17 Kasım 2003 Pazartesi 00:00
Barışın önündeki en büyük engel: BUSH
Kamuoyu araştırmaları şirketi YouGov'un The Sunday Telegraph gazetesi için yaptığı anketin sonuçlarına göre, halkın yüzde 37'si Bush'un ''bir aptal'' olduğunu düşünüyor. Halkın yüzde 33'ü ise Bush'u ''tutarsız'' olarak nitelendiriyor.

Halkın çok küçük bir bölümünün Başkan Bush'un karakterinde olumlu unsurlar gördüğünü yazan Sunday Telegraph gazetesi, İngilizlerin yüzde 7'sinin Başkan Bush'un iyi bir dünya lideri olduğunu düşündüğünü, yüzde 6'lık kesimin onu belagat sahibi bir kişi olarak gördüğünü bildirdi. Başkan Bush'u ''zeki ve akıllı'' bulanların oranı ise yüzde 10 olarak belirlendi.

Halkın yüzde 26'sının Bush'un İngiltere'yi ziyaretine karşı çıktığını, yüzde 21'inin bu ziyareti ''olumlu'' bulduğunu duyuran Telegraph, halkın yarıya yakın bölümünün ise ''Bush'un İngiltere'ye gelip gelmemesine aldırmadığını'' bildirdi.

İngilizlerin yüzde 'ünün Bush'u büyük gösterilerle karşılamaya hazırlanan savaş karşıtlarına sempati duyduğunu da belirten Telegraph gazetesi, aylardır ilk kez Irak~|~'taki savaşın yanlış olduğunu düşünenlerin oranının, bu savaşa hak verenleri geçtiğini de duyurdu. Gazete, halkın yüzde 45'inin bu savaşı yanlış bulduğunu, doğru bulanların oranının ise yüzde 43'te kaldığını kaydetti.

Halkın yüzde 73'ünün Irak'taki durumun her geçen gün daha da kötüye gideceğini düşündüğünü belirten Telegraph, Irak'ta durumun düzeleceğine inananların oranının yüzde 15 olduğunu yazdı.

Irak'ta barış ve demokrasinin yerleşebileceğine inananların oranının yüzde 18 olduğunu belirten Telegraph, yüzde 70'lik çoğunluğun ise ''Irak halkı için çok küçük bir umut var. Bu ülke sonsuza kadar istikrarsız kalabilir'' görüşünü savunduğunu duyurdu.

İngiltere'den Bush'a red

İngiltere'yi ziyarete hazırlanan ABD Başkanı George Bush'a eşlik edecek olan ve gizli servis elemanı 250 kişiden oluşması beklenen korumalarının gerekirse bireylere karşı silah kullanabilmesi yönündeki talep, İngiliz hükümeti tarafından reddedildi.

İçişleri Bakanı David Blunkett'in ABD gizli servis elemanlarına ''diplomatik dokunulmazlık'' vermeyi reddettiğini duyuran Sunday Telegraph gazetesi, herhangi bir protestocunun kaza sonucu Amerikalı bir güvenlik elemanı tarafından vurulması halinde bile, bu güvenlik elemanının İngiltere'yi ziyaret eden herhangi bir diğer yabancı gibi İngiliz mahkemelerinde yargılanıp suçunun cezasını çekeceğini bildirdi.

Konuyla ilgili talebin, Bush'un ziyaretine yönelik hazırlıklar sırasında Amerikalı yetkililerden geldiği ve İçişleri Bakanlığı ile Başbakanlığın talebi ortak bir kararla reddettikleri belirtildi.

Amerikan tarafının ''garip'' talepleri arasında, Londra'da metro ağının ''tehlike yaratabileceği'' gerekçesiyle kapatılmasının da bulunduğuna dikkat çeken Telegraph, Amerikalıların, helikopterlerini, uçaklarını ve hatta bazı savaş silahlarını bile İngiltere'ye getirmeye kalkıştıklarını duyurdu.

İngiltere'nin, Londra'nın merkezinin tümüyle kapatılıp ''insandan arındırılmış hale getirilmesi'' de dahil bu taleplerin pek çoğunu reddettiğini belirten Sunday Telegraph, Bush'un ziyareti sırasında uygulanacak güvenlik önlemlerinin kontrolünün tümüyle Londra'dan sorumlu Metropolitan Polis teşkilatında kalacağını vurguladı.

Gazete, ABD'nin Londra'ya, savaşlarda kullanılan ve bir tanka yerleştirilmesi halinde bir atışta onlarca insanı öldürebilen bir ''mini top'' getirmeyi ve Başkan'ın konvoyundaki bir araca yerleştirmeyi teklif ettiğini de belirtti. Gazete, bu talebe de kesinlikle hayır yanıtı verildiğini, ancak Amerikalıların ''içini rahatlatmak'' üzere hükümetin, ''Whitehall'' adı verilen devlet protokol yolunu ziyaret boyunca olabildiğince kapalı tutma sözü verdiğini kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.