25 Nisan 2013 Perşembe 07:00
100. YIL HAZIRLIĞI

RECEP BAHAR / ANALİZ

Washington’da her yıl Nisan ayında yoğun olarak yaşanan “Ermeni Soykırımı’nı tanıma yasa tasarısı” mücadelesi bu yıl yaşanmadı. Bunda AKP Hükümeti’nin; Büyük Ortadoðu Projesi (BOP) çerçevesinde başta Suriye Devlet Baþkanı Beþar Esad’ın devrilmesi olmak üzere Arap Baharı kapsamında Washington’un planlarını hayata geçirmesi olmak üzere Kürecik’teki radar üssünün açılmasına izin vermesi, Ermeni lobisi ile Ermenistan’ın da desteklediği İmralı ve Kürdistan sürecini başlatması, İran ile ilgili gündemin ısınması ve İsrail ile yeniden anlaşması gibi ‘gündem başlıkları’ etkili oldu. Asıl faktörü ise ABD’deki Ermeni diyasporasının, bütün gücünü sözde soykırım iddialarının 100. yılı olan 2015’e yoğunlaştırması teşkil ediyor.

2015 hazırlığı başladı

Oysa ABD’deki en güçlü Ermeni lobisi kuruluşu olan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (Armenian National Committee of America - ANCA) baþta olmak üzere lobiler þimdiden 2015 yılı için faaliyetlerine baþladý. Geçmiþ yýllarda ortalýðý toza dumana katan ANCA’nın bu yıl “Ermeni soykırımı iddialarının tanınması”

için ülke genelinde yoðun bir kampanya yürütmemesi de dikkat çekiyor. Hatta lobinin resmi internet sitesinde (www.anca.org) 1915 olaylarý yüzeysel olarak ele alýndý. Sitenin ana sayfasýnda, orta bir yerde “Baþkan Obama’nýn soykýrýmý tanýmasý için giriþimde bulunun” ifadesine yer verildi.

24 Nisan şart değil!

Öte yandan düne kadar ne Temsilciler Meclisi’nde, ne de Senato’nun ilgili Dýþiliþkiler Komiteleri’nde Amerikan Kongresi’nin soykýrým iddialarýný tanýmasýný talep eden bir tasarý görüþmeye açýlmadý. Bu arada Washinton’daki Ermenistan Büyükelçiliði’nden bir diplomata göre, “þimdiye kadar bir

tasarýnýn gelmemiþ olmasý, 24 Nisan’dan sonra gelmeyeceði anlamýna gelmiyor.” Nitekim Türkiye Büyükelçiliði’nden bir diplomat da, ayný þekilde bu tür bir tasarýnýn sonraki aylarda da gelebileceðini belirtti. Konuyu yakýndan izleyen baþkentteki Türk tarafýndan kaynaklar ise böyle bir tasarýnýn 24 Nisan’dan önce gelmediðini, daha sonraki aylarda gelmesinin ise sadece bir alýþkanlýðýn devamý olarak görülebileceðini iddia etti. Washington’da Türkiye adýna lobi yapan kuruluþlardan birinin baþkanýnýn yaptýðý özel açýklamaya göre ise Temsilciler Meclisi Baþkaný Cumhuriyetçi John Boehner, geçtiðimiz yaz mevsiminde Washington dýþýnda yapýlan ve Amerikalý Türklerin

katýldýðý bir toplantýda, kendisinin meclis baþkanlýðý süresince bu tür bir tasarýnýn yasalaþmayacaðý sözünü verdi. Bu söz, konuyu yakýndan takip eden bir baþka kaynak tarafýndan da doðrulandý. Bundan dolayý da Ermenistan diyaspora lobileri, bu yýl enerjilerini bu konu üzerine harcamaktan vazgeçti.

ABD Temsilciler Meclisi Dýþiþleri Komitesi’nde Ermeni soykýrýmý iddialarý ile ilgili karar tasarýsý son kez 5 Mart 2010 tarihinde, Demokrat Nancy Pelosi’nin Meclis baþkanlýðý sýrasýnda, 23 evet oyuna karþý 22 hayýr ile geçmiþti. Obama ilk dönemi boyunca ‘Büyük Felaket’ anlamýna gelen ‘Meds Yeghern’ ifadesini tercih etti. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.