06 Eylül 2003 Cumartesi 00:00
Barış gücüne destek arayışı
Almanya, Meksika, Endonezya, Avustralya ve Belçika, asker göndermeyecek ülkeler arasında. Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Türkiye de, asker gönderecek ülkeler arasında gösteriliyor. Fransa, Rusya, Tayland ve Japonya ise henüz kararsız. 

Fransa

Fransa, BM'nin, 1483 Güvenlik Konseyi taslağındaki sınırlı konumundan daha merkezi bir role sahip olmasında ısrar ediyor ve bugün Irak'ta bulunan işgal kuvvetlerinin genişletilmesini de onaylamıyor. Fransız diplomatik kaynaklar, en gerçekçi çözümün, yetki ve egemenliğin Irak halkına teslim edilmesi olduğu fikrinde birleşirken, bu süreci en kısa zamanda BM'nin başlatması gerektiğini belirtiyorlar.

Almanya

Dünya çapında gerçekleşen uluslararası barış gücü operasyonlarında yaklaşık 10 bin askeri bulunan Almanya, Irak'ta oluşturulacak barış gücünde yeralacak kapasitesi olmadığını söylüyor. Almanya aynı zamanda, Afganistan'daki 1800 askerlik barış gücü operasyonlarını genişletmeye hazırlanıyor.

Ruisya

Rusya, BM Güvenlik Konsey'inden kabul e~|~dilebilir bir taslağın geçmesi halinde, Irak'a barış gücü yollayabileceğini belirtiyor. Savunma Bakanı Sergev Ivanov, Rusya'nın kararının, Irak'ın durumunun iyileştirilmesinde BM'ye ne kadar geniş yetki ve rol tanınacağına bağlı olduğunu her fırsatta vurguluyor.

Türkiye

ABD, Türkiye'den asker talebinde bulundu. Türk makamlarının da ABD yetkilileriyle müzakereleri hala sürüyor. Ancak son kararı, Türkiye Büyük Millet Meclisi verecek.

Bangladeş

Barış gücü operasyonlarında geniş deneyime sahip olan Bangladeş, bu tip faliyetleri, ülke dışındaki imajını güçlendirmek amacıyla yapıyor. Halen Liberya ve Kongo'da askeri gücü bulunan Bangladeş'in, resmi ağızlarından henüz Irak'a ilişkin kesin bir karar çıkmamış olsa da, BM'nin asker talep etmesi halinde olumlu yanıt verileceğinin sinyalleri bulunuyor.

Pakistan

BM kararı çıktığı taktirde Irak'ta oluşturulacak uluslararası barış gücüne asker göndermeye sıcak bakan Pakistan, bu kararını henüz resmi ağızlardan açıklamadı.

Hindistan

Hindistan, BM'nin daha güçlü bir himaye kurmayı garanti etmediği sürece, ABD'nin başını çektiği koalisyona asker göndermeyi reddeti. Hindistan ayrıca, Irak'ı işgal ettiğine inanılan ABD güçleriyle, BM uluslararası barış gücü arasında net bir ayrım yapılmasını ve Irak halkının talebi halinde BM gücünün geri çekilmesini de şart koşuyor.

Japonya

Japonya'nın katılımının, siyasi sebeplerden çok, Irak'ta hüküm süren güvensiz ortamla ilgili olduğu belirtiliyor. Japon parlamentosu, Irak'ın yeniden inşasına katkı sağlayacak 1000 personelin bölgeye gönderilmesini onayladı. Kararın uygulanması halinde bu, Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yaptığı en büyük denizaşırı asker sevkiyatı olacak.

Tayland

Irak'ın başkenti Bağdat'taki BM karargahına düzenlenen bombalı saldırının ardından endişeleri artan Tayland da, oluşturulacak uluslararası barış gücüne asker gönderme kararını şimdilik ertelemiş bulunuyor.

Endonezya

Irak'ın ABD tarafından işgaline şiddetle karşı olan Endonezya, uluslararası güce katılım için BM'nin talebini bekliyor. Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusunu barındıran Endonezya, BM'nin, barışı sağlamaya yönelik operasyonlarından ziyade, belli anlaşmazlıkları çözmeye yönelik faliyetlerine asker yollamayı tercih ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137