28 Mart 2016 Pazartesi 18:05
İnternetle tanışma yaşı ikiye indi

Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları Derneği tarafından "Çocuklarda Teknolojinin Sorumlu Kullanımı" başlıklı 5. Okul Ruh Sağlığı Sempozyumu yapıldı.

Alanında uzman çok sayıda psikiyatrist ve psikologun katıldığı sempozyumda ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağıltay, Avrupa Çevrimiçi Çocuklar (EU Kids Online) proje grubunun yaptığı araştırmanın sonuçlarını ve bulgularını paylaştı.

Araştırma, Türkiye istatistiki bölge birimleri sınıflandırmasına göre belirlenen 12 bölgede, yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre eşit dağılımlı 9-16 yaş aralığında internet kullanan 784 çocuk ile yapıldı.

Prof. Dr. Çağıltay, Türkiye’de çevrimiçi çocukların sayısının 2010 yılına oranla 2 kat arttığını, çocukların interneti ilk kullanım yaşının 2010 yılında beşken, 2015 yılında iki yaşa indiğini kaydederek, Hollanda’da okul öncesi grubun yüzde 78’i, 1 yaş altı bebeklerin yüzde 5’inin, Norveç’te 0-6 yaş grubunun yüzde 58’inin çevrimiçi olduğunu ifade etti.

Ailelere internetin eğlence amaçlı günlük kullanımının günde 1-2 saat olmasını tavsiye eden Çağıltay, televizyon ve internetin kullanımının yatak odası dışında yapılmasını, televizyon ve videoların beraber izlenmesini ve bunlar hakkında tartışılmasını, ev kullanım planı çıkarılıp, çocuğa model olunmasını ve çocuk ile ailenin internet kullanımı konularında sürekli iletişim içinde bulunmasını önerdi.

 

Ailelerin yüzde 29'u internet kullanıcısı

 

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de ailelerin yüzde 29’unun internet kullanıcısı olduğu, bunların da yüzde 12’sinin her gün internete girdiği ortaya konulan araştırmada kullanım oranının erkeklerde yüzde 49, kadınlarda ise yüzde 24 olduğu bildirildi.

Mobil teknolojilere sahip olma oranının artmasıyla "ev dışında" teknoloji ile etkileşim içerisinde olma oranı 2010 yılında yüzde 3,8 iken, 2015 yılında bu oran yüzde 54,3’e çıktı. Çocukların internet erişimi sağladıkları yerler incelendiğinde 2010 yılında yüzde 60,1 ile dershane ve okulda internet kullanımı en yüksek orandaki mekan oldu. 2015 yılında okulda kullanım yüzde 49,6 oranında kaldı.

Çocukların internet kullanım sıklıkları değerlendirildiğinde, 2010 yılında “haftada bir veya iki kez” seçeceği yüzde 52,5 ile en yüksek oran oldu. 2015 yılında en yüksek oran yüzde 57,5 ile “her gün veya hemen hemen her gün yanıtı” oldu.

Çocukların internette gerçekleştirdikleri aktivitelere 2010 ile 2015 yılı karşılaştırmalı bakıldığında internetin her geçen gün sunduğu alanların kullanım sıralamasına yansıdığı gözlemlendi.2010 yılında en yüksek oran tekli oyunlar ile okul işleriyken, 2015 yılında yine en yüksek oranda belirtilen tekli oyunları, video izleme yanıtı takip etti.

AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.