20 Haziran 2001 Çarşamba 00:00
AB'de kaos sürüyor
AB bünyesinde imzalanan Nice Antlaşması'nın onaylanmasının, İrlanda'da düzenlenen halk oylamasında reddedilmesine ilişkin tepkiler devam ederken, Göteborg zirvesinde yansıtılan "güvence mesajlarının" yetersiz kaldığı ve "endişelerin giderilemediği" belirtiliyor.

Brüksel'de faaliyet gösteren Avrupa Siyasi Araştırmalar Merkezi (CEPS) yöneticilerinden Nicholas Whyte, İrlanda referandumundan çıkan en önemli sonuçlardan birinin, "AB vatandaşlarının, kendi görüşlerinin dikkate alınmamasını protesto etmeleri olduğunu" savundu.

Whyte, AB'de kararların halka danışılmadan alınarak uygulamaya sokulduğuna dikkat çekerek, İrlanda'da "bu gidişe dur denildiğini" belirtti.

Brüksel'de yayımlanan ve AB kurumları tarafından yakından izlenen haftalık "European Voice" gazetesinde yer alan başmakalede de, "AB kurumları ile AB üyesi ülkelerin hükümetlerinin, etkili ve büyük olanaklarla donatılmış kamuoyu yönlendirme ve halkla ilişkiler mekanizmalarından yararlanmalarına rağmen, AB vatandaşlarının, görüşle~|~rinin dikkate alınmadığı kanısında olmalarının çok ciddi bir sorun yarattığına" dikkat çekildi.

İrlanda'daki referandumda Nice Antlaşması'nın reddedilmesi üzerine, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Komisyon'un genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen ve Dönem Başkanı İsveç'in Başbakanı Göran Persson gibi isimlerin, "sanki hiç bir şey olmamış gibi", ''genişleme sürecinde değişiklik yapılmayacağını" açıklamalarının ve halk oylamasının etkisiz kalacağını savunmalarının, AB kamuoylarında tepkiyi daha da arttırdığı belirtiliyor.

"European Voice", AB liderlerinin vatandaşlarla yakınlaşmaları için, antlaşma, tüzük ve yönergelerin, halkın anlayacağı dilden olmasıgereği üzerinde durarak, "her şeyden önce kamuoyuna saygı ve vatandaşa, görüşlerinin dikkate alındığının gösterilmesi gereğine" işaret etti.

Gazete yazarlarından Gareth Harding, AB yöneticilerinin, İrlanda sonuçlarına rağmen genişlemeye devam edileceğine ilişkin açıklamalarının, "halkın AB'ye kuşku ve endişeyle bakmasının nedeniniortaya koyduğunu" belirtti.

Halk oylaması sonuçlarına rağmen, bu sonuçların dikkate alınmayacağına yönelik açıklamaları "anti demokratik" olarak nitelendiren yazar, bunun, İrlanda halkının egemen isteklerinin tamamen göz ardı edilmesi anlamına geldiğini savundu. Harding, konunun, yeni bir referandumla tekrar İrlandalıların önüne getirilmesifikrinin, "halkla alay etmek" ve "demokrasi ayıbı" olduğunu ileri sürdü.

"The Economist" dergisi de, başka AB ülkelerinde referandumlar yapılması halinde, aynı sonucun alınabileceğine dikkat çekti. AB konularının son derece karmaşık olması nedeniyle sıradan vatandaşlar tarafından değerlendirilmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle seçimle gelmiş temsilciler tarafından karara bağlandığını kaydeden gazete, ortak para birimi euro'ya geçiş konusunda da emrivakilerle karşı karşıya kalındığını yazdı.

AB'nin genişleme sürecinde tek krizin İrlanda referandumuyla sınırlı kalmayacağını, başka krizlerin de beklenmesi gerektiğini savunan The Economist, İrlanda onaylamadıkça Nice Antlaşması'nın yürürlüğe giremeyeceğini, bu durumun genişleme sürecini geciktireceğini yazdı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132