18 Mart 2004 Perşembe 00:00
ABD terörü kullanıyor
Irak'ın ABD tarafından istilasının üzerinden geçen bir yıl içinde, yaygın Amerikan karşıtlığında herhangi bir azalma olmadığı gözleniyor. İşgal ve istilanın birinci yıldönümü yaklaşırken dünya çapında yapılan bir araştırma, Amerika'nın uyguladığı politikadan duyulan hoşnutsuzluğun birçok ülkede hâlâ yüksek olduğunu gösteriyor.

Terör bahane, hedef dünya hakimiyeti

Araştırma, Philadelphia'daki Pew Araştırma Merkezi tarafından 9 ülkede yapılan anketlere dayanıyor.

Pew Dünya Kamuoyu Projesi çerçevesinde Amerika, Türkiye, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Pakistan, Ürdün, Fas ve Pakistan'da gerçekleştirilen araştırmaya göre Türkiye, Fransa, Fas, Ürdün ve Pakistan'da görüşüne başvurulanların çoğunluğu, Amerika'nın, teröre karşı açılan savaşı "Ortadoğu petrolü ve dünyayı kontrol altına almak" için kullandığını söyledi. Almanya ve Rusya'da araştırmaya katılanların yarısının bu inançta olduğu belirlenen rapora göre, bir dizi Avrupa ülkesinde kamuoyunun Amerika'ya düşmanca tutumunda artış ~|~gözlenirken, İngiltere'de nüfusun çoğunluğu artık Irak savaşını desteklemiyor.

Iraklılar ABD'yi istemiyor

İşgalin birinci yıldönümüne girilirken, ülkede yapılan bir kamuoyu araştırması Irak halkının yaklaşık 12 aydır süren işgalden hoşnut olmadığını ortaya koydu. Irak'ta gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklaması Iraklıların, Irak'ı istila eden ABD'nin, Irak'ta istenmediğini ortaya koyuyor.

Amerika Iraklıların

onuru ile oynadı

Amerikan ABC televizyonu ve diğer medya kuruluşlarınca ülke çapında 2700 kişiyle görüşülerek yaptırılan araştırmada soruları cevaplandıranların % 51'i yabancı birliklerin ülkede kalmasına karşı çıkıyor. % 39'u ise bu birliklerin Irak'ta kalmasına olumlu bakarken, ankete katılanların % 50'si, işgalin kendilerini küçük düşürdüğüne inanıyor.

Anketteki en büyük çoğunluğu Irak'ta güvenliğin hemen sağlanması gerektiğini düşünenler oluşturuyor. Anket sonuçlarında, Irak'ın yeniden yapılanması, seçimler ya da ekonomi gibi konuların güvenlikten çok daha sonra gelmesi dikkati çekiyor. Siyasi konulardaki sorulara verilen yanıtlar da ilginçlik arz ediyor. Katılımcıların yüzde 47'si, seçimle gelsin ya da gelmesin ülkenin güçlü ve tek bir lidere ihtiyacı olduğu görüşünde olduklarını belirtirken, yarısına yakını ise, demokratik bir yönetim kurulmasını istiyor.

En çok güven

duyulanlar dinî liderler

2700 Iraklıya sorulan sorulardan birini de ülkede güven duydukları kurumlar oluşturuyor. Katılımcıların % 70'i dinî liderlere güvendiklerini belirtirken, yüzde 68'i polise güven duyuyor. Amerikan yönetimince atanan Geçici Hükümet Konseyi'ne güven duyanların oranıysa yüzde 39 olarak kendini gösteriyor.

Iraklılardan yüzde 56'sı, yaşamlarının savaş öncesine göre daha iyi olduğu görüşünde olduklarını belirtirken, kamuoyu araştırmasını gerçekleştiren Oxford Araştırma Merkezi'nden Christoph Sahm, bu durumu şöyle izah ediyor: "Bu, geçiş döneminde olan ülkelerde görülen bir durum. İnsanlar her zaman şu anki yaşamlarının öncekinden daha iyi olduğunu düşünürler. Ve gelecek için de hep iyi şeyler olacağını umut ederler. Umarım, ülkede hakim olan bu iyimser hava, hayal kırıklığıyla son bulmaz." Christoph Sahm, ayrıca, ülkenin geleceği konusunda büyük bir çoğunluğun, toprak bütünlüğünün korunması ve merkezi bir yönetim istediğini belirtiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100