salbutamol nöbet eşiğini düşürdüğünden; bu ilaçlar olabildiğince ateşli nöbeti ve epilepsisi(sarası) olan çocuklarda hayatı tehdit eden bir hastalık olmadıkça kullanılmamalıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.