17 Eylül 2015 Perşembe 00:19
Batı, mülteciler konusunda çifte standartlı
Suriye’deki kriz konusunda başından beri diyalogdan yana olduklarını dile getiren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki krizin Irak işgaliyle tetiklendiğini belirtip, terörizmle mücadele edilmediği sürece hiçbir şeyin çözülemeyeceğini vurguladı. Türkiye sınırında IŞİD’den arındırılmış bölgenin ise kabul edilemeyeceğini söyleyen Esad, “Türkiye sınırında terörist olmayacak diyorsak bu, onların diğer bölgelerde kalacağı anlamına geliyor. Terörizm her yerde yok edilmeli. Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, Fransa, ABD ve teröristleri himaye eden diğer Batılı ülkeler, terörle mücadele edemezler. Aynı anda hem teröristlere karşı hem de onlarla birlikte olmak mümkün değil” ifadelerini kullandı. 

‘Batı bir gözüyle ağlıyor, diğeriyle nişan alıyor’
“Mültecilerden endişeleniyorsanız teröristleri desteklemeyi bırakın” çağrısında bulunan Esad, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Batı’nın duruşu ve yürüttüğü enformasyon savaşı, göçmenlerin Suriye hükümetinden kaçtığını gösteriyor. Batı medyası Suriye hükümeti için ‘rejim’ tanımını kullanmakta. Ancak Batı ülkeleri bir gözle göçmenler için ağlarken, diğeriyle nişan alıyor. Mesele şu ki, bu insanlar ölüm korkusu nedeniyle, terörizmin getirdiği sonuçlar yüzünden Suriye’yi terk etti. Terör ve altyapının yok edilmesi koşullarında en temel ihtiyaçları karşılamak imkânsız hale geliyor. Bunun sonucunda insanlar terörizmden kaçıyor ve dünyanın diğer noktalarında geçimini kazanma fırsatını arıyorlar. Batı, bir yandan göçmenler için ağlarken, diğer yandan da krizin başından beri teröristleri destekliyor.”

Esad’sız çözüm olmayacağını anladılar
“Terörizmin iç veya dış olmasına bakmadan. Bugün her bir Suriyeliye şu anda ne istediğini sorsak, ilk yanıt herkes ve her bir vatandaş için güvenlik ve istikrar olacaktır” diyen Beşar Esad, “Siyasi güçler terörizme karşı birleşmelidir” dedi. Esad, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Daha önce Suriye hükümetine karşı savaşan bazı gruplar, şimdi yanımızda teröre karşı mücadele ediyorlar. Bu yönde somut adımlar atıldı, ancak bu görüşmeden istifade ederek tüm güçleri terörizme karşı birleşmeye çağırıyorum. Çünkü bu, Suriyelilerin diyalog ve siyasi süreç üzerinden belirlediği siyasi amaçlara varmanın tek yolu. Türkiye sınırında terörist olmayacak diyorsak bu, onların diğer bölgelerde kalacağı anlamına geliyor. Bu tür bir söylem bizim için kabul edilemez. Terörizm her yerde yok edilmeli. 30 yıldan fazla bir süredir, terörizme karşı uluslararası ittifakı oluşturmaya çağırıyoruz. Batı’nın El Nusra ile işbirliğine gelince, bu bir gerçek. El Nusra ve IŞİD’e silah, para ve gönüllü gönderen Türkiye’dir. Türkiye’nin de Batı ile yakın ilişkileri var. Erdoğan ve Davutoğlu, başta ABD olmak üzere Batı ülkelerinin onayını almadan bir adım bile atamaz.”

Teröristler arasında fark yok
“Bugün Avrupa, yeterince para ayıramadığı için, göçü organize edemediği için, organizasyon eksikliği yüzünden mülteciler Akdeniz’i geçmeye çalışırken boğuluyor, sonrada yönetimim suçlu gösteriyor” diyen Suriye Devlet Başkanı Esad, sözlerini şöyle tamamladı: Tüm masum kurbanlar için yastayız ancak denizde boğulanın hayatı, Suriye’de ölenin hayatından daha mı değerli? Neden teröristler tarafından kafası kesilenin hayatından daha değerli? Denizde boğulan çocuğun yasını tutarken Suriye’de teröristlerin kurbanı olan binlerce çocuk, yaşlı, kadın ve erkekleri nasıl görmezden gelirler? Avrupalıların bu rezil çifte standartları artık kabul edilemez ve herkese açık. Kurbanların bir kısmına üzülüp diğerlerinin kaderiyle ilgilenmemek mantığa sığmıyor. 
Aralarında aslında bir fark yok. Avrupa, terörizmi desteklediği ve koruduğu için suçlu. Teröristlere ‘ılımlı’ diyor ve gruplara bölüyor. Oysa hepsi aşırılıkçı.” DIŞ HABERLER

Suriyelilere göre IŞİD’i ABD yarattı
İngiltere merkezli bir araştırma ‘ilginç’ sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre Suriyelilerin yüzde 82’si IŞİD’i ABD ve müttefiklerinin yarattığını düşünüyor. İngiltere’deki piyasa araştırma firması ORB’nin, 20 Haziran- 2 Temmuz arasında 1365 Suriyeli üzerinde yaptığı araştırma, IŞİD’i ABD ve müttefiklerinin yarattığını düşünenlerin oranının yüzde 82 olduğunu gösterdi. Washington Post’un haberine göre, Suriyelilerin yüzde 79’u yabancı savaşçıların ülkedeki krizi daha da kötü bir hale soktuğunu söylerken, yüzde 57 de durumun daha da kötüleştiğini savunuyor. Katılımcıların yüzde 49’u ABD önderliğindeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyona karşı çıkıyor. Öte yandan araştırmanın bir diğer önemli sonucu da Suriyelilerin umutlarını kaybetmediklerine işaret etmesi oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 70’i ülkenin bölünmesine karşı çıktı. Yüzde 65 de Suriyelilerin yeniden birlikte yaşayabileceğine inanıyor. Ayrıca yüzde 64 diplomatik çözümün mümkün olduğunu, yüzde 51 de krizi en iyi siyasi yollarla çözülebileceğini savundu. DIŞ HABERLER
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.