- Allah’ın Âdem (a.s.)’ı yeryüzüne indirdiğinde ettiği dua ile dua edenin duası:      
Âişe (radiyallahu anhâ)’dan: 
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Allah Âdem’i yeryüzüne indirdiği zaman Kâbe’ye doğru durdu ve iki rek’at namaz kıldı. Allah ona şu duayı ilham etti: ‘Allah’ım! Sen benim gizlimi ve açığımı biliyorsun. Mazeretimi kabul et! Hâcetimi biliyorsun, dileğimi ver! İçimdekini de biliyorsun, günahımı bağışla! Allah’ım! Senden kalbimi dolduracak iman, sadık bir yakîn dilerim ki, böylece benim için yazıp takdir ettiğin şeyin isabet edeceğini bileyim. Benim için taksim ettiğin şeye de razı olayım.’
Allah ona şunu vahyetti: Ey Âdem! Tevbeni kabul ettim, günahını bağışladım. Bana önemli bir işinde kim bu duayı ederse onu mutlaka kabul ederim, onu bağışlarım ve ona kâfi gelirim. Şeytanı ondan uzaklaştırırım. Her tacirin ardından onu kazançlı kılarım. Dünya ona ister istemez yönelir.” (Taberânî, el-Mu’cemu’l-Evsat; Heysemî, Mecma’ X, 183).

- Kırk kere edilen dua:
Ebu Halid rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Kırk kişilik grup biraraya gelip Allah Azze ve Celle’ye bir meselede dua ederlerse, Allah mutlaka onların dualarına icabet eder. Eğer kırk kişi değillerse, o zaman dört kişi on kere Allah’a dua etsinler, bu takdirde Allah dualarını kabul eder. Eğer dört kişi değillerse, o zaman bir kişi kırk kere Allah’a dua etsin, Aziz ve Cabbar olan Allah onun duasına icabet eder.” (el-Kuleyni, Usul-i Kafi, c.2, s.775).

- Farz namazların ardından ve gecenin son kısmında edilen dualar edilen dualar:
Ebû Ümâme (radiyallahu anh)’dan: 
Denildi ki: “Ey Allah Resûlü! Hangi dua daha fazla kabûle şayandır?” Şöyle buyurdu: “Gecenin son kısmının ortasında ve farz namazın ardında yapılan dualar.” (Tirmizî, 3499).

- Vitir namazından sonra edilen dualar:
Ebu Abbas Fadıl el-Bekbak, rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Dua şu dört yerde kabul edilir: Vitir namazında, sabah namazından sonra, öğle namazından sonra ve akşam namazından sonra.” (el-Kuleyni, Usul-i Kafi, c.2, s.761).

- Gecenin son üçte birinde, seher vaktinde edilen dualar:
Ebû Hureyre (radiyallahu anh)’dan: 
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Rabbimiz her gece gecenin üçte biri kaldığı zaman, dünya semaına iner ve buyurur ki: Yok mu dua eden? (Dua etsin de duasını kabul edeyim) Yok mu Benden isteyen? (istesin vereyim) Yok mu bağışlanmasını isteyen? (Bağışlanma dilesin) Ben de onu bağışlayayım.” (Mâlik, Kur’ân 30, s. 214).

Ebu Sabbah el-Kinani, rivayet eder:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Allah Azze ve Celle, mü’min kullarından çokça dua eden her kulunu sever. Seher vaktinden güneşin doğuşuna kadar dua etmeyi sakın terk etmeyin çünkü gök kapılarının açıldığı, rızıkların taksim edildiği ve büyük ihtiyaçların karşılandığı vakittir.” (el-Kuleyni, Usul-i Kafi, c.2, s.763).

- Ezanla kamet arasında edilen dualar: 
Enes (radiyallahu anh)’dan: 
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Ezanla kâmet arasında yapılan dua geri çevrilmez.” (Ebû Dâvud, 521).  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.