İngiltere’de yapılan bir araştırmada İngiliz İmparatorluğu’na şu ana kadar en fazla zarar veren kişiler listesinin başında Mustafa Kemal Atatürk yer almaktadır. Atatürk’ün hayatına ve yaptığı işlere göz atılınca gerçekler gün gibi açığa çıkıyor. Atatürk ne yaptı da İngiltere bu kadar rahatsız oldu?

Atatürk, Çanakkale Savaşlarında üstlendiği hayati görev dolaysıyla savaşın Türklerin lehine çevrilmesini ve İngilizlerin yenilmesini sağlamıştır. Bu durum İngiltere’ye çok büyük maliyetler yüklemiştir. 1. Dünya Savaşının uzaması ve yenilmez armada olarak şöhret yapmış İngiliz donanmasının Çanakkale’de yok olmasıyla beraber kara savaşlarının da kaybedilmesi İngilizler tarafından asla unutulmamıştır. Bunun sorumlusu olarak da Atatürk görülmüştür.

1930’lu yıllarda bir resepsiyon esnasında bir İngiliz subayı Atatürk’e dik dik bakar. Bakışlar sürekli ve kararlı bir hal alınca Atatürk dayanamaz ve İngiliz subayını yanına çağırarak sebebini sorar. İngiliz subayı babasının Çanakkale’de öldüğünü söyleyerek Atatürk’ü sorumlu tutar.

 Atatürk’ün;

- “Beyefendi babanızın Çanakkale’de ne işi vardı?” sorusu karşısında hakkını teslim etmek zorunda kalır. Bu münferit olay aslında İngilizlerin temel bakış açısını yansıtır.

Atatürk’ün İngilizlere verdiği zarar bundan ibaret değildir. Akabinde Kurtuluş savaşında Yunan - İngiliz ittifakını ağır bir yenilgiye uğratır. Yunanların tarihine “Büyük Felaket” olarak kaydedilen milli kurtuluş savaşımız “Megalo İdea” yı Ege denizine dökerken güneş batmayan İngiliz imparatorluğunda da derin fay hatları açmayı başarır.

Afrika’dan Asya’ya Latin Amerika’dan Çin Denizi’ne kadar İngiliz esareti altındaki bütün köle milletler Atatürk’ün parlak ve çarpıcı zaferini alkışlayarak örnek aldılar.

Hindistan bağımsızlık savaşının ilham kaynağı tartışmasız Atatürk’tür. Gandi’nin “Atatürk İngilizleri yenene kadar İngilizleri tanrı zannederdim” ifadesi manidardır. Kısaca özetlersek, Atatürk’ün eylemleri İngiltere’nin dünya liderliğini sona erdirmiştir. Başta olma özelliğini kaybeden İngiltere bu unvanını ABD’ye kaptırmıştır.

İngiltere, bu yenilgilerin intikamını almak için ta Cumhuriyet’in ilk yıllarında fırsat kollamıştır. Atatürk’e suikast girişimleri başarılı olmayınca Türkiye’de isyanlar teşvik edildi. İngiltere ile Musul pazarlığı sürerken İngiliz destekli Şeyh Sait ayaklanması patlak verdi. Genç Türkiye Cumhuriyeti, içerde ve dışarıda İngilizlerin planladığı birçok oyunla karşılaştı. Oyunun temelinde ve merkezinde her defasında Atatürk’ü yok sayma planları devreye sokuldu.

İngiltere, Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmenin yolunun öncelikle Atatürk’ü yok etmekten geçtiğinin çok farkındadır. Bu amaca ulaşmak için Atatürk’ün nesebi ve dini inancı üzerinden itibarsızlaştırılması gerekiyordu. Onlar da bunu içerdeki işbirlikçileriyle yapmaya yeltendiler. Atatürk’e karşı en ahlaksızca iftiraları atanlar asla deli veya ne yaptığını bilmeyen dengesiz insanlar değildir. Onlar bu işi çok iyi bilerek ve planlayarak belli bir amaca hizmet için yapıyorlar.

Prof. Dr. Haydar Baş Bey bu oyunu daha mürekkebi kurumadan fark ederek Atatürk ile ilgili milletimizi yıllardır ayıktırıyor. Atatürk’e iftira atanların başarısız olmalarının asıl sebebi, Prof. Dr. Haydar Baş’ın estirdiği Atatürk rüzgârıdır. Rüzgâra tükürenler kendi yüzlerine tükürdüler. Mesele bundan ibarettir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132