Bu haber kez okundu.

Blair, köşeye sıkıştı
İngiltere, ABD'nin en önemli müttefiki olarak biliniyor. Washington yönetimi de, Irak'a karşı planladığı askeri harekatta, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin desteğini alamasa bile, sadık dostu İngiltere'nin yanında olacağını hesaplıyor.

İngilizler Irak'a

operasyona karşı

Ancak İngiltere Başbakanı Tony Blair üzerindeki baskı da giderek artıyor. Zira, yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, İngilizler'in üçte ikisi, Irak'la yapılacak bir savaşa karşı çıkıyor.

AB ülkelerinin karşı çıktığı Saddam Hüseyin'i devirme operasyonuna destek arayan ABD yönetimi, "gerekirse tek başımıza savaşırız" türünden söylemlerle, kararlılığını gözler önüne seriyor. Bu noktada da iş İnglitere Başbakanı Tony Blair'e düşüyor. Kelimenin tam anlamıyla iki arada bir derede kalan Blair, bir yandan ABD'nin karşısında yer almaktan çekiniyor, bir yandan da Irak'a karşı tek başına yapılacak bir operasyonun doğuracağı olumsuz sonuçları konusunda, Başkanı Bush'u ikna etmeye çalışıyor.

Muhalefet sesini yükseltiyor, h~|~ükümet susuyor

İngiltere'de Irak operasyonuna karşı muhalif sesler yükseldikçe, hükümetin sessizliği daha da artıyor. Başbakan Tony Blair, şu ana kadar somut olarak bu konudaki düşüncesini ifade etmiş değil. Blair, Johannesburg'daki Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'ne giderken yaptığı açıklamada, Irak'ın BM yaptırımlarını hiçe sayan tutumuna seyirci kalınamayacağını söyledi. Ancak bu duruma karşı ne gibi önlemler alınması gerektiği, başka bir ifadeyle, Bağdat'a karşı askeri operasyonun gerekli olup olmadığı konusunda ise yine sessiz kaldı.

Blair'e ağır eleştiri

İngiltere'de şu aşamada parlamentonun toplanması uzak bir ihtimal gibi görünüyor. Yazılı olmayan İngiltere Anayasası'na göre, Başbakan Tony Blair, Irak'a yapılacak bir operasyona askeri destek vermek için, parlamentonun onayına ihtiyaç duymuyor. Blair, konuyu parlamentoya aksettirip aksettirmeme konusunda şimdilik kararsız. Resmi ağızlardan yapılan açıklamalarda, Blair'in sonuna kadar Bush'u desteklediği belirtiliyor. Ancak bu durum da Blair'e karşı eleşitirilerin artmasına neden oluyor. Hatta bu eleştiriler, "Blair, Bush'un süs köpeği olmaktan öteye gidemiyor" şeklinde, bazen hakaret derecesine bile varabiliyor. Kimilerine göre ise, Washington yönetimi, Londra'dan gelen görüş ve önerilere zaten aldırmıyor.

Blair Bush'u uyardı

İngiltere Dışişleri Bakanı Straw'un açıklamalarına göre, Başbakan Tony Blair, ABD Başkanı Bush'u telefonla arayıp, tek başına girişilecek bir Irak macerasının doğuracağı olumsuz sonuçlara karşı uyarıda bulundu. Blair, öncelikle Bağdat yönetiminin, BM kararlarını tanımasının ve silah denetçilerinin ülkeye girmesinin sağlanması gerektiği üzerinde durduğu belirtiliyor.

İngiltere'nin vetosu operasyonu engelleyebilir

Harekata karşı olanlar, kamuoyunun muhalefetine rağmen, İngiltere'nin ABD'nin yanında yer alması durumunda, bunun Tony Blair'in de sonu olacağının savunuyorlar. İşçi Partili eski bakanlardan Lord Healy ise daha ilginç bir tez ortaya atıyor:

"İngiltere gerçekten Irak harekatını veto ederse, ABD Başkanı Bush, tek başına bir askeri operasyona girişmeye cesaret edemez!"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100