12 Aralık 2001 Çarşamba 00:00
Atina huzursuz
Yunanistan Hükümet Sözcüsü Hristo Protopapas, basın toplantısında,Atina'nın, yapılan AB Genel İşler Konseyi'nde, sunulan uzlaşma metninde, Yunanistan'ın milli çıkarlarını korumaya yönelik değişiklikler yapılmasını istediğini söyledi.

Protopapas, AB'nin diğer üyelerinin değişikliği reddetmeleri halinde Atina'nın veto kullanıp kullanmayacağına ilişkin sorulara ise ''Metni bu şekliyle kabul etmiyoruz. Başbakan Simitis, Laeken zirvesinde Yunan tezleri doğrultusunda mücadele verecek" yanıtını vermekle yetindi.

Sözcü, Yunan gazetelerinin bugün yayımladığı uzlaşma metnini basına hükümetin sızdırmadığını da söyledi.

Bu arada, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglitis, ''gayrıresmi belge" olarak nitelediği uzlaşma metni konusunun halen ortada olduğunu söyledi.

Uzlaşma arayışı

Beglitis, yaptığı basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Papandreu'nun dün, Yunanistan'ın tutumunu bir kez daha anlattığını ve uzlaşma metninde bir dizi değişiklik yapılmasını istediğini belirtti.

Beg~|~litis, "Bu konu bizim için, yani AB için halen ortada ve Laeken zirvesinde ele alınacak. Müzakerelerin sona erdirilmesine yönelik siyasi irademiz mevcut, ancak biz AB'nin bu alanlarda özerk konumunun korunmasından yanayız. Sonuç olarak, müzakerelerdeki tutumumuz, AB'nin daha önce oluşturduğu kurumsal ve siyasi tavır paralelindedir" dedi.

Yunanistan'ın operasyonel detaylarının sonraya bırakılmasına ilişkin tutumunun ne olabileceği konusundaki soruları da yanıtlayan Beglitis, Avrupa gücünün operasyona kısmen hazır olduğunun deklaresi ile AB?NATO ilişkilerinin farklı konular olduğunu söyledi.

Beglitis, Atina'nın vetosunu kullanıp kullanmayacağına ilişkin sorulara da "Yunanistan bir AB üyesi ve AB içinde çıkarlarını güvencealtına almak için gereken tüm kurumsal, siyasi ve prosedürel olanakları var" yanıtını verdi.

Atina güç durumda

Öte yandan, AB toplantısına geniş yer ayıran Yunan basını, AGSP müzakerelerinde gelinen noktanın Yunanistan'ı güç duruma düşürdüğü yorumunu yaptı.

İngiltere, Almanya, İspanya, Hollanda ve Portekiz'in Yunanistan'a,Türkiye ile varılan uzlaşmayı olduğu gibi kabul etmesi için baskı yaptığını, diğer üyelerin ise suskun kaldığını yazan gazeteler, sorunaLaeken zirvesinde çözüm bulunamadığı takdirde, müzakerelerin 2002 yılına sarkacağı değerlendirmesinde bulundular.

Yunan basını, Papandreu'nun dünkü toplantıda, Türkiye için geçerliolan ayrıcalıkların NATO veya AB'den birisine üye diğer ülkeler için de geçerli olması için bir diplomatik manevra yapma girişiminde bulunduğunu da duyurdu.

İstanbul metni

Atina'da yayımlanan Katimerini gazetesi, "İstanbul metini" olarak bilinen uzlaşma belgesinin Yunan milli çıkarları açısından özellikle sorun yaratıcı nitelikte olduğunu öne sürdü. Atina'nın baskıaltında olduğunu belirten Katimerini, Atina'nın, "Ankara için yapılanayrıcalıklı düzenlemelerin" yaşama geçirilmesini önlemekte güçlük çekeceğini belirtti. Katimerini, Ankara'nın ABD ile AB arasındaki rekabetten yararlanmaya çalıştığını da iddia etti.

"Avrupa ordusu Türk yanlısı" başlığını kullanan To Vima gazetesi, Atina'nın dünkü toplantıda uzlaşmaya yeşil ışık yakmadığını yazdı. Simitis'in Laeken'de, Nice zirvesi kararlarının uygulanmasında ısrarcı olacağını belirten To Vima, hükümet çevrelerinin zirvede de bir uzlaşmaya varılması olasılığının azaldığı kanısında olduklarını kaydetti.

Hükümeti, Avrupa ordusu konusunda tepki göstermekte gecikmekle suçlayan Apoyevmatini gazetesi, Papandreu'nun dünkü toplantıda tek başına kaldığını belirtti. Apoyevmatini, uzlaşma metninin bir ''tokat" niteliğinde olduğunu, Atina'nın ise veto kullanmaktan çekindiğini yazdı.

Eylem alanı

Atina'nın, Avrupa ordusunun eylem alanından Ege ve Kıbrıs'ın çıkarılmasına izin vermediğini belirten Elefteros Tipos gazetesi, Papandreu'nun bu aşamada zaman kazanmaya çalıştığı yorumunu yaptı. Elefteros Tipos, Yunanistan'ın diğer AB üyelerinin baskısı altında bulunduğuna da dikkati çekti.

Yunanistan'ın, Avrupa ordusuna ilişkin "Türk yanlısı düzenlemelerin" tekrar ele alınmasını istediğini kaydeden Ethnos gazetesi, Papandreu'nun dün baskılara rağmen tavrını koruduğunu belirtti. Ethnos, Atina'nın zirveye kadar müzakarelere devam etmeye hazır olduğunu da vurguladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137