10 Temmuz 2013 Çarşamba 00:08
Ağır bedel
RECEP BAHAR / İSTANBUL
Türkiye'nin 1996 yılında Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği'ne gitmesinin faturası, ABD ile AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanmasıyla birlikte daha da kabaracak. Türk ihracatçılar bu durumda hem ABD'de, hem de AB'de daha sıkı rekabet şartlarıyla yüz yüze gelecek.

Anlaşma önümüzdeki yıl imzalanacak

ABD ile AB'nin Serbest Ticaret Anlaşması'nı önümüzdeki yıl imzalaması bekleniyor. Anlaşmanın iki tarafa da yılda 200 milyar Euro'luk bir yarar sağlayacağı ifade ediliyor. Gümrük duvarlarının ortadan kaldırılması ABD'li ihracatçıları Avrupa Birliği ülkelerinde, daha düşük ücretler ve yakınlık gibi maliyet avantajlarına sahip Türk ihracatçılar karşısında daha avantajlı ve rekabetçi bir duruma getirecek. Türkiye sadece ihracat pazarının yüzde 40'ını oluşturan Avrupa'da mağdur olmayacak, aynı zamanda Amerikan ürünleri AB ile imzaladığımız Gümrük Birliği Anlaşması nedeniyle iç pazarımıza da akacak! Çünkü bu anlaşmaya göre AB, üçüncü bir ülke ya da tarafla bir anlaşma imzaladığında bu otomatik olarak Türkiye'yi de kapsıyor, oysa buna mukabil olarak karşı tarafı etkilemiyor. Mesela AB'nin Meksika, Güney Afrika ve Cezayir ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması Türkiye'yi olumsuz etkilerken, o ülkeler Türkiye'ye yüksek gümrük vergisi uygulamaya devam ediyor. 

Çağlayan'ın çıkışı hayata geçebilecek mi?

Tehlikenin çok geç de olsa farkına varan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bir süre önce eğer Türkiye ABD ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir parçası yapılmadığı takdirde, Ankara'nın AB ile 17 yıllık Gümrük Birliği Anlaşması'na son noktayı koyabileceğini ileri sürmüştü. Ancak uzmanlar Türkiye'nin bu tehdidi hayata geçiremeyeceğini, böyle bir adım atamayacağını vurguluyor çünkü bu durumda Türkiye'nin Avrupa'ya yaptığı ihracat daha pahalı hale gelecek, ayrıca AB'den yapılan ithalat maliyeti de yükselecek. Malum imalat sektörlerimizin çarpıklığı nedeniyle Türkiye'nin ihraç ettiği ürünlerde ithal oranı yüzde 75'lere kadar çıkabiliyor. 

Erdoğan'ın girişimi de havada kaldı

Başbakan Erdoğan'ın Mayıs ortasında ABD'ye yaptığı ziyarette ana gündem konularından biri de Washington'un AB ile müzakerelerini yürüttüğü Serbest Ticaret Anlaşması idi. Ancak Yeni Mesaj'a konuşan uzmanlar ABD tarafı onay verse bile böyle bir anlaşmanın müzakeresinin yıllar alabileceğine işaret ediyor. Öte yandan ufukta ABD'nin Türkiye ile bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalama arzusu da bulunmuyor. ABD ile yapılacak böyle bir anlaşma, ABD pazarını kısmen de olsa Türk ihraç ürünlerine açmış olacak ancak bunun da AB'deki kaybın ancak bir bölümünü telafi edebileceği dile getiriliyor. Çünkü ABD, Türkiye'nin toplam ihracatından sadece yüzde 4 pay alıyor oysa AB'nin payı yüzde 40! ABD Türkiye'nin ihracat listesinde Almanya, Irak, İngiltere, İtalya, Rusya ve Fransa'nın ardından 7. sırada yer alıyor.

AB’nin her anlaşması Türkiye'nin zararına

Uzmanlar, AB'nin yapacağı her Serbest Ticaret Anlaşması'nın Türkiye'nin zararına olacağına işaret ediyor. Bir başka ifadeyle AB'nin gelecekte yapacağı bu tarz anlaşmalar, Türk ekonomisinin risklerini daha da büyütecek. Nitekim son aylarda ihracatın yerinde sayması, ithalatı yüzde 20 gibi oranlarda artması riskin şimdiden hissedilmeye başlandığını ortaya koyuyor. İhracattan gelen kötü sinyaller üzerine Alman Bundesbank, Türkiye'nin 2013 yılı büyüme rakamını yüzde 4'ten yüzde 3'e indirdi. Bu arada Ankara kendi Serbest Ticaret Anlaşmalarını imzalamanın, kendi serbest ticaret ağını örmenin telaşına düştü. İlk olarak Azerbaycan ile Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması bekleniyor. Bunu takiben Kuzey Afrika, Ortadoğu ve hatta Latin Amerika ülkeleri ile görüşmeler başladı. Eğer bunlarda başarı sağlanırsa, ABD - AB Serbest Ticaret Anlaşması'nın yol açtığı zararların önemli bir bölümü telafi edilmiş olacak. 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137