Türkiye'nin son zamanlardaki ekonomi raporunu açıklayalım:
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan verilere göre yıllık enflasyon değeri %11.87 bulundu, böylece son 8 yılın en yüksek enflasyon oranına ulaşıldı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının açıkladığı dış ticaret verilerine göre, geçtiğimiz ay ülkede ihracat 12 milyar 833 milyon dolar, ithalat 17 milyar 744 milyon dolar oldu; dolayısıyla Türkiye'nin geçtiğimiz aydaki dış ticaret açığı 4 milyar 911 milyon dolar olarak açıklandı.
Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü (EPPEN), Türkiye'nin enerji ithalatının bu yıl, geçen yıla göre %39 artarak 9 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan açıklamada, bu yıl ihracat oranının, Rusya'yla yaşanan uçak krizi döneminde ve Referandum sürecinde kesintiye uğradığını ve bu sebeplerle istenen artışın yakalanamadığını belirtti.
Türk-İş tarafından her ay yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasında, geçtiğimiz ay, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 944 lira olarak açıklandı.
Ülkemizin ekonomi profilini bunlar gibi iç karartıcı maddelerle daha da uzatabilmek mümkün. Maalesef Türkiye ekonomisi, adeta freni tutmayan bir otomobil edasıyla son süratle uçuruma doğru yol alıyor. Gün geçtikçe şartlar daha da ağırlaşıyor ve Türkiye'de maddi durumu standart seviyenin üstünde olan aile sayısı hızla azalıyor.
Peki neden böyle oldu? Bizim neden paramız yok?
Bu soruları cevaplayabilmek için öncelikle paranın ne demek olduğunu, ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Para, geçmişte sadece "mübadele (değişim) ve tasarruf aracı" olarak tanımlanmıştı. Milli Ekonomi Modeli'nde ise para; mübadele ve tasarruf aracı olmasının yanında, emeğin ve üretimin karşılığı ve ekonomiyi hareketlendiren tahrik unsuru olarak tanımlanmıştır. Bu tanımdan yola çıkarak 'para, insanların âtıl duran emeğini harekete geçirir' diyebiliriz. Paranın bu özelliği MEM'de şu örnekle açıklanmıştır:
"1 çuval mısırı toprağa attığımızı ve hasat zamanı 10 çuval mısır elde ettiğimizi varsayalım. Bu takdirde 9 çuval mısır, paranın emek ve üretimin karşılığı olma özelliğinin kullanılmaması durumunda piyasalarda talep daralmasına sebep olur. Piyasada olması gereken para, 10 çuval mısırın karşılığı olmalıdır."
İnsanların emek ve üretiminin karşılığı olan para, ülkeler düzeyinde düşünüldüğünde Gayri Safi Milli Hasıla'dır. Bir ülkede yaşayan vatandaşların yıl boyunca ortaya koyduğu emek ve üretimin karşılığı olan paraya GSMH denir ve bu, ülkelerin en büyük geliridir. Devletler her yıl kendi GSMH miktarının belli bir kısmını paraya çevirerek, tamamen maliyetsiz olan parayı piyasaya aktarmalı ve böylece emisyonu genişletmelidir. Senyoraj dediğimiz bu uygulama, her devletin en temel haklarından biridir.
Senyoraj, bir devlet ekonomisinin büyüyebilmesi için zaruri iken, Türkiye'de maalesef İkinci Dünya Savaşından bu yana uygulanmamaktadır. Türkiye, vatandaşının üretiminin karşılığı olan parayı basıp, tamamen maliyetsiz olan parayı piyasaya aktarmak yerine, ABD'nin gönderdiği faizli Dolar'ları darphanelerde Tl'ye çevirerek ekonomi piyasasını daraltmaktadır. Bu uygulamayla çok net ifade edebiliriz ki; Türkiye, vatandaşının emek ve üretimini, alın terini ABD'ye devretmektedir. Büyük oranlarda istenen faizi karşılayabilmek adına vatandaşından ekstra vergi ve ödemeler de alarak vatandaşını daha da yoksullaştırmaktadır. Somut örnek vermek gerekirse; Maliye Bakanlığının açıklamasına göre Ocak-Nisan ayı aralığında Türkiye'nin ABD'ye ödediği faiz miktarı 22.1 milyar tl'dir. (Yıl sonuna kadar bu miktarın 63 milyar tl'yi aşması beklenmektedir.) Ve bu yüksek faiz ödemelerinin sonucunda, yılın ilk çeyreğinde ülkemizin bütçe açığı yaklaşık 18 milyar tl olmuştur. Buna karşın geçen ay vatandaştan elde edilen vergi gelirinin %14.3 artış gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak vatandaştan her geçen gün daha fazla para alınmakta ve ABD'ye daha fazla faiz ödemesi yapılmaktadır.
Türkiye'de uygulanan bu yanlış ekonomi politikasının sonucunda; yoksulluk sınırının rekora ulaştığını, işsizlik oranlarının her geçen gün daha da yükseldiğini, insanların hak ettiği maddi güce sahip olamaması nedeniyle onursuz ve mutsuz bir hayat sürdüğünü görmekteyiz.
Ülkemizin, vasatın altında olan ekonomi raporunu açıkladıktan sonra, bu durumu düzeltecek tek çözüm yolu olarak, her zamanki gibi Milli Ekonomi Modeli'ni sunacağız. Türkiye'nin ekonomik problemleri ve bunlara getirdiği çözüm yollarıyla tek kurtuluşumuzun MEM olduğunu kabul etmemiz gerekir. BRICS ülkeleri ve 4 milyar insanın kabul ettiği, hayranı olduğu bir ekonomik modelden bahsediyoruz. Modelin sahibi Sayın Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in ortaya koyduğu "emek ve üretimin karşılığı olan parayı basma" kuralı hayata geçmediği sürece, bugün de yarın da paramız olmayacaktır! Ne zaman Milli Ekonomi Modeli uygulanırsa, işte o zaman parası olacaktır; hem devletimizin hem de milletimizin!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zekiye Akyüz 2017-05-20 14:51:00

Kalemine yüreğine sağlık, tebrik ediyorum böyle bir konuya değindiğin için