09 Ağustos 2016 Salı 14:54
Kusurlu amelleri Allah nasıl bağışlar?
 …Cenab-ı Hakkın, aldatıcılığı yönünden bu kul hakkında buyurduklarını işiten ve bütün bu sözleri dinleyen yakın meleklerle üç bin melek şöyle seslenirler:
Ey Rabbimiz! Senin ve bizlerin la’neti bu murai kişinin üzerine olsun.
Ondan sonra da bütün gök ehli hep birlikte Allah’ın lâ’neti ve bütün lanet edenlerin laneti bu adamın üzerine olsun diye seslenirler.
Hz Peygamber (s.a.v.)’den bunları dinleyen Muâz, üzüntü içinde ya Resûlullah, acaba bu felâketten kurtulmanın çaresi nedir diye sorar. Hz. Peygamber (s.a.v.) şu cevabı verir:
Peygambere uy ve onun sünnetiyle amel et.
Muâz, tekrar sorar: Ya Resûlullah, sen Peygambersin ben Muâz’ım, senin için kurtuluş var. Fakat benim için bu kurtuluş mümkün olabilir mi?
Hz. Peygamber (s.a.v.) şu cevabı verir: Ya Muâz gerçek söylüyorsun; kurtuluş yolu zordur. Fakat Allah’ın yasak ettiği şeylerden sakınan ve riyakar olmayanların kusurlu amellerindeki kusurlarını Cenab-ı Hakkın bağışlayacağına inanıp şu esaslara göre hareket eden kişi için kurtuluş imkânı kolaylaşır: O halde ey Muâz,
a- Dilini gıybet yapmaktan kes. Özellikle Kur’an ehli ve Kur’an’ın hükümlerine göre amel edenler aleyhine konuşmaktan kesinlikle sakın.
b- Başkalarının kusurlarını arayıp, bulmaktan çekin. Kendi kusurlarını bulup düzeltmeye çalış.
c- Etrafındaki insanları kötülemekten ve kendini övmekten sakın.
d- Etrafındaki insanları küçültmek yolu ile kendini yükseltme.
e- Amellere riya karıştırıp onların sevabını yok-etme.
f- Ahiretini unutacak kadar dört elle dünyaya sarılmak
h - Arkadaş topluluğu içinde kimse ile gizli söyleşme.
k - Halk arasında kibirli, gururlu davranma ki, dünya ve âhiretin iyilikleri senin üzerinden kalkmasın.
l- Topluluklarda fena sözler söyleme ki, halk senin kötü huyundan çekinip senden uzaklaşmasın.
m- Ehlinle, köpek gibi insanların ırz, namus ve şeref elbiselerini yırtma ki cehennem köpekleri de senin bedenini yırtmasın. Nitekim Cenab-ı Hak buyuruyor: (Nâziat: 1-2).
“Andolsun (Kâfirlerin cesetlerine) boğulmuş olan ruhlarını ta derinliklerinden söküp koparan. (Mü’minlerin canını ise) rıfk ile çıkaran ölüm meleklerine.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.