02 Mart 2004 Salı 00:00
ABD sınıfta kaldı
Çin Devlet Konseyi tarafından yayımlanan "ABD'nin İnsan Hakları Tutanağı"nda bu ülkedeki insan hakları ihlalleri sıralandı. Çin yönetimi tarafından 5 yıldır yayımlanan tutanakta, ''ABD'nin dünyanın insan hakları polisi gibi davrandığı" ifade edildi.

Amerikan kaynaklarından çeşitli istatistiklere ve olaylara yer verilen tutanakta, Amerikan Federal Araştırma Bürosu FBI'ın verilerine göre, 2002 yılında ABD'de 11.9 milyon cinayet, tecavüz, gasp ve hırsızlık olayı meydana geldiği hatırlatıldı. Şahıslara ait silah sayısında dünyada birinci sırada olan ABD'de silahla işlenen suçların arttığına işaret edilen tutanakta, 2002 yılında ABD'de intihar edenlerin yüzde 56.5'inin silahla canına kıydığı kaydedildi.

ABD'de uyuşturucuyla ilgili suçların arttığına işaret edilen tutanakta, Amerikan kuruluşlarının araştırmasına göre 600 bin nüfuslu başkent Washington D.C'de 60 bin kişinin uyuşturucu kullandığı, alkol bağımlısı olduğu ve bunun yılda 1.2 milyar dolarlık ekonomik kayba yolaçtığı belirtildi~|~.

"Özgürlükler ülkesi"

hapisanesi birinci

Tutanakta ABD'nin kendisini "özgürlükler ülkesi" olarak nitelemesine rağmen, bu ülkede hapishanelerde bulunan insan sayısının yılda yüzde 2.6 artarak, 2002 yılında 2.1 milyona ulaştığı ve bu konuda dünyada birinci sırada olduğu kaydedildi.

Hapishanelerde mahkumların insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığı ifade edilen tutanakta, International Herald Tribune gazetesi kaynak gösterilerek, bütçedeki açıktan dolayı bazı eyaletlerde mahkumlara standardın altında yemek verildiği ve hapishanelerde tecavüzlerin çok yaygın olduğu belirtildi.

Başkanlık yarışı

değil, zenginlerin yarışı

Çin Devlet Konseyi'nin tutanağında, ABD'de demokrasinin sembolü olarak gösterilen başkanlık seçimlerinin "gerçekte zengin insanlar arasındaki bir oyun ve yarış" olduğu ifade edildi. Tutanakta, Başkan George Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in 2000 yılındaki başkanlık seçimi kampanyasında harcanmak üzere büyük şirketlerden ve zengin kişilerden 113 milyon dolar topladıkları hatırlatıldı. Tutanakta kampanyaya 10.6 milyon dolarla en fazla bağışı yapan şirketin, ülkenin en büyük silah satıcısı Locheed Martin olduğuna işaret edildi. Amerikan yönetiminin basın üzerinde yoğun baskı uyguladığı belirtilen tutanakta, bunun Irak savaşı sırasında en üst noktaya çıktığı görüşü dile getirildi.

Zengin ve yoksul

arasında dev uçurum

ABD'nin dünyanın en gelişmiş ülkesi olmasına rağmen Amerikan yönetiminin Uluslararası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Anlaşması'nı onaylamadığına işaret edilen tutanakta, bu ülkede resmi rakamlara göre zengin ve yoksullar arasındaki uçurum 1998?2001 yılları arasında yüzde 70 büyüdüğü ve yoksul nüfusun 2002'de 34.6 milyona ulaşarak, toplam nüfusun yüzde 12.1'ini oluşturduğu kaydedildi. Tutanakta yine resmi rakamlara göre, ABD'de 3.8 milyon ailenin ciddi açlık çektiği ve 3 milyon kişinin evsiz olduğu ifade edildi. Tutanakta, ABD'de işsizlerin sayısı artarken, çalışma ve sağlık koşullarının da kötüleştiği belirtildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100