Cevap çok acil verilmeli. Barzani, Ankara’ya geldi, K. Irak’a geri gitti. Peki, Barzani kimdir? Nedir? Ne iş yapar?
90’lı yıllardı! Özal hükümetleri, Saddam’ın, “sini bi yakalasam…” dediği Barzani ve Talabani’ye “kırmızı pasaport” vermişti. Yani dünyanın her yerine Türkiye’nin garantörlüğü altında rahatça gidebiliyorlardı. 
Bunlar kimdi? Irak Devletinin bölünmesi ve K. Irak’ta sözde bir Kürt devleti kurulması (hedef B. İsrail) için çalışan, Müslüman Kürtleri ayaklandırma, Türkmenleri katletme, bölgeden atma gayretinde olan kişilerdi. ABD ve İsrail’in sadık militanlarıydı.
Artı Barzani ailesinin kim olduğu, Osmanlı dönemindeki fonksiyonları tarihi belgelerle ortada… Artı Mesut Barzani’nin belgeli bir İsrail (Yahudi) ajanı olduğu da belgeli. 
Varlıklarını K. Irak’ta sürdürüyorlar. K. Irak’ı üst edinen ve hedefi ülkemizi bölmek olan bir başka örgütte PKK. Asılları Kürt ve İslam olmadıkları halde hedefleri “Kürdistan” olan bu iki anlayışın birbirlerinden ayrı-gayrı olduklarını kim savunabilir!  
İşte bu kişilere, Özal hükümetleri kırmızı pasaport vermişti. Kuveyt işgali, 36. Paralel derken, K. Irak bu anlayışlar için güvenli bölge haline getirilmiş ve paralel olarak ülkemizdeki terör eylemleri de zirve yapmaya başlamıştı.
Çiller hükümetleri askeri anlamda PKK’ya karşı başarılı operasyonlar yaparken sosyal alanda gerekli adımlar atılmadığı için netice alınamamıştı. Devam eden yıllarda terör örgütü inine çekilirken, Barzani liderliğindeki Peşmergeler, ABD, İsrail desteğiyle askeri ve siyasi anlamda büyümüş, yapılanmalarını tamamlamışlardı. 
1 Mart 2003 süreci ve akabinde AKP hükümetlerinin desteğiyle Irak, ABD tarafından yerle bir edilmiş ama K. Irak’a hiçbir şey olmamıştı. Barzani gayri resmi olarak bağımsızlığını ilan ederken, bu bölgede yapılanan PKK’da inlerinden çıkmış ve ülkemizdeki terör eylemleri organize bir şekilde artış göstermeye başlamıştı.
Dönemin başbakanı Sayın Erdoğan ve kurmayları, terör olayları karşısında PKK’ya sözlü tepkiler verirken bir başka tepki verdikleri odak daha vardı; Barzani.
Sayın Erdoğan, Barzani’yi, PKK’ya yataklık yapmakla suçlayıp şöyle diyordu; “Barzani, bizim muhatabımız olamaz. Şu an kendisi terör örgütüne yataklık yapan durumundadır.” (29 Ekim 2007)
Bir zamanların etkin isimlerinden Bülent Arınç ise “Barzani’nin her sözü, Türkiye’nin egemenlik haklarına da bir tecavüzdür.” (14 Nisan 2007) diyordu.
Sonra nerden ve nasıl bir rüzgar ettirildiyse Musul, Kerkük ve Süleymaniye’de Türkmenleri katleden, göçe zorlayan, arşivleri yok eden Barzani’ye tepkiler dinmeye, gündemden düşmeye başladı.
Ama K. Irak gündemdeydi. Türk iş adamları K. Irak’ta inşaat ve petrol sektörlerinde büyük yatırımlara başladı. Hükümette övünmeye. Kimdi bu iş adamları ve neden K.Irak? soruları ise gündem edilmedi. 
Ama IŞİD, petrol ve Erdoğan ailesinin gündeme geldiği bugünlerde o iş adamlarında bazılarını da öğrenmiş olduk. Yeni Enerji Bakanımız (damat) Albayrak’ın dayısının oğlu. 
Bu ikili bir dönem beraberde çalışmış ve Irak devleti, 8 Mayıs 2014’de Powertrans’ın (bu ikilinin şirketi)  kaçak petrol sevkiyatı nedeniyle, Paris’teki Uluslararası Ticaret Odası’na şikayet etmiş. (detaylar Soner Yalçın’ın (Sözcü) 8 Aralık’taki yazısında)
Barzani’nin yakınlaşması sadece ekonomik alanda değildi. Siyasi alanda da AKP hükümetine ve Sayın Erdoğan’a öylesine yakınlaşmıştı ki, Başbakan Davutoğlu, Barzani’ye “abim” diye hitap ediyordu. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Barzani’yi, Diyarbakır’da adeta devlet başkanı gibi karşılamış, bu iltifat karşısında afallayan Barzani şöyle demişti; “Bir gün Diyarbakır’da Kürt bayraklarıyla karşılanacağımı rüyamda görsem inanmazdım. Tarihi günler yaşadık. Bu nedenle Başbakan Erdoğan’a teşekkür ediyorum” (2014)
İlginçtir (!) İsrail ajanı, PKK yatakçısı, Türkmen katili olarak bilinen Barzani ve militanlarını biz eğittik, topraklarımızdan Suriye devletine karşı savaşsınlar, diye gönderdik. Sonra bizi yönetenler, “terör örgütlerine karşı mücadele veriyoruz. Terör örgütlerinin iyisi, kötüsü olmaz,” diye fetvalar vermeye başladılar.
Şimdi! İsrail ajanı olduğu kesin, PKK’ya her türlü yardım ve yataklık ettiği kesin, dört parçalı Kürdistan hevesini her ortamda tekrar eden Barzani yine Ankara’da. Ne işi var? Barzani dost mu? Düşman mı? Terör örgütü başı mı? Yoksa bir devlet başkanı mı?
Kim bu Barzani? Dost mu? Düşman mı? 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100