8) Allah’ın Aslanı Bedir’de:
Bedir Savaşı’nda müşriklerden 70 kişi esir alındı, 72 kişi öldürüldü. Kaynaklar bunların büyük bölümünü Hz. Ali’nin öldürdüğünü yazar. En az 24 kişiyi öldürmüş, 18 kişinin de öldürülmesine yardımcı olmuştur. Hz. Ali’nin öldürdüğü kişiler Kureyş’in büyükleriydi. (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Ali, s.288; Keşfu’lGumme, c.1, s.182)
Bedir Savaşı’nda İslam ordusunun, kendisinden kat kat güçlü düşman ordusuna karşı elde ettiği zaferde Hz. Ali’nin rolü çok büyüktür. Hz. Ali Bedir’de, savaşın belirleyici faktörü olmuştur. Aynı zamanda Hz. Ali Resulullah’ın bayraktarlığını da yapmıştır. (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Ali, s.289; Elİstiab, İbn Abdulbirr, Maliki, c.3, s.333; Tarihi Dimaşk, İbn Asakir, c.1 s.142)
İslam’ın bu varlık yokluk mücadelesinin verildiği ilk savaşında, hatta birçok meşhur sahabe, “savaşmayalım, Medine’ye dönelim” derken, İmam Ali efendimiz en ön safta olması, en büyük mücadeleyi ortaya koyması İslam’ın İmam Ali’nin kılıcı üzerine bina edilmesine vesile olmuştur.

9) Uhud Savaşı’nda İmam Ali (a.s.)
İmam Caferi Sadık Uhud Savaşı ile ilgili şunları söylüyor:
“Uhud Savaşı’nda şirk ordusunun bayraktarları dokuz kişiydi. Hepsi de Ali’nin güçlü elleriyle helak oldular.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Ali, s.293; Elİrşad, Şeyh Müfid, s.47)
“Kureyş’in bayraktarlarını (yere sererek) yenen kişi Ali idi.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Ali, s.289; İbn Esir, elKamilü Fi’tTarih, c.2, s.145)
Müşriklerin sancağı savaş meydanının ortasına düştü, kimse kaldırmaya cesaret edemiyordu.
Savaş kazanılmıştı ama Halid b. Velid komutasında pusuda bekleyen müşrikler vardı. Müslümanlar ve özellikle de Allah Resulü’nün stratejik bir konuma yerleştirdiği okçular, vazifelerini terk ederek ganimet peşine koştular. Halid b. Velid ve yanındakiler saldırıya geçince Müslümanlar iki müşrik ordusu arasında kaldılar ve dağıldılar.
Allah Resulü de tehlike altına girmişti, yanında çok az kişi kalmıştı. İşte bu anda da Kendisini İmam Ali Efendimiz yalnız bırakmadı. İbn Esir, Tarih’inde şöyle yazıyor: 
“İslam Peygamberi saldırmak üzere olan bir müşrik grubu görünce Hz. Ali’ye “onlara saldır” buyurdu. Hz. Ali, Hz. Peygamberin emri ile onlara saldırdı. Bir kaçını öldürerek bozguna uğrattı. Hz. Peygamber başka bir grubu gördü ve Hz. Ali’ye “saldır onlara” diye emir verdi. Hz. Ali de üzerlerine saldırıp, bir kısmını öldürdü. Bir kısmını devre dışı bıraktı.
Bu sırada vahiy meleği Hz. Peygambere, ‘Bu Ali’nin gösterdiği fedakarlıkların en üstünüdür’ deyince Resulullah, ‘O Bendendir, Ben de O’ndanım’ buyurdu. O anda gökten, ‘ Ali gibi kahraman, Zülfikar gibi kılıç yoktur’ nidası duyuluyordu.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Ali, s.294; İbni Esir, elKamilü Fi’tTarih, c.2,  s.154)
Kifayet’ul Talibin’in 27. babında, Abdullah ibni Mesud’dan Resulullah’ın şöyle buyurduğu naklediliyor: “Ali hangi savaşa yöneldiyse, Cebrail’i sağında, Mikail’i solunda ve bir bulutun da O’nu gölgelendirdiğini görüyordum. Nihayet Allah O’na zafer nasip ediyor.”

10) İmam Ali’nin Hz. Fatıma ile evliliği:
Hz. Ali’nin Hz. Fatıma ile evliliği bizzat Cenabı Hakk’ın emriyle olmuştur. Birçok sahabe Hz. Fatıma ile evlenmek istemesine rağmen hem Allah Resulü hem de Hz. Fatıma buna sıcak bakmamıştır.
Allah Resulü, bu insanlık tarihinin en mükemmel evliliği için Ali’ye hitaben şöyle buyuruyor:
“Eğer Sen olmasaydın, şu yeryüzünde O’na (Hz. Fatıma’ya) denk biri bulunmazdı.” (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Ali, s.307; ElMenakıb, İbn Şehraşub, c.2, s.181)
Bu şekilde Hz. Peygamberin kıyamete kadar devam edecek olan kutlu neslinin temeli İmam Ali ile atılmış oldu. 
Yarın devam edeceğiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.