05 Ağustos 2016 Cuma 15:27
Rio’da açılış heyecanı

Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak. Olimpiyatlar TSİ 02.00’da açılış oyunları ile başlayacak. Ülkemizi olimpiyatlarda 105 sporcu temsil edecek. 31. Rio Olimpiyat Oyunları Güney Amerika’da düzenlenecek ilk Olimpiyatlar olacak. Açılış ve kapanış törenleri, sırasıyla, 5 Ağustos ve 21 Ağustos tarihlerinde 78 bin kapasiteli Maracana Stadı’nda yapılacak.

MADALYA SAYISI 4 BİN 924
Oyunlarda, 206 Milli Olimpiyat Komitesi’nden dünyanın en iyi 10 bin 500 sporcusu, 306 altın madalya (161 erkekler, 136 kadın, 9 karışık yarışmalar) için mücadele verecek. Bireysel, karışık ve takım sporlarında verilecek altın, gümüş ve bronz madalya sayısı 4 bin 924 adet. Ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan mülteci sporcular, bağımsız sporcular olarak Olimpiyat bayrağı altında yarışacaklar. 28 Olimpik sporun 42 disiplinindeki müsabakalar Rio de Janeiro’nun Barra, Deodoro, Maracana ve Copacabana bölgelerindeki 32 alanda yapılacak.

FUTBOL MAÇLARI
Futbol müsabakaları Rio’nun yanında Belo Horizonte, Brasilia, Salvador, Sao Paulo ve Manaus şehirlerinde de yapılacak. Sporculara 6 bine yakın antrenör, teknik personel, hakem, yönetici ve çeşitli alanda uzmanlar eşlik edecek. 25 binden fazla akredite edilmiş basın mensubu oyunlarda görev yapacak. Oyunların gerçekleştirilmesi için yaklaşık 70 bin gönüllü hizmet verecek. Rio 2016 Olimpiyatları için Organizasyon Komitesi bünyesinde 8 bin ve ilgili diğer kuruluşlardan 85 bin olmak üzere 90 bin kişi istihdam edildi. Oyunların güvenliği için yaklaşık 85 bin polis ve asker görev yapacakken, bu sayı Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nda görev yapanların yaklaşık 2 katı fazlası.

GOLF 122 VE RAGBİ 92 YIL SONRA
Golf 112 ve Ragbi 92 yıl sonra tekrar oyunlar programında yer alacak. 11 ila bin 252 Avro arasındaki fiyatlarla satışa sunulan bilet sayısı, 7,5 milyon. Oyunlar için Brezilya’ya gelecek turist sayısının yaklaşık 1 milyon kişi olacağı, oyunların televizyonlardan ve sosyal medyadan 4 milyardan fazla insan tarafından izleneceği tahmin ediliyor. Oyunların sloganı “Tutkunu yaşa!” (Live your passion - Viva sua paixão) Türkiye’yi Rio Olimpiyatları’nda temsil edecek sporcular ve branşlarıyla birlikte organziasyonun detayları şöyle:

ATICILIK VE AVCILIK
Atıcılık ve Avcılık Federasyonu sporcuları 6 ila 14 Ağustos tarihleri arasında Olympic Shooting Centre’da mücadele edecek. Kafileye Federasyon Başkanı Ufuk Arman öncülük ederken, Antrenör Zljko Todorovic ve Ali emre Güray önderliğinde Erdinç Kebapçı, İsmail Keleş, Yavuz İlnam, Yusuf Dikeç altın madalya mücadelesi için ter dökecek.

ATLETİZM
Atletizm’de sporcular Dünya’nın en görkemli statlarından biri olan Maracana’daki Olimpik Stadyumu’nda altın madalya için kıyasıya bir yarışa sahne olacak. Atletizmde Milli sporcularımıza Olimpik Stadı’nın yanı sıra Sambodromo ve Pontal (Barra) ev sahipliği yapacak. Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, kafileye önderlik edecek. Ali Kaya, Aras Kaya, Bekir Karayel, Umutcan Emekteaş, Emel Dereli, Zafer Barnes, Ercan Muslu, Ersin Tacir, Esma Aydemir, Eşref Apak, Furkan Şen, Halil Akkaş, İlham Tanui Özbilen, İzzet Safer Jak Ali Harvey, Kaan Kigen Özbilen, Karin Melis Mey, Kıvılcım Kaya Salman, Mert Atlı, Meryem Akdağ, Meryem Erdoğan, Özlem Kaya, Polat Kemboi Arıkan, Ramil Guliyev, Sultan Haydar, Şeref Osmanoğlu, Tarık Langat Akdağ, Tuğba Güvenç, Tuğçe Şahutoğlu, Yasemin Can, Yasmani Capello Escobar ise ülkemiz adına altın madalya ve madalyalar için ter dökecek.

BADMİNTON
Ülkemiz Badminton mücadelesinde Rio Olimpiyatları’nda Brezilya’nın Riocentro - Pavilion 4 salonunda Barra kentinde mücadele edecek. 11 - 20 Ağustos tarihlerinde oynanacak Badminton müsabakalarında kafileye Antrenör Çağatay Taşdemir önderlik edecek. Badminton’da sadece Özge Bayrak madalya için yarışacak.

BASKETBOL
Olimpiyatlara katılma başarısı gösteren Kadın Milli Basketbol Takımı, Rio Olimpiyatları’nda Carioca Arena (Barra) ve Youth Arena (Deodoro) da maçlarını oynayacak. 6-21 Ağustos tarihleri arasında müsabakalar oynayacak olan Ay Yıldızılar’ın kafilesine Menajer Arzu Özyiğit önderlik edecek.

BİNİCİLİK
Türkiye Binicilik Federasyonu, maçlarını 6-19 Ağustos tarihlerinde Olympıc Equestrıan Centre’da (Deodoro) oynayacak. Seyis, Roos Theodora Karin Karaevli’nin önderliğinde Ömer Karaevli madalya için mücadele edecek.

BİSİKLET
6-10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan bisiklet turu, Fort Copacabana’da düzenlenecek. Suat Torgay ve Ekrem Saçak önderliğinde Ahmet Örken ile Onur Balkan pedal çevirecek ve madalya için en iyi dereceyi yakalamaya çalışacaklar.

BOKS
Riocentro - Pavillion 6’da (Barra) gerçekleşecek olan Rio Olimpiyatları Boks müsabakaları 6-21 Ağustos tarihlerinde ringte başlayacak. Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç’in önderliğinde Ali Eren Demirezen, Batuhan Gözgeç, M. Nadir Ünal, Onur Şipal, Önder Şipal, Selçuk Eker madalya için kıyasıya yarışacak.

CİMNASTİK
Rio’da Türkiye Cimnastik Federasyonu Suat Çelen’in kafile başkanlığı yaptığı sporcular Ferhat Arıcan ve Tutya Yılmaz ülkemize madalyalar kazanmak için mücadele edecek. Cimnastik oyuncuları Rio Olimpik Arena’da 6-21 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek.

ESKRİM
Eskrim’de ülkemizi İrem Karamete temsil edecek. Antrenör Damir Sayfıtdınov’un çalıştırıcılığını yaptığı İrem, 6-10 Ağustos tarihlerinde Türkiye’ye madalya kazandırabilmek için Carioca Arena’da (Barra) mücadele edecek.

GÜREŞ
Altın madalyayı ülkemize olimpiyatlarda en çok kazandıran branş olarak tarihe geçen Ata sporumuz güreş de mücadele edecek sporcular, bu yılda altın madalyanın en büyük favorisi. Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ın kafile başkanlığını yaptığı güreşçiler 14-21 Ağustos tarihleri arasında mindere çıkacak. Carioca Arena 2 (Barra) mindere çıkacak güreşçilerimiz ise şöyle: "Bediha Gün, Buse Tosun, Cenk İldem, Elif Jale Yeşilırmak, Hafize Şahin, İbrahim Bölükbaşı, Mustafa Kaya, Rıza Kayaalp, Selçuk Çebi, Selim Yaşar, Soner Demirtaş, Süleyman Atlı, Taha Akgül, Yasemin Adar."

HALTER
Riocentro - Pavillion 2 (Barra)’da düzenlenecke Halter oyunlarına Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar milli sporcuların kafilesine başkanlık edecek. 6-16 Ağustos tarihlerinde sporcularımızdan Assiya İpek, Danıyar İsmayilov, Duygu Aynacı, Mehtap Kurnaz ülkemizde madalya kazandırmak için yarışacak.

JUDO
Judo’da ülkemizi Bekir Özlü, Büşra Katipoğlu, Dilara Lokmanhekim, Kayra Almira Sayit temsil edecek. Federasyon Başkanı Fatih Uysal’ın kafileye başkanlık edeceği turnuvada start 6 Ağustos’da verilecek ve 12 Ağustos’ta ise final müsabakaları ile son bulacak. Karşılaşmalar Carioca Arena 2 (Barra)’da oynanacak.

KANO
Rio Olimpiyatları’nda Kano yarışları Copacabanna’da düzenlenecek. Lasma Leipa’nın ülkemizi temsil edeceği yarışlar 7-20 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

KÜREK
6-14 Ağustos tarihlerinde Rio Olimpiyatları’nda kürek mücadeleleri olacak. Lagoa Stadium (Copacabana) gerçekleştirilecek kıyasıya geçecek yarışlarda ülkemiz adına Cem Yılmaz ve Hüseyin Kandemir mücadele edecek.

MASA TENİSİ
Rio Centro Pavillion 3’de (Barra) 6-17 Ağustos tarihlerinde Ahmet Li ve Melek Hu ülkemize madalya kazandırmak için ter dökecek. Kafileye Federasyon Başkanı Oktay Çimen önderlik edecek.

PENTATLON
Modern Pentatlon Federasyonu İdarecisi Ali Sosanoğlu önderliğinde İlke Özyüksel ülkemiz adına mücadele edecek. 18-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek yarışmalar Youth Arena (Deodoro), Deodoro Aquatıcs Centre (Deodoro), Deodoro Stadium’da oynanacak.

OKÇULUK
5-12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Okçuluk turnuvalarında Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz mücadele edecek. Turnuvalar Sambodromo’da (Maracana) oynanacak.

TEKVANDO
Carioca Arena (Barra) 17-20 Ağustos tarihlerinde Taekvando turnuvalarına ev sahipliği yapacak. Rio Olimpiyatları Taekvando branşında ülkemizi Servet Tazegül ve Nur Tatar temsil edecek.

TENİS
Olympic Tennis Centre (Barra) ev sahipliği yapacağı maçlar 6-14 Ağustos tarihleri arasında oynanacak. Antrenör Can Üner yönetiminde başarılı sporcu Çağla Büyükakçay madalya için raketini sallayacak.

YELKEN
Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Nuh Naci Kuriş önderliğinde yelken sporcuları ülkemizi 8-18 Ağustos tarihlerinde Marina Da Gloria’da kıyasıya bir yarışa çıkacak. Alican Kaynar, Ateş Çınar, Deniz Çınar, Dilara Uralp, Nazlı Çağla Dönertaş, Onur Cavit Biriz ülkemize madalya kazandırmak için mücadele edecek.

YÜZME
Olympıc Aquatıcs Stadıum’da gerçekleşecek olan yüzme yarışları 6-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekeleşecek. Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan yönetimindeki Ekaterina İvonova Avramova, Nezir Karap, Nida Eliz Üstündağ, Viktoria Zeynep Güneş madalya için ülkemiz adına kulaç atacak. Rio Olimpiyatları’na katılan toplam sporcu sayımız 105. Bu sayının 56’sı erkek 49’u ise bayan.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132