Geçenlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, doların önlenemeyen yükselişi karşısında “TL değer kaybetmiyor, dolar değerleniyor” açıklamasını yaptı. Zeybekci konuşmasının devamında, TL’nin değer kaybı ifadesinin kullanılmasını yanlış bulduğunu, konunun doların değerlenmesi olduğunu söyledi. Doğrusu arasındaki farkı anlayamadım.  
Zeybekci, Merkez Bankası’nın ne yapması gerektiğini söylemenin doğru olduğunu düşünmüyorum diyerek bizleri daha da şaşırttı. Bu açıklamalar üzerine Merkez Bankası’nın en önemli görevinin TL’nin istikrarını ve itibarını korumak olduğunu hatırlatmaya gerek var mı? Merkez Bankası önlem almayacak da hangi kurum bu vazifeyi yapacak? 
Teşhisi doğru koymak lazım. Sorun sadece doların yükselişi değildir. Doların yükselişi bir sonuçtur. Tıpkı işsizlik, enflasyon ve diğer sorunlar gibi. Problem, ekonominin her türlü kırılganlığa açık hale getirilmesidir. Eğer cari açığımız rekorlar kırmasaydı dolar yükselmezdi. Eğer 1 trilyon dolara koşan iç ve dış borcumuz olmasaydı dolar fırlamazdı. Eğer et, ot, samanı üretseydik doları dizginleyebilirdik. Doların fırlamasının en önemli nedeni dolara olan aşırı taleptir.  Kişilerin, ailelerin, şirketlerin, kurumların ve devletin para talebi Milli Para ile karşılansaydı döviz cinsinden paralara bu seviyede ihtiyaç olmazdı. Milli Para devrede olmadığı ve ekonominin finansmanı dövize endekslendiği için dolar yükseliyor. Döviz konusunda Merkez Bankası’nı devre dışında tutmak taşları bağlayıp köpekleri salmaya benzer.  
Kapitalizmin ürettiği hastalıkları yine kapitalizmin kavramları ve sistemiyle çözmek mümkün değildir. O halde yeni bir sisteme ihtiyaç vardır. Milli Ekonomi Modeli kendine has karakteriyle meselelere yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Yeni bakış açısı demek yeni kavramlarla olayları izah ederek çözmeyi gerektiren bir düşünce sistemini zaruri kılar.
Prof. Dr. Haydar Baş, başta iktisadın tanımı olmak üzere Milli Para, yeni para tarifi, sürekli büyüme, senyoraj, emisyon, kaynaklar, üretim-tüketim ilişkileri, devlet ve en önemlisi insanın ekonomideki rolü konusunda devrim niteliğinde yaklaşımlar geliştirmiştir. Bu yeni tanımlar sayesinde kapitalizmin açmazlarını büyük bir vukufiyetle tespit ederek meselenin özüne inmiştir. Ekonomik krizlerin temelini oluşturan faktörleri tek tek tespit ettikten sonra yeni kurallar ihdas ederek daha önce hiçbir iktisatçının yapamadığı dönüşümü başarmıştır. 
Milli Paranın kullanıldığı ekonomilerde dövize ihtiyaç yoktur. Bir ekonomide farklı para birimlerinin emisyonda dolaşması, bir ülkenin farklı bayrakları dalgalandırmasına benzer tehlikeli bir durumdur. Tek vatan, tek bayrak, tek ordu ve tek dil kavramlarına tek para gerçeğini de eklememiz lazım. İşte o zaman dolarizasyon belasından kurtulabiliriz. Dünyayı Milli Para kavramıyla tanıştıran Prof. Dr. Haydar Baş, TL’yi dünya parası yapacak ve döviz hegemonyasını kıracak düşünce sisteminin tek sahibidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tek in 2018-03-31 08:10:55

TL, dünyanın en kötü ekonomisi olan venezulla bolivyasının karşısında bile değer kaybetti. madem kaybetmiyor o zaman tüm para birimleri değerleniyor demektir TL niye değerlenmiyor.

Avatar
warning 2018-05-18 03:29:37

anlaşılmayan bir şey yok dolar euro değer kazanırken sadece türk lirası değil tüm paralar değer kayıp ediyor anlamında kullanmış bakan. görünen öyle değil ama tüm paralar karşısında değer kayıp ediyoruz.