28 Aralık 2015 Pazartesi 17:19
Bu gidişle bu savaşı kaybederiz

Gazi Üniversitesi Bilgi Güvenliği Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alkan, siber saldırılar sonucu ortaya çıkacak olumsuzlukların sorumluluğu oldukça yüksek olduğunu, yasal bir düzenleme olmadığında bu sorumluluğu kimseye yüklenemeyeceğini hatırlattı. Sorumluluğu olmayanların bu konuda yeterli önlemi almayacağını belirten Alkan, şunları söyledi:

“Benzer şekilde ODTÜ'yü bu konuda ne kadar sorumlu tutabilirsiniz ya da ODTÜ bu hukuki sorumluluğu ne kadar üstlenebilir? Bu, tartışma konusu. BTK'nın yasal, hukuki anlamda sorumluluğu var. Bu alanda ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan BTK sorumlu olacağı için bu işi ciddi tutmak zorunda. Bu konuda ODTÜ’nün yetkinliği tartışılmaz ancak yetkisi ve sorumluluğu tartışma konusudur. Bütün bu sebeplerden yetkinin de uygulamanın da sorumluluğun da BTK'da olması en doğru yöntemdir.”


Klasik savaş yerine siber savaş

 

Prof. Dr. Alkan, artık dünyada klasik savaşların ve silahların yerini siber savaş ve siber silahların aldığını, Türkiye’nin ise bu konuda en çok risk ve tehdit altında olan ülkelerden birisi olduğunu belirtti.

Savaşların en önemli hedefinin kritik altyapı olduğunu hatırlatan Alkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu konuda bir ay önce Bilgi Güvenliği Derneği Koordinasyonunda Gazi Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ işbirliği ve Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’nın desteğiyle 8.Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı gerçekleştirilmiş ve Ana Teması da Siber Güvenlik ve Kritik Alt Yapılar olarak belirlenmişti. Nitekim konferansta kritik alt yapılar konusunda özel bir oturum yapılmıştır. Bu gün yaşananları konferans boyunca anlatmaya ve ilgili tüm tarafları bu konularda önlem almaya davet etmiştik. Söylediklerimiz 1 ay geçmeden yaşandı. Bundan sonra daha da fazlası gündeme gelecek."

 

Bankacılık sistemlerine saldırı yapıldı

 

İnternet ve iletişim alt yapılarına saldırı yapıldığını anlatan Alkan, şunları söyledi: "Bankacılık sistemlerine saldırı yapıldı. Bundan sonraki süreçte sırada diğer Kritik altyapılar var. Bu altyapılara saldırılar artarak devam edecek. Bunun yanında, enerji alt yapıları, üretim ve dağıtım şebekeleri, ulaşım altyapıları ki bunlar kara, deniz, hava, demir yolları gibi altyapılar. Su şebekeleri, barajlar, doğal gaz şebekeleri, petrol boru hatları. Kamu hizmetleri, kritik kamu kuruluşları, buralardaki kritik tüm bilgi ve belgeler, kurumsal kişisel veriler ve bilgiler hepsi tehdit ve risk altındadır. Önlem alınmaz ise telafisi mümkün olmayan ağır sonuçlar ortaya çıkacaktır.”

Kanunlar başta olmak üzere bu konudaki hukuki düzenlemelerin yapılmadığını anlatan Alkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Teknik altyapılar yerli çözümler geliştirilmedi. Siber ordular kurulmadı. Kurumsal yapılar tamamlanmadı. Hal böyle olunca bu konuda savunmasız kalmak, çaresiz kalmak kaçınılmazdır. Bu ve bundan sonra yapılacak siber saldırılara karşı önlem almanız mümkün değil. Dahası savunma kadar saldırı da en tabi haktır ve en caydırıcı güçtür ki, bu saldırı hakkı uluslararası bir haktır. Bilindiği gibi bu konuda NATO’nun kararı vardır. Bir ülkeye yapılan siber saldırı klasik silahlarla yapılmış saldırılarla aynı sayılacak ve savaş sebebi sayılacaktır. Dolayısıyla o ülkeye karşı saldırı ve savaş hakkı doğuracaktır, denilmektedir. Dolayısıyla sizin siber ordular kurmanız ve siber saldırı ve siber savaş yöntemleriyle karşılık vermeniz uluslararası bir hak haline gelmiştir.”

İHA

Son Güncelleme: 29.12.2015 13:42
Anahtar Kelimeler:
Siber Saldırı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.