Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Birliği tarafından 27-29 Aralık tarihleri arasında İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen ‘29. Uluslararası Vahdet Konferansı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Ümmetin diyarında ateşler yükseliyor. Bu fitneyi söndürmemiz gerekiyor. Akan kan Müslüman kanı! Dökülen kan Müslüman kanı olduktan sonra Sünni olmuş Şii olmuş ne fark eder? Kanın Sünnisi Şiisi olur mu? Kardeş kanına göz yumulur mu?” dedi. 
Açıklamalarına devam eden Başkan Görmez, İslam dünyasında yaşanan mezhep çatışmalarına son verilmesi için çağrıda bulundu ve şu soruları sormuş: “Cinayet şebekeleri, Hz. Peygamberin ismini flamalarının üstüne yazarak tekfir beyannameleri yayınlarken bizler nerelerdeydik? Bunda bizim hiç mi kusurumuz yok? Bu kin ve nefret eken konuşmalara, bu ötekileştiren hezeyanlara karşı bizler ne yaptık?”
Çok yerinde sorular.
Ben de buradan soruyorum;
Cübbeli Hoca, ‘Allah bu Şia’ya güç vermesin. Şia mensupları nursuzdurlar’ diyerek, kin ve nefret ekerken, Şii Müslümanları ötekileştirirken siz neredeydiniz?
Aynı kişi bir TV’de katıldığı programda kendisine sorulan “ Suriyeli Müslüman askerlerle savaşan askerler şehit olur mu?” sorusuna , “Tabi şehit olur. Bizim askerimiz meşru müdafaa ve oradaki mazlum insanları kurtarmak için müdahale ediyorlarsa, hayatını kaybederse şehit olur. Esad zalimdir. Burada zulüm yapılıyor. Zalimin zulmü durdurulmak için meşrudur. Zaten Şiiler hep Müslümanlarla savaşır. İran’ın desteği ortadadır Suriye’ye. Bizim hükümetimiz de bunu iç işimiz diye sahipleniyor. Doğru yapıyorlar. İç işimizdir. Sahiplenilmesi lazımdır. Oradaki halk Türkiye’den medet beklemektedir. Türk ordusunun Suriye’ye girmesi caizdir” derken neredeydiniz?
Sadece cübbeli mi? Hayır, başkaları da var.
Birkaç yıl önce TRT’de yayınlanan bir programda Çanakkale Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, “İnsanın Şii olması Hıristiyan olmasından kötü. Çünkü Hıristiyansa nihayetinde ehli kitaptır. Üç dinden bir tanesidir. Allah onu selamete de erdirebilir. Belki cennete de koyar ama Şii’yse sapkınlık var arada. Yani dini bozmaya çalışmak var” dediğinde siz nerelerdeydiniz?
Bugün söylediklerinizi duyunca ister istemez Türkiye’de bu ve benzeri şeyler söylenirken, Şii Müslümanlara kin kusulurken, ülkemizde fitne tohumları ekilirken susmanızın sebebi yoksa siyasi iktidarın takip ettiği çizgiye ters düşmeyip, koltuğunuzu korumak için miydi diye sormadan edemiyorum.
Oysa siz bu cübbeli, şalvarlı, takkeli, kravatlı Şii Müslümanlara düşman olanlarının sözlerini duymazdan gelirken Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Suriye krizinin daha yeni patlak verdiği bir dönemde Ekim 2011’de, Suriye, Irak, İran, Lübnan ve Azerbaycan başta olmak üzere birçok ülkeden 100’ü aşkın ilim adamının katılımıyla Uluslararası Ehl-i Beyt Sempozyumu’na öncülük etmişti. 
Türkiye’de siyasilerin ‘3 günde Şam’ı alırız’, ‘Emevi camiinde namaz kılacağız’ dedikleri sıralarda Ehl-i Beyt Sempozyumlarını başlatan Prof. Dr. Haydar Baş,
Şii-Sünni ayrımının büyük bir oyun olduğunu belirterek bu oyunlara gelinmemesi çağrısını yapmıştı. 
2011’de düzenlenen Ehl-i Beyt Sempozyumu’nda Prof. Dr. Haydar Baş şunları söylemişti: “Şii ile Sünni arasında sanki iki ayrı dünya, iki ayrı kitap, iki ayrı meşrep varmış gibi tevhit içinde olan Müslümanları birbirine düşman ettiler, siyasi rantlarını çoğaltabilmek, rahatlarını geliştirebilmek için Müslümanları birbirine kırdırdılar.”
Daha henüz olaylar tam başlamamışken asıl amacın Şii-Sünni kardeş kavgası çıkarmak olduğunu gören Prof. Dr. Haydar Baş’ın ortaya koyduğu duruş, Türkiye ile Suriye’nin sıcak bir savaşın içine girmesini engellemişti.
Diyanet İşleri Başkanı da olaylar başladığında bugün takındığı tavrı ortaya koyabilseydi belki de Türkiye’nin eline bu kadar kardeş kanı bulaşmayacaktı. Ama yine de Sayın Mehmet Görmez’in “Kanın Sünnisi Şiisi olur mu? Kardeş kanına göz yumulur mu?” sözleri gecikmeli de gelmiş olsa ümit verici.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Güven turan 11 ay önce

Hocam ben bir şii olarak yazılarınızı takip etmekteyim. Kur'an ne demiş mümin müminin kardeşidir. Bu nasıl Kur'an anlayışıdır ki mumim müminin başını kesmekte. İmam Ali demiş ki "insan bilmediğinin düşmanıdır" gün teknoloji çağıdır Ehli Beyiti ve şia yı araştırsınlar. Görecekler ki kardeşlik çok daha güzel möhkemleşecektir.

banner100