26 Haziran 2009 Cuma 00:00
Almanya'da 4.3 milyon Müslüman yaşıyor
Federal Göç ve Mülteciler Dairesi tarafından yapılan araştırma, Almanya'da 3,8 ile 4,3 milyon arasında Müslüman yaşadığını ortaya koydu. ~|~

 

Almanya'da yaşayan Müslümanların sayısı her geçen gün artıyor. Bugüne kadar 3,1 ? 3,4 milyon arasında Müslümanın yaşadığı tahmin edilen ülkede, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi tarafından yapılan araştırma yeni gerçekleri ortaya koydu. Yeni tahmini rakamlara göre Müslümanlar Almanya nüfusunun yüzde 4,6 ? 5,2'sini meydana getiriyor. Müslümanların yüzde 55'inin hâlâ geldikleri ülkenin vatandaşı oldukları belirlenirken, yüzde 45'lik kesimin ise Alman vatandaşlığına geçtiği belirlendi. Almanya'daki Müslümanların ağırlıklı bir kesimi Türkiye'den geliyor. Türkiye'den gelenlerin sayısının 2,5 ? 2,7 milyon arasında olduğu ve böylece Almanya'daki Müslümanların yaklaşık yüzde 63'ünü meydana getirdikleri tahmin ediliyor.

Müslümanlar Batı eyaletlerinde
Almanya'daki Müslümanların yüzde 14'ü Güneydoğu Avrupa, yüzde 8,5'u ise Afrika ülkelerinden geliyor. Afrika'da ise Fas ve Tunus gibi Mağrip ülkelerinin ağırlığı öne çıkıyor.
Müslümanların yüzde 98'i Almanya'nın eski eyaletlerinde, yani Batı Almanya ve Berlin'de yaşıyor. Eyaletler arasında en fazla Müslüman Kuzey ? Ren Vestfalya'nın payına düşüyor. Her üç Müslüman'dan biri bu eyalette ikamet ediyor. Almanya'daki Müslümanlar, güçlü dini inançlarıyla da dikkat çekiyorlar. Yüzde 36'sı kendini "dini inancı güçlü" olarak tanımlarken yüzde 50 kadarı "inançlı" olarak görüyor. Kadınların erkeklere oranla dini inançlarının daha güçlü olduğu belirtilirken Müslümanların yüzde 20 kadarının dini dernek ve cemaatlerde örgütlü olduğu kaydediliyor. Yüzde 76'sı İslam ya da Alevi din dersi talep ediyor.
Türk ve Afrika kökenliler güçlü inançlarını vurgularken, İran kökenliler daha farklı bir profil çiziyor. İranlıların sadece yüzde 10'u "dini inancım çok güçlü" diyor, üçte biri ise dini inancını "önemsiz" olarak niteliyor.

Türklerin eğitim sorunu
Birçok tartışmalı konuda da Müslümanlar farklı tavır alıyor. Müslümanların yüzde 70'i asla başörtüsü takmadığını belirtiyor. İkinci kuşak Müslümanlar arasında başörtüsü takanların oranı yüzde 17 dolayında. Yüzde 7'si kız öğrencilerini dini gerekçelerden ötürü spor ve yüzme dersine göndermiyor. Yine öğrencilerin yüzde 10'u, benzer nedenlerle sınıf gezilerine katılmıyor. Müslümanların yarısından fazlasının bir Alman derneğine üye olduğu belirtiliyor.
Müslümanlar arasında Türkler, eğitim seviyesi en düşük kesim olarak öne çıkıyor. Araştırmaya ilişkin değerlendirmede bu olgunun gerekçeleri arasında özellikle "ilk kuşağın eğitim seviyesinin aşırı derecede düşük olmasına" işaret ediliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.