Hangi hallerde, durumlarda, zamanlarda duaların kabul olduğunu merak edip soran arkadaşlarımız için, Prof. Dr. Haydar Baş’ın “Dua ve Zikir” isimli kitabından ilgili bölümleri alıntı yapmayı uygun gördük.
– Zikrullah hâlinde ve zikrullahtan sonra edilen dualar:
Ebû Ümâme’den (radiyallahu anh);
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Kim yatağına abdestli olarak yatıp uyku basıncaya dek Allah’ı zikrederse, gecenin herhangi bir saatinde kalkıp Allah’tan gerek dünya ve gerekse âhirete ait ne isterse Allah mutlaka ona istediğini verir.” (Tirmizî, 3526).
– Peygamber Efendimizi vesile ederek edilen dualar:
Osmân b. Huneyf’ten (radiyallahu anh); 
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Abdest alınan yere gidip abdest al! Sonra iki rekât kılıp şu duaları oku: ‘Allahümme innî es’elüke ve etevesselü ileyke bi–nebiyyinâ Muhammedin sallalahu aleyhi ve sellem, nebiyyi’r–rahmeti. Yâ Muhammed, innî eteveccehü bi–ke ilâ Rabbî, fe–yakdî lî hâcetî/Allah’ım! Senden dilerim ve peygamberimiz ve rahmet peygamberi olan Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hürmetiyle Sana tevessül ederim. Ey Muhammed! İhtiyacımı görmesi için Seninle Rabbime yöneldim.’ Ondan sonra hâcetin ne ise söylersin.” (Taberânî, el–Mu’cemu’l–Kebîr Tirmizî, no: 3578).
– Allah’ın veli kullarını vesile ederek edilen dualar: 
Enes’den (radiyallahu anh);
Ömer, kıtlık olduğu dönemde yağmur duası yaptığı zaman, “Abbâs’ın yüzüsuyu hürmetine” der ve şöyle dua ederdi: “Allah’ım biz Sana Peygamberinle tevessül ediyor Sen de bize rahmet verirdin; şimdi ise Peygamberinin amcasıyla tevessül ediyoruz; ne olur –onun yüzüsuyu hürmetine– bize yağmur ihsan et!” 
Duanın ardından bolca yağmur yağardı. (Buhârî, İstiskâ 3/2, II, 15–16). 
– Eller kaldırılarak edilen dualar:   
Selmân’dan (radiyallahu anh); 
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Şüphesiz Rabbiniz hayâ sahibidir. Kulu Kendisine ellerini kaldırırsa, iki elini boş ve hüsrana uğratacak bir şekilde geri çevirmekten hayâ eder.” (Ebû Dâvud, 1488 ve Tirmizî, 3556).
– İsmi Azam’ı vesile ederek edilen dualar:      
Ebû Ümâme’den (radiyallahu anh); 
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Kendisiyle dua edildiği zaman kabul ettiği Allah’ın İsm–i Azam’ı şu üç sûrededir: Bakara, Âl–i İmrân ve Tâhâ.” (İbn Mâce, 3856).
– Cenab–ı Hakk’ın rahmetinin genişliğini hazinesinin sonsuzluğunu bilerek O’ndan isteyerek edilen dualar:
Ebû Hureyre’den (radiyallahu anh); 
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Allah’a kabul edileceğini yakînen bilerek dua edin! Çünkü Allah gafletle yapılan duaları kabul etmez.” (Tirmizî, 3479).   
– Yunus Peygamberin, balığın karnındayken ettiği dua ile dua edenin duası:   
Sa’d’den (radiyallahu anh);
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Yunus, balığın karnında iken şöyle dua ederdi: Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez’z–zâlimîn/Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, ben zalimlerden oldum.
Kim bu duayı ederse (duası) muhakkak kabul olur.” (Tirmizî, 3505).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.