Dün ‘Türkiye’nin çözüm bekleyen sorunları’ başlıklı yazımda ısrarla iktidar ve muhalefetin çözümü olmadığını tek çözüm sahibinin Prof. Dr. Haydar Baş ve kadrosu olduğunu ifade ettim. 
Tabi bu bir iddiaydı. Prof. Dr. Haydar Baş’ın, Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet-Milli Devlet adlı eserlerinden bazı başlıkları özetle aktararak iddiamızı ispat edelim.  
1- Tam bağımsız bir Türkiye
Türkiye birilerine bağımlı olma, yani mandacılık zihniyetinden derhal kurtulmalı, tam bağımsız bir Türkiye olmalıdır. Bu manada başta AB ve ABD olmak üzere bütün ülkelerle ilişkilerimiz yeniden gözden geçirilmeli, dış politikada milli menfaatler dikkate alınmalıdır.
2- Türk Milleti tek bilek tek yürek olmalı
Kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna hiçbir ferdini dışarıda bırakmayacak şekilde tek bilek tek yürek olmalıdır.
3- Devlet ve milletimizin tehdit algılaması belirlenmeli 
İç ve dış tehdit algılamaları yeniden ele alınmalı, kırmızıçizgiler keskin bir şekilde belirlenmeli ve bunlar dış politikada belirleyici olmalıdır.
4- Milli para devreye konmalı
Paramız doların ya da başka bir yabancı paranın tercümesi olmamalı, emeğimiz ve üretimimiz karşılığı kendi milli paramızı devreye koymalıyız. Sürdürülebilir borçlanma saçmalığından kurtulup, sürdürülebilir büyüme mantığına geçmeliyiz.
5- Sömürücülere “hayır” demeliyiz
IMF, Dünya Bankası gibi sömürü kuruluşlarına borçlarını kapatıp, geriye dön marş marş demeliyiz.
6- Madenler devletleştirilmeli ve devlet-millet ortaklığıyla işletilmelidir
Üç katrilyon dolarlık yeraltı servetimizin envanteri ciddi bir şekilde çıkartmalı ve madenlerimizi devlet-millet ortaklığıyla işletilmeliyiz.
7- Tarım ve hayvancılık stratejiktir
Tarım ve hayvancılığı stratejik bir sektör olarak ele alarak ciddi manada desteklemeliyiz. Böylece hem gıdada bağımlılıktan kurtulmuş, hem gıda güvenliğini temin etmiş, hem de işsizliğin çözümünde büyük bir adım atmış oluruz. 
8- Milli sanayi devrimi yapılmalıdır 
Dar Bölge Sanayi Sistemini devreye koyarak, sanayi ve teknolojiyi ülkenin her noktasına yaymalıyız.
9- Devlet vatandaşına karşı ‘baba’ mesafesinde olmalıdır 
Vatandaşlık maaşı, ev hanımı meslek maaşı, gençlere burs, bedava eğitim, bedava sağlık, bedava enerji, 100 bin liranın altında geliri olandan vergi almama gibi sosyal devlet projeleriyle ülkenin her bir ferdinin, başkasına muhtaç olmadan “devlet baba”nın kanatları altında güvenle yaşamasına imkan tanımalıyız. 
10- Ekonomi dengelenmeli
Hem üretimi, hem de tüketimi emme basma tulumba misali desteklemeli ve ekonomiyi denge konumunda tutmalıyız.
11- Eğitim ‘milli’ olmalı
Eğitim politikasını yeniden ele almalı, gençlerimize tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı, medeniyetimizi doğru öğreterek milli bir bilinç kazandırmalıyız. Eğitimde sınırlamaları kaldırmalı, okumak isteyen her öğrenciye üniversite imkanı sunulmalı, eğitim bedava yapılarak, parasına göre değil kabiliyetine göre bir gençlik yetiştirilmelidir.
12- Sağlık hizmetleri bedava olmalıdır
Sağlık hizmetleri bedava yapılmalı, bu hizmetlerden her vatandaşın rahatlıkla faydalanması sağlanmalıdır.
13- Güçlü bir orduya sahip olmamız şarttır
Devlet ve millet kaynaşmasını sağlayacak, dış ve iç tehditlerden koruyacak güçlü bir ordu oluşturulmalı ve bu ordu günümüzün en son teknolojik gelişmeleriyle donatılmalıdır. 
Evet, bu ve daha birçok matematiksel ispatlı, tarihe kayıtlı, imanımızın ölçüsü olan projeyi Sayın Baş, milletimizin önüne koydu. Milletimiz sırtını döndü. Tarih boyu hakikate sırtını dönenler her zaman bedel ödemiştir. Milletimizde bu bedeli ödüyor. Umarım yakın zamanda hakikate yüzünü dönerde kurtuluşa el uzatır. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.