Yeni Mesaj gazetesinin önceki gün çıkan haberine göre,”İcmal gençliği Avrupa Akademisyen Grubu Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden Mannheim Üniversitesi İktisat Fakültesinde seminer gerçekleştirdi. Seminerde dünyanın farklı ülkelerinden gelen ve çoğunluğu Müslüman olan öğrencilerin oluşturduğu bir gruba Milli Ekonomi Modeli ( MEM) anlatıldı. 
Semineri dinleyenler arasında bulunan Yunanistanlı gençler sunumun ardından “Kapitalist dünyanın kurbanlarından biri olan Yunanistan’ın Prof. Dr Haydar Baş’ı tanıması lazım” diyerek İcmal gençliğine teşekkürlerini ilettiler.”
Bilindiği gibi AB 1 Ocak 2002’de ortak para birimine geçti. Ardından birlik ülkelerinin her birinde mali kriz derinleşti. İrlanda, Macaristan ekonomileri iflas etti. 
Yunanistan da 2011 yılında ciddi bir ekonomik krize girdi. Bu mali kriz halen devam etmektedir. Bu durum en geniş ifadesiyle, Yunan hükümetinin borçlanması ve borçlarını ödeyememesinden kaynaklandı.  
Esasen bu yalnız Yunanistan’ın değil, ortak para birimine geçen AB ülkelerinin problemidir.
Avrupa Birliği de bu krizden ağır bir şekilde etkilendi. Bu yüzden neredeyse bölünme noktasına kadar gelindi.
. Prof. Dr Haydar Baş bunu Euro’ya geçişin hemen ardından dile getirmiş ve şöyle demişti:
“Avrupa’daki durgunluk Euro’ya geçişten kaynaklanıyor. Milli gelirin %30’unun piyasada para olarak bulunması lazım. Vücudun nasıl kana ihtiyacı varsa, piyasanın da paraya ihtiyacı vardır. Paranın tek merkezden idaresi bunu engelliyor. Emisyon daralınca müdahale edemiyorsunuz. Önceden kural gereği emisyonu genişleten ülkeler şimdi genişletemiyor. Mal çoğalıyor, para sınırlı kalıyor… Para birliği AB’nin sonunu getirebilir.” 
Bu, bugün topyekûn AB’nin içinde bulunduğu kısır döngüyü daha o dönemde ortaya koyan tarihi bir tespittir. 
Pek çok ülke gibi, Yunanistan da içinde bulunduğu bu derin krizin çözümünün MEM’de olduğunu anladı. Bugün 200’den fazla ülke MEM’i uygulamaktadır. 
2005 yılından beri MEM’i takip eden ve 2013’den beri tamamen uygulamaya koyan Rusya, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ekonomi Liderleri Zirvesi’nde merkeze oturdu.
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 3 Kasım’da China Daily gazetesinde yayımlanan makalesinde, Bugün, Asya-Pasifik bölgesinin, bölgenin de ötesinde dünya ekonomisini etkileyen bir öneme sahip olduğunu belirtti. 
Dünyadaki ekonomik dengeler açısından belirleyici bir nitelik arz eden bu toplantıya Rusya damgasını vururken, ABD Başkanı Obama sakız çiğnemekle yetindi. 
Milli Ekonomi Modeli’ni hayata geçirmek suretiyle ekonomisini ayağa kaldıran Rusya, dünya dengelerinde ciddi rol oynamaktadır. 
APEC zirvesinde bir konuşma yapan Putin, “Ruble ve Yuan cinsinden açılan hesaplar üzerinden yapılan ödemeler gelecek vaat etmektedir. Bu da çok büyük ölçekli bir iş hacminin ortaya çıkması ve Dolar’ın dünya enerji pazarındaki mevcut etkisinin azalacağı manasına gelmektedir. Bu durum hem dünya ekonomisi, hem uluslararası finans piyasaları, hem de dünya enerji pazarı için olumlu bir gelişmedir” dedi.
Her ülkenin kendi milli parası ile ticaret yapması Milli Ekonomi Modeli’nin dış ticaret kurallarından bir tanesidir.  
“…Dış ticaret bir ülkenin diğer ülkeler ile olan alışverişidir. Bağımsız ülkeler dış ticaret rejimlerini ve uygulamalarını kendi lehlerine göre düzenler… Ülkeler ihracat yaparken karşılığında kendi paralarını talep ederler. Aksi takdirde kendi paraları yerine karşı ülkenin para birimini veya üçüncü bir ülkenin para birimini kabul ettiklerinde bunun adı ihracat değil, yerli kaynakların başka ülkelere aktarılması olacaktır.
İhracatta yerli paranın talep edilmesi, ithalat yapan ülkenin de mal aldığı ülkenin parasını elde etmek için o ülkeye bir mal veya hizmet sunması demektir. Böylece dış ticaret, ülkelerin karşılıklı olarak kendi ihtiyaçlarını mal ve hizmet takası yaparak karşılamasıdır.
Oysa başta ülkemiz olmak üzere gelişmekte olan ve azgelişmiş ülkeler, ihracat yaparken kendi paraları yerine “hard currecy”(yabancı para) kabul ettikleri için ihracat yapmaya çalışırken sömürülmektedir.
Mesela biz ABD’ye ihracat yaparken sevinirken ABD ise bizden ithalat yaparken sevinmektedir.” (Milli Ekonomi Modeli, s. 277, 278).
Prof. Dr. Haydar Baş, 2008 yılında Putin’in danışmanı ile yaptığı görüşmede bu gerçeği ayrıntılı olarak ifade etmişti.
Rusya bu sayede doların hâkimiyetini kırma yolunda ilerliyor. Bu aynı zamanda kapitalizmin çöküşünün de habercisidir.
Özetle;
Bütün dünya Milli Ekonomi Modeli diyor...
Ülke olarak biz ne zaman uyanacağız?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.