29 Mart 2015 Pazar 00:02
‘ABD ve müttefiklerine inanmıyorum’
Beşar Esad Mistura’nın Halep’te siyasi çözüm çaba ve inisiyatiflerine karşı tutumunu yinelediklerine işaret ederek, bu tutumlarını da sivil bölgeleri bombalama ve çok sayıda kişinin şehit düşmesine yol açmakla kanıtladıklarını belirtti. Her şeye rağmen Suriye’nin, de Mistura’nın inisiyatifini önemli ve başarısı mümkün olarak gördüğüne dikkat çeken Esad; fakat bunun için Türkiye ve teröristleri destekleyen daha başka devletlerin müdahalelerini durdurmaları gerektiğinin altını çizdi. Esad Suriye’nin yaklaşık iki yıldan beri siyasi çözüm süreci kapsamında ulusal uzlaşmalara odaklandığını belirtti. Siyasi çözümün her zaman uzun bir süre aldığı gibi bu süreci aksatan, geciktiren ya da belli bir süreliğine de olsa engelleyen faktörlerin olabileceğine işaret eden Esad,  Suriye’de her gün masum insanların öldürüldüğünü söyledi. Siyasi çözüm ve terörle mücadeleye ilaveten üçüncü bir süreç olan ulusal uzlaşma süreci çabalarının sürdürüldüğüne dikkat çeken Esad; bu üçüncü süreçte tehcir edilen vatandaşların evlerine dönmelerini, silahlıların sivil yerleşim alanlarından çıkmaları ya da silahlarını bırakmalarını içerdiğini belirtti. Esad devletin bu amaçla normal yaşamlarına dönmeleri için tutuluları serbest bıraktığını ve silahlarıyla teslim olanları serbest bıraktığını ifade ederken, bunun ulusal uzlaşma sürecindeki önemine ışık tuttu. Bu çabalar ve icraatlar sonucunda birçok bölgede gayet güzel sonuçlar sağlandığına ve bu bölgelerde vatandaşların evlerine dönüp güvenliğinin sağlandığını belirten Esad; umulan siyasi çözümde ilerleme sağlanıncaya dek bu icraatların devam edeceğini söyledi.

Batı mantığı sömürü ve hegemonyaya dayalı
Krizin başında ve şu anda Suriye’de çözümün Esad’sız ya da Esad ile olması yönündeki söylemlere ilaveten tüm Suriyelilerin katılımıyla çözümün nasıl olacağı konusunda Rusya 24 Televizyonunun sorusuna cevabında Esad; bu söylemlerin Batılı mantığını yansıttığına dikkat çekti. Esad; Batılı mantığın sömürü ve hegemonyaya dayalı olduğunu belirtti. Batılıların ortak kabul etmediğine işaret eden Esad; başka bir değişle Batılılar herhangi bir devletten hoşlanmadıkları zaman devleti ya da en azından bu devletin başkanını değiştirmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Bu mantıkla konuşanların halkları ve bu halkların iradelerini görmezden geldiklerine vurgu yapan el Esad; halkların iradelerini ve ideallerini görmezden gelme çağının tarihte kaldığını söyledi. Esad günümüz halklarının dışarıdan kendilerine dayatmaların yapılmasını reddettiklerini, kendi geleceklerini ve yönetimlerini kendileri seçme kararlılığında olduklarını ifade etti. Batılıların aynı oyunu Ukrayna ve Rusya’da oynamaya çalıştıklarına dikkat çeken Esad; Batılıların hoşlarına gitmeyen başkanları şeytanlaştırmaya çalıştıklarına vurgu yaptı. Fakat her şeye rağmen Suriye’de cumhurbaşkanını seçme hakkına sadece ve sadece Suriye halkının sahip olduğuna bir kez daha vurgu yapan Esad; dolayısıyla gerek Batılı devletler gerekse bölgedeki müttefik devletlerden bu konuda yapılan tüm açıklamaların Suriyelileri ilgilendirmediğinin altını çizdi. Esad; Suriye’de cumhurbaşkanını seçme ya da ona meşruluk verme davalarının tamamen Suriyelilerin hakkı olduğunu ifade etti. Dolayısıyla Batılıların ya da müttefiklerinin açıklamalarıyla zaman kaybetmenin anlamsız olduğunu ifade eden Esad; onların her gün farklı bir açıklama yapma ihtimallerine işaret etti.

‘Yaşananlar halkların savaşı değil’
Esad; Suriye halkının iddia edildiği gibi dağılmadığını, her zamandan daha çok ulusal uzlaşmaya yatkın olup terör ve şiddete son verilmesini istediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Esad Suriye’de yaşananların yine iddia edildiği ya da yansıtılmaya çalışıldığı gibi etnik, dini ya da halk savaşı olmadığının bir kez daha altını çizdi. Bu durumda çatışan etnik ya da mezhepsel toplumlar arasında sınırların olduğuna dikkat çeken Esad; oysaki Suriye’de bunun mevcut olmadığını, muhtelif bölgelerde muhtelif kesimlerden ve bileşenlerden vatandaşların birlikte yaşadıklarını ve birbirlerine destek olduklarının altını çizdi. Tehcir olanların büyük çoğunluğunun teröristlerin bulundukları bölgelerden ve terör eylemlerinden kaçtıklarına dikkat çeken Esad; bunların genelinin devletin kontrolü altındaki güvenli bölgelere kaçtıklarına vurgu yaptı. Dünyanın her ülkesinde mezhepsel ya da etnik çatışmalar için bahane bulmanın mümkün olmasıyla birlikte bunun nasıl önüne geçilebileceğine ilişkin soruya cevabında Esad; temelde mezhepsel bir açık olması halinde bunun yabancı devletler tarafından fırsat kullanıldığına işaret etti.

‘Bizden kukla olmamızı istediler’
Bu yaşananların olmaması için Batılıların daha önce kendisine bulunduğu tekliflerin ne olduğu ve günümüzde siyasi çözümün olması için bağımsız Suriye’den ne talep edildiği konusundaki bir soruya Esad;  Batılıların sadece ve sadece kendilerine tabi olan devletler istediklerini belirtti. ABD’nin hatta Avrupa’da ortak istemediğine işaret eden Esad; ABD’nin gerek Avrupa devletleri gerekse Rusya’yı bile ortak olarak görmediğine dikkat çekti. Bu devletleri ortak kabul etmeyen ve hegemonyası altına almaya çalışan ABD’nin Suriye gibi bir devletin bağımsız kalmasını hazmedemediğini ifade eden Esad; Suriye’nin de halkının çıkarlarıyla uyuşmayan bir şeye evet demesinin mümkün olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Esad Batılıların kriz öncesinde Suriye’den bağımsızlık ve onurundan vazgeçmesini talep ettiklerini söyledi. Suriye’den İsrail işgali altındaki topraklarından vazgeçmesini istediklerini ifade eden Esad; Filistin ve Lübnan’da Suriye’nin meşru hakları uğruna mücadele veren direnişe desteğini kesmesini talep ettiklerini açıkladı. Esad daha sonra da Suriye’nin İran’dan uzaklaşmasını ve de nükleer programından caymasına ikna etmesini talep ettiklerini belirtti. Başka bir değişle Suriye’den kendilerine tabi kukla bir devlet olmasını talep ettiklerini ifade eden Esad; Suriye’nin tüm bunları reddettiğini söyledi. Esad dolayısıyla bu devletlerin demokrasi, insan hakları ya da daha başka asılsız yalanlar altında Suriye ve halkına yönelik her açıdan hırçın bir evrensel savaş başlattıklarını belirtti.

Batı’nın siyasi çözüm istediğine inanmıyorum
Siyasi çözümün Batılı devletler tarafından desteklenmesi için gerekenler konusunda ise Esad; özellikle ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’de siyasi çözümü desteklediklerine inanmadığını belirtti. El Esad bu devletler haricindeki diğer devletlerin ise ikincil devletler olduğunu söyledi. Esad; ABD, Fransa ve İngiltere açısından siyasi çözümün, devletin değiştirilmesi, dağılması ya da onların kuklası olması anlamına geldiğini söyledi. “Onlara göre direktiflerini yerine getirmeyen ve onlara boyun eğmeyen her devlet, insan hakları ve demokrasiden yoksundur, onlar da bunu düzeltmekle yükümlüdür. Bu devletlerin başkanları da halk katili diktatörlerdir” diyen Esad; ABD, Fransa ve İngiltere’nin hegemonya sağlama ve halkların zenginliklerini sömürme amacıyla dünyanın her yerinde savaş başlatmaya istekli olduklarını söyledi. 
DIŞ HABERLER
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137