03 Ekim 2016 Pazartesi 16:07
Aşûra’yı ihyâ eden ihyâ olur
Abdülkadir Geylani Hazretleri şöyle buyurdu:

“Bir hadis-i şerifte, “Muharrem’in onuncu günü olan Aşûra günüdür. Siz o gün oruçlu olunuz. Çoluk çocuğunuza iyilik yapınız. Aşûra günü çoluk çocuğuna iyilik yapsa, onları sevindirse, Allah Teâlâ ona senenin diğer günlerini iyi eder. Aşûra günü oruç tutanın orucu, günâhına keffâret olur. Aşûra gecesini ihyâ edip, sabahleyin de oruçlu olsa, ölüm acısını anlamayarak vefat eder” buyuruldu.

Hz. Ali’nin (a.s.) bildirdiği hadis-i şerifte, “Aşûra gecesini ihyâ edeni, Allah Teâlâ dilediği gibi ihyâ eder” buyuruldu.

Süfyân bin Uyeyne, Ca’fer-î Kûfî'den, o da İbrâhim bin Muhammed bin Münteşir'den naklen bildiriyor: Zamanında Kûfe halkının üstünü İbrâhim bin Muhammed bin Münteşir, “Bir kimse Aşûra gününde çoluk çocuğuna mal ve para bakımından kolaylık yapsa, onlara iyi şeyler alsa, Allah Teâlâ o kimseye yılın diğer günlerinde kolaylık verir, rızkını genişletir. Ona asla darlık göstermez” dedi. Süfyân, “Biz bu hâli elli yıldır tecrübe ediyoruz. Kolaylık ve rahat geçimden başka bir şey görmedik” dedi. Abdullah’tan bildirilen hadis-i şerifte, “Aşûra günü çoluk çocuğuna malından kolaylık gösterenin, Allah Teâlâ yılın diğer günlerinde rızkını genişletir, ona darlık göstermez” buyuruldu.

Seleften bazısı, “Aşûra günü oruç tutan, bir senelik oruçtan kaçırdığı şeylere kavuşur” dedi. Yahya bin Kesîr, “Aşûra günü misk ile karışık sürme çeken, gelecek senenin o gününe kadar göz ağrısı görmez” dedi. Ebû Nasr'ın isnâdı ile Galiz bin Ümeyye'den bildirdiği hadis-i şerifte, Resûlullah (s.a.a.), benim evim üzerinde bir Surad (Serçeleri avlayan iri başlı bir kuş) gördüğünde, “Kuşlardan Aşûra günü ilk önce oruç tutan kuş, şu kuştur” buyurduğunu beyân eylemiştir. Kays bin Ubâde, “Vahşi hayvan Aşûra günü oruç tutar” dedi.

Bir diğer hadis-i şerifte, “Şehr-i Ramazan’dan sonra, oruç için en efdal gün, Muharrem ayındaki oruçtur” buyuruldu. Hz. Ali’nin bildirdiği hadis-i şerifte, “Allah Teâlâ Muharrem ayında bir kavmin tevbesini kabul etti. Diğerlerinin de tevbesini kabul eder” buyuruldu.

İbn-i Abbâs'ın bildirdiği hadis-i şerifte, “Zilhiccenin sonuncu günü ile Muharrem'in birinci günü oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip, yeni yıla oruçla başlamış olur. Allah Teâlâ o orucu onun elli yıllık günahına kefaret eder” buyuruldu.

İbn-i Abbâs bildirir: Resûlullah (s.a.v.) Medine-i Münevvere'yi teşrif edince, Yahudilerin Aşûra günü oruç tuttuklarını gördü. Yahudilerden sebebini sorduğunda, “Aşûra günü, Allah Teâlâ’nın Mûsâ aleyhisselâmı ve İsrailoğullarını Fir'avn ve kavmi üzerine galip kıldığı gündür. Bunun için bu güne ta’zim edip oruç tutarız” cevabını verdiler. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.), “Biz Mûsâ aleyhisselâma sizden çok uygunuz” buyurup, Aşûra günü oruç tutmanın iyi olduğunu bildirmiştir.

(Günyetü’t-Tâlibîn’den…)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.