08 Mart 2015 Pazar 00:48
CIA’da BOP dönüşümü
YENİ MESAJ / HABER-ANALİZ
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), kurum tarihindeki en büyük yeniden yapılandırmalarından birine başlanacağını duyurdu. CIA Başkanı John Brennan, kurum dışından uzmanların üç aylık incelemelerinin ardından yapılandırmaya başlanacağını duyurdu. ABD'de uzun süredir, CIA içinde karmaşa ve bürokrasinin hakim olduğu, bunun da kurumun casusluk faaliyetleri ile istihbaratları analiz etme kapasitesini zayıflattığı eleştirileri yapılıyordu. 
Düzenlediği basın toplantısında, istihbarat açıklarının ele alınması için değişimin zorunlu olduğunu belirten CIA Başkanı Brennan, casusluk misyonlarında çoğu zaman işten sorumlu tek bir kişiyi bile belirlemede sorun yaşadıklarını söyledi. Brennan, “Daha fazla iç görü, daha fazla bilgi ve erişimin olmasını istediğim birçok alan var” dedi. 

Sızıntılar mecbur bıraktı
Brennan bunları ifade etse de CIA'yı bu yeniden yapılandırmaya mecbur bırakan başka şeyler var. Bunlar arasında, son yıllarda Rusya karşısında Suriye ve Ukrayna konusunda yaşanan yenilgiler ve yaşanan Snowden'in verdiği bilgiler ve WikiLeaks belgeleri gibi bazı sızıntılar sayılabilir. Edward Snowden gibi ABD'li eski istihbaratçılarının itirafları ülkede sarsıcı etkiler oluşturdu. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Ulusal Güvenlik Dairesi eski çalışanı Snowden'ın sızdırdığı belgeler, büyük bir skandalı daha ortaya çıkarmıştı. Snowden, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), GSM operatörlerine sızarak tüm dünyada dinleme yaptığını ortaya çıkarmıştı. Julian Assange önderliğindeki WikiLeaks organizasyonu da ABD'nin istihabarat zaafiyetini gözler önüne sermişti. WikiLeaks, ABD Dışişleri Bakanlığı ve dünya genelindeki ABD büyükelçilikleri arasındaki ayrıntılı yazışmalardan oluşan 251 binden fazla gizli belgenin bir önbelleğini elde etti ve belgeleri yayınladı. Belgeleri beş büyük gazetenin (El País, Le Monde, Der Spiegel, The Guardian ile The New York Times) desteği altında dağıttı ve ilk 220 diplomatik belge 28 Kasım 2010 tarihinde yayımlandı. Yanınlanan belgelerin birçoğu 'gizli' ibareli belgelerdi. Bütün bu yaşananlardan sonra ABD, istihbarat açıklarını giderebilmek için bu yeniden yapılandırma kararını aldı.

CIA'da ne değişecek?
CIA, 1947 yılında kurulduğundan bu yana 4 ana direktörlüğe ayrılıyordu. Bunlar, Bilim ve Teknoloji Direktörlüğü, Destek Direktörlüğü, İstihbarat Direktörlüğü ve Ulusal Gizli Servis Direktörlüğü'ydü. Yapılandırma kapsamında bu direktörlüklerin bazılarının adı değişecek ve yeni bir direktörlük daha eklenecek. Eklenecek bu yeni birimin adı Dijital Yenilik Direktörlüğü olacak. 

Asıl dikkat çeken değişim
CIA'daki asıl dikkat çekici değişim direktörlük sayısının 5'e çıkması değil. Yeniden yapılandırılan CIA'da "spesifik konulara" veya "coğrafi bölgelere" odaklanan “misyon merkezi” adlı 10 yeni birim kurulacak. Merak edilen konu, CIA'nın odaklanacağı 'spesifik konular' ve 'coğrafi bölgelerin' neler olacağı konusu. Yeni Mesaj'ın görüşlerine başvurduğu strateji uzmanları, coğrafi bölgelerden kastın birinci planda Ortadoğu başta olmak üzere tüm İslam coğrafyası olduğu konusunda hemfikir. Uzmanlar, CIA'daki bu değişimden sonra ABD yapımı IŞİD, El Kaide ve Boko Haram gibi terör örgütleri benzerlerinin İslam ülkelerinde daha da artmasında endişe ettiklerini dile getirdiler. "CIA yeniden yapılansa da temel hedefleri değişmez" diyen uzmanlar, ABD başta olmak üzere Batılı devletirin İslam coğrafyasını rahat bırakmayacağının altını çizdiler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.