07 Nisan 2016 Perşembe 15:47
‘Receb, Allah’ın büyük ayıdır’
Resûlullah Efendimizin lisanıyla ‘Şehrullah/Allah’ın ayı’ olan Receb ayına girdik, mübarek olsun. Feyzin, rahmetin, bereketin, tecellinin sağanak sağanak yağdığı bu mübarek ayda yapılan ibadetlerin karşılığı daha büyüktür kuşkusuz.  
Başta Allah’ın Sevgilisi Muhammed Mustafa (s.a.a.) olmak üzere, O’nun pak Ehl-i Beyt’inin müntesipleri bu aya ihtimam göstermişler ve mü’minlere müjdeler vermişlerdir. 
O müjdelerden bazıları şöyledir. Önce Resûlullah’ın hadisleriyle başlayalım: 
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Receb, Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kâfirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki Receb Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır. Kim Receb ayının bir gününde oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.” 
İmam Sâdık’tan (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:
“Resul-i Ekrem (s.a.a.) buyurdu ki: Receb benim ümmetim için mağfiret dileme ayıdır. Bu ayda istiğfar edin, zira Hak Teâlâ, çok bağışlayan ve Rahim’dir. Receb ayına ‘Asabb/Dökülen’ denir; zira bu ayda benim ümmetimin üzerine çok rahmet dökülür. O halde şu zikri çok söyleyin: Estağfirullahe ve es’eluhu’t-tevbe/Allah’tan mağfiret ve tevbe diliyorum.”
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: “Cennette öyle bir saray vardır ki, oraya sadece Receb ayında oruç tutanlar gireceklerdir.”
“Hak Teâlâ aylar içinde Receb Şaban ve Ramazan Ayını seçmiştir.”
Yine buyurdu ki: “Her aydan Eyyam’ul-Biz’de (her ayın 13, 14 ve 15. günlerinde) oruç tutmak, dereceleri yüceltir ve sevapları büyütür.”
“Receb ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır. ”
“Bu ayda yarım hurmayla da olsa (sadece bu miktara güç yetirenler için) sadaka verenin bedenine Allah cehennem ateşini haram kılar.”
Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) bir duasında şöyle buyurdu: “Allah’ım! Receb’i ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan’a ulaştır.”
İmam Musa Kâzım’dan (a.s) şöyle rivayet edilir: “Kim Receb’den bir gün oruç tutarsa, cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır. Kim üç gün oruç tutarsa, cennet ona farz olur.”
İmam Musa Kâzım (a.s) buyurdu ki: “Receb Allah’ın büyük ayıdır. Bu ayda işlenen hatırlı amellerin karşılığı iki kat olacaktır ve günahlardan pak olacaktır.”
Yine İmam Kâzım (a.s) buyurdu ki: “Receb, cennette sütten beyaz ve baldan daha tatlı bir nehrin adıdır. Ondan sadece o ayda oruç tutanlar kana kana içeceklerdir.”
Rivayetlerde şöyle zikredilir: “Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat artırır. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, ‘Geçmiş günahların affoldu’ der. Receb ayında Allah Nuh’u (aleyhisselam) gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.”
Kutsi bir hadiste şöyle geçer: “Receb ayını kendimle kullarım arasında bir ip olarak kılmışımdır. Her kim o ipe sarılırsa Bana ulaşır.”
Kutsi bir hadiste yine şöyle geçer: “Receb Ayı Benim ayımdır. Kul Benim kulumdur. Rahmet kendi rahmetimdir. Her kim bu ayda Beni isterse ve Benden dua talep ederse onun duasına icabet ederim.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.