02 Eylül 2006 Cumartesi 00:00
AB Türkiye'yi sorguluyor
Avrupa Parlamentosu'nun 25 ülkeden seçilen 732 üyesince, AB Komisyonu ve AB Konseyi'ne verilen toplam 5 bin yazılı soru önergesinden 385'i Türkiye'yi konu edindi. ~|~

 

 

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 25 ülkeden seçilen 732 üyesince, geçen yasama döneminde, birliğin diğer organları AB Komisyonu ve AB Konseyi'ne verilen toplam 5 bin 1 yazılı soru önergesinden 385'i doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye'yi konu edindi. Soru önergelerinin büyük kısmı Hıristiyan demokratlardan geldi.

AP üyeleri geride kalan çalışma yılında, komisyon ve konsey yetkililerine Türkiye hakkında ayrıca 98 sözlü soru önergesi verirken, Türkiye hakkında en fazla önerge veren siyasi grup, 263 üyesiyle AP'nin yüzde 37'sini oluşturan Hristiyan Demokratlar oldu. Bu grubun  başkanlığını, Türkiye'nin üyeliğine soğuk bakışıyla bilinen Alman Hans?Gert Poettering yapıyor.

Türkiye hakkında 71'i yazılı, 40'ı sözlü olmak üzere toplam 111 soru önergesi veren Hristiyan Demokratları, 70'i yazılı toplam 76 soru önergesiyle, AP'de 29 üyeyle temsil edilen Bağımsızlık ve Demokrasi grubu izledi.
41 üyesiyle AP'nin beşinci büyük grubu olan Avrupa Birleşik Sol ve İskandinav Yeşil Sol Konfederasyonu, Türkiye hakkında 45'i yazılı, 24'ü sözlü 69 soru önergesi verirken, 200 üyesiyle AP'nin ikinci büyük grubu Sosyalistler, Türkiye hakkında 29'u yazılı 43 soru önergesi  verdi.

AP'nin diğer grupları Liberaller ve Demokratlar Birliği, Yeşiller ve Avrupa Uluslar Birliği, Türkiye hakkında yazılı ve sözlü toplam 25'er soru önergesi verirken, grupsuz üyeler de 102'si yazılı 9'u sözlü olmak üzere 111 soru önergesiyle çabalarını Türkiye üzerinde yoğunlaştırdı.
Sayıları 36 olan bağımsız AP üyelerinden Belçikalı Philip Claeys 37 yazılı, yine Belçikalı Frank Vanhecke Türkiye hakkında 24'ü yazılı 2'si sözlü 26 soru önergesi verdi.

Parlamenterlerin geçen yasama döneminde Türkiye hakkında AB kurumlarına yönelttikleri bazı yazılı soru önergeleri ve aldıkları cevaplar şöyle:

  • İngiliz Bağımsız Parlamenter Robert Kilroy?Silk: AB Konseyi'nin 'kamuoyu desteği olmaksızın genişleme olmamalı' kararı uyarınca AB Komisyonu, şu anda AB vatandaşlarının yüzde 52'sinin Türkiye'ye karşı olduğunu göz önünde bulundurarak Türk hükümetine, çoğunluğun desteği olmadan (üyeliğe) kabul edilmeyeceğini söyleyebilecek mi?
  • Alman Hristiyan Demokrat Markus Pieper: AB Bölgeler Komitesi'nin raportörü olarak etkin bölgesel politika için gelecekteki genişlemenin sonuçları üzerine Türkiye hakkında bazı verilere ihtiyaç duyuyorum. Türkiye'nin 2025 yılındaki nüfus tahmini nedir? AB'nin 2005 yılındaki doğuya genişlemesinde nüfusu yüzde 28, gayri safi yurtiçi hasılası ise yüzde 5 arttığı için kişi başına düşen gelir yüzde 18 azalmıştı. Türkiye'nin 2015 yılındaki muhtemel üyeliğinde ne tür benzer rakamlar ortaya çıkar? AB 2007?2013 bütçe döneminde Türkiye'ye komşuluk politikası ve diğer enstrümanlarla ne kadar fonlama yapacak?
  • AB Komisyonu: Birleşmiş Milletler'in tahminlerine göre Türkiye'nin nüfusu 2025 yılında 89 milyona ulaşacak. Fakat Türkiye'de doğal (nüfus) artış oranı son 10 yıldır istikrarlı bir şekilde azalmaktadır. Bu nedenle tahminlere şüpheli yaklaşılmalıdır.
  • İngiliz Liberal Barones Sarah Ludford: Diyarbakır'da Türk polisine ve askerine karşı yapılan gösteriye katıldıkları için yaşları 10 ila 18 arasındaki 116 çocuğun hapse atılma ihtimallerine karşı AB Komisyonu'nun tepkisi nedir? AB Komisyonu, Diyarbakır'da aralarında çocukların da bulunduğu 15 kişinin ölmesinden ve Başbakan'ın (Recep Tayyip Erdoğan) 'Güvenlik güçlerimiz kim olursa olsun teröristlerin maşası olmuş herkese karşı, kadın ve çocuk bile olsa gerekli önlemleri alacaktır' demesinden haberdar mı?
    Türkiye'nin insan hakları yükümlülüklerini yerine getirmesi için Komisyon ne tür önlemler alıyor?

AB Komisyonu: Türkiye'nin güneydoğusundaki son gerginliğin farkındayız ve bir kargaşa sırasında sivil göstericilerin trajik şekilde hayatlarını kaybetmesinden üzüntülüyüz. AB Komisyonu, AB terör listesinde bulunan PKK'nın eylemlerini kınıyor. Güvenlik güçlerinin aldıkları önlemler konusunda ise AB Komisyonu itidal tavsiye ediyor.
Aldığımız bilgilere göre, gösterilerin ardından göz altına alınan hiçbir çocuk hapishanelere konulmamıştır. Küçüklerin ve yetişkin sanıkların yargılanması sürmektedir.
Kopenhag siyasi kriterlerine göre Türkiye, azınlık ve kültürel haklar dahil temel hakları sunmak durumundadır. AB Komisyonu, Türk yetkilileriyle temaslarında her fırsatta güneydoğudaki durumun iyileştirilmesi ve temel haklara tam saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamaktadır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137