Arkadaşlarımız Allah’a münâcat ederken, duası kabul olan kullardan da yardım istemeye ihtiyaç duyduklarını söylediler ve bunların kimler olduğunu merak ediyorlar.
En başta duası kabul olanlar peygamberler, Peygamber Efendimizin pak Ehl-i Beyt’i ve salih kullar, evliyaullahtır. Bunun dışında hadislerde kimlerin duaları kabul olur bildirilmiştir. Bu konu Prof. Dr. Haydar Baş’ın “Dua ve Zikir” kitabında gayet ayrıntılı anlatıldığı için alıntı yapmayı uygun gördük.
- Yatağa abdestli olarak yatıp, uyku basıncaya dek Allah’ı zikrederek, uyuyup gecenin herhangi bir saatinde kalkıp dua edenin duası: 
Ebû Ümâme’den (r.a.); Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Kim yatağına abdestli olarak yatıp uyku basıncaya dek Allah’ı zikrederse, gecenin herhangi bir saatinde kalkıp Allah’tan gerek dünya ve gerekse âhirete ait ne isterse Allah mutlaka ona istediğini verir.” (Tirmizî, 3526).
- Müminlerin cemaat halinde ettikleri dua:
Ebu Halid rivayet eder: İmam Ca’fer (a.s.) şöyle buyurdu: “Kırk kişilik grup biraraya gelip Allah Azze ve Celle’ye bir meselede dua ederlerse, Allah mutlaka onların dualarına icabet eder. Eğer kırk kişi değillerse, o zaman dört kişi on kere Allah’a dua etsinler, bu takdirde Allah dualarını kabul eder. Eğer dört kişi değillerse, o zaman bir kişi kırk kere Allah’a dua etsin, Aziz ve Cabbar olan Allah onun duasına icabet eder.” (Ebu Ca’fer Muhammed b. Ya’kub b. İshak el-Kuleyni, Usul-i Kafi, c.2, s.775).
- Oruçlunun duası, mazlumun duası, adil hükümdarın duası:
Ebû Hureyre’den; Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Üç kişi vardır ki, duaları geri çevrilmez. İftar edinceye kadar oruçlu, adil hükümdar ve mazlumun duası. Allah onun duasını bulutların üstüne çıkarır. Sonunda gök kapıları açılır. Rab Teâlâ şöyle buyurur: Bir müddet sonra olsa bile, sana mutlaka yardım edeceğim.” (Ebû Dâvud, 1536 ve Tirmizî, 1905).
- Ana-babanın evladına ettiği dua, misafirin, yolcunun duası:
“Kabul edilmesinde en ufak şüphe bulunmayan üç kişinin duası şunlardır: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın çocuğuna yaptığı dua.” (Ebû Dâvud, 1536 ve Tirmizî, 1905).
- Hasta olanın ettiği dua:  
Hz. Ömer’den; Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Bir hastanın yanına girdiğiniz zaman size dua etmesini söyleyin çünkü onun duası meleklerin duası gibidir.” (İbn Mâce, no: 1441).
- Kişinin Müslüman kardeşine gıyabında ettiği dua:   
Ebû’d-Derdâ’dan (r.a.); Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Kişi Müslüman kardeşine gıyabında dua ederse, melekler, ‘Âmin! Aynısı sana da olsun’ derler.” (Müslim, Zikr 86-7, s.2094).
- Evladın anne babasına ettiği dua:   
Ebû Hureyre’den; Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Allah, kişinin derecesini öylesine yükseltir ki, kişi sonunda şöyle der: ‘Bu derece bana nasıl müyesser oldu?’ Bunun üzerine Allah şöyle buyurur: Çocuğunun senin için yaptığı dua ile bu dereceye ulaştın.” (Bezzâr; Heysemî, Mecma’ X, 153).
- Sefere çıkanın duası: 
Ebû Hureyre’den; Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Biriniz sefere çıkmak istediği zaman Müslüman kardeşlerine selâm versin (onlarla vedalaşıp, onlara dua etsin). Çünkü onlar, duâlarına hayır duâlarını katarlar.” (el-Mu’cemu’l-Evsat; Heysemî, Mecma’ III, 210).
- Hacıların ve umrecilerin duası: 
Ebû Hureyre’den; Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Hacılar ve umreciler Allah’ın elçileridir; dua ettiklerinde kabul eder; mağfiret dilediklerinde onları bağışlar.” (İbn Mâce, no: 2892).
- Safa ve Merve tepelerinde, Meş’ar-i Haram’da, Müzdelife vakfesinde, şeytan taşladıktan sonra, Arafat günü Arafat vakfesinde yapılan dualar, Zemzem içilirken edilen dua makbuldür.   
Câbir’den merfû olarak; Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Zemzem ne niyetle içilirse onun içindir.” (İbn Mâce, no: 3062).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.