07 Mayıs 2006 Pazar 00:00
Bu ilgi neden?
ABD'nin Avrupa ve Avrasya ile ilişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye'nin AB yolunda taviz vermemesini isterken Türkiye'nin önemini Ladin'le açıkladı ~|~ ABD Dışişleri Bakanlığı'nda fikir yazarları ulusal konferansı dolayısıyla, gazete yazarlarıyla bir araya gelen Fried, TürkiyeAB ilişkilerini değerlendirdi.

Kısa süre önce Türkiye'de bulunduğunu ve Türkiye?AB ilişkileri üzerine bir dizi görüşme yaptığını belirten Fried, şöyle konuştu: ''Türkiye'nin AB kriterlerini yerine getirdiği takdirde üye olmasını daima savundum. AB Türkiye'yi katılıma davet etti. On yıllar önce. O zaman çok başka bir AB vardı, Türkiye çok başka bir Türkiye idi. Şimdi resmi üyelik müzakereleri yapılıyor ve Avrupa kamuoyuyla Avrupa hükümetleri bu konuda bölünmüş durumda. Bazıları Türkiye'ye bakıp, 'Aman Tanrım, bu Avrupa değil' diyor. Avrupalı gibi görünmüyorlar, köylere gidiyorlar ve kadınlar türban takıyor, Müslümanlar nasıl Avrupalı olabilirler? Tabii bu hükümetlerin değil, Avrupa halkının görüşü. Bizim görüşümüz ise şu: Siz davet ettiniz. Şimdi varış noktasının yerini oynatmayın. Türkiye'ye ayrıcalık yapılmasını talep etmiyoruz. Türkiye üzerine düşeni yapmalı. Bu Türkiye'nin sorumluluğu, ancak davet eden sizsiniz.''

Fried, İstanbul için ''harika bir kent'' derken, Ankara'nın ise eskiden pek de hoş olmayan bir yer olarak görüldüğünü ancak bugün Türk standartlarına göre Ankara'nın daha zengin, modern, altyapısı işleyen, modern binalar, temiz caddeler ve trafiğiyle modern görünümlü bir Avrupa kenti olduğunu söyledi. Dan Fried, ''Evet her yerde camiler var. Ne olmuş? Türkiye bugün, 20 yıl önce olduğundan çok daha demokratik bir ülke'' dedi.

Bugün Türkiye'de ''İslami kökleri olan'' bir partinin iktidarda olduğunu ve bu partinin kendisini, Avrupa'ya doğru ilerleyen laik Türkiye Cumhuriyeti'nin laik partisi olarak tanımladığını belirten Fried, Türk liderlerin, İslam ve demokrasinin bir arada yaşayabileceğine inandığını söyledi. Fried, ''Türkler, demokratik kuralların İslam ile tutarlı olduğunu söyleyecektir. 'Biz İslamcı bir ülke değiliz. Laik bir Cumhuriyetiz ancak İslami geleneğimiz var. Bunlar arasında da bir çelişki yok' diyecektir'' diye konuştu.

Başarıyla reformları tamamlamış, ekonomik olarak başarılı olmuş, demokratik ve laik bir Türkiye'nin, Müslüman geleneğiyle birlikte Avrupa'ya girmesinin anlamının büyük olacağını belirten Fried, ''Bir yanda bunun olamayacağını bas bas bağıran (Usame) Bin Ladin var, diğer yandan (öyle mi?) diyen Türkler var. Bin Ladin, halife diye bağırıyor. Osmanlı İmparatorluğu ise halifenin eviydi'' dedi.

Osmanlı İmparatorluğu konusunda Türklerin ''nostaljik'' olmasına karşılık, demokrasiyle İslam'ın bir arada olabileceğini söyleyenin de Türkler olduğuna işaret eden Fried, ''Türk televizyonlarında tam anlamıyla kişisel özgürlükler var. İnsanlar türban takıyor veya takmıyor. Kimse bundan rahatsız değil. Sadece üniversiteler için bir konu. Ama bunlar da tartışılıyor'' diye konuştu. Türkiye ile Irak konusunda birkaç yıl önce ABD'nin bazı farklılıklar yaşadığını ve Türk kamuoyunun, ABD'ye karşı kuşkucu yaklaştığını belirten Fried, bunların da iyi işleyen bir demokratik sürecin parçası olduğunu vurguladı. Türkiye aracılığıyla teröristlerin AB içine gireceği yönündeki görüşe de cevap veren Fried, ''Unutmayın ki 11 Eylül saldırılarını gerçekleştirenler zaten Almanya'daydı. Türkiye'de terörist gruplar var, ama bunların en büyüğü PKK. Türkler, güvenlik meselesini çok ciddiye alıyor. Onlar asla terörist ihraç eden bir ülke değil. Türkiye, PKK'nın fonlarının kesilmesi için Avrupalılardan talepte bulunan bir ülke'' dedi.

Avrupalıların, Türkiye konusundaki görüşlerini değiştirmesi gerektiğini belirten Fried, ''Avrupalı bir Türkiye çok şeye yardım edecek. Problem olmayacak. Eğer Türkler kendi reformlarını yerine getirirse, çok büyük yardımı olacak'' dedi. Göçmenler konusunda ABD'nin de kendi problemleri olduğunu belirten Fried, yine de bu konunun ABD için ''daha kolay'' olduğunu söyledi. Fried, ABD'de bayrakların yüzde 90'ının Amerikan bayrağı olduğunu ancak bazılarının birkaç Meksika bayrağı görmekten rahatsız olduğunu belirtti. Fried, ''Tabii bizim göçmen nüfusumuzda, Hispanikler arasında Amerikan karşıtı bir ideoloji yok.

Ama Avrupa'daki Müslüman toplumda, İslamcılık ya da nasıl tanımlarsanız aşırı ideolojiler konusunda endişe var'' diye konuştu. Sözde Ermeni soykırımıyla ilgili sözleri dolayısıyla yazar Orhan Pamuk hakkında açılan davaya da işaret eden Fried, ''Türkiye'de görmekte olduğunuz demokratikleşen bir toplum, giderek büyüyen bir demokrasi kültürünün, eski ve daha otoriter geleneklerle çarpışması. Türkiye doğru yönde ilerliyor. Ama tabii  AB konusunda üzerine düşeni yapmak Türkiye'nin sorumluluğu. Bedava yolculuk, çıtayı indirmek veya hedef değiştirmek yok'' dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100