09 Mart 2006 Perşembe 00:00
Çin'den dünyaya mesajlar
Çin Dışişleri Bakanı Li Caoşing, İran'ı Uluslararası Atom enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği yapmaya çağırdı. İşte pek çok ülkeyi ilgilendiren 'Dünyanın en büyük ülkesi'nden mesajlar: ~|~

Li, Pekin'de devam eden Çin Ulusal Halk Meclisi yıllık toplantısı kapsamında basın toplantısı düzenleyerek, yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bakan Li, İran nükleer sorununun UAEK çerçevesinde çözülmesi olasılığının hala bulunduğunu, uluslararası toplumun çabalardan vazgeçmemesi gerektiğini belirterek, ilgili taraflardan İran nükleer sorununun diplomatik yolla çözülmesi için çaba
harcamaya devam etmelerini istediklerini söyledi.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Sözleşmesi'ne taraf olan İran'ın, nükleer enerjiyi barışçı amaçla kullanma yetkisine sahipken ilgili yükümlülükleri üstlenmesi gerektiğini de ifade eden Li, ülkesinin İran'dan UAEK ile yeterince işbirliği yaparak, karşılıklı güveni artırabilecek önlemler almasını istediğini kaydetti.

'Filistin'e yardıma devam'
Bakan Li, bir Arap gazetecinin sorusunu yanıtlarken, karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde Ortadoğu ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeyi arzuladıklarını ve uzlaşmaya varılması, müzakere sürecinin ilerletilmesi için çaba harcadıklarını söyledi. Li, Çin'in uluslararası toplumla birlikte Filistin ve İsrail arasındaki çatışmalar dahil bütün sorunların çözülmesini hızlandıracağını belirtti.

Çin ile Filistin arasında derin ve geleneksel dostluk bulunduğuna işaret eden Li, Filistin'e yardım sağlamak ve destek vermek için ellerinden geleni yaparak, Filistin'in gelecekteki olası yardım taleplerini göz önünde tutacaklarını kaydetti.
'Japon liderleri duyguları incitti'
Bakan Li, bir Japon gazetecinin sorusu üzerine, Japon liderlerinin Çin halkı ve işgal savaşından zarar gören ülkelerin halklarını inciten davranışlarda bulunmaması gerektiğini belirtti.

Li, ''Çin?Japonya ilişkilerinde karşılaşılan zorluğun, bazı Japon liderlerinin işgal savaşını yapan bir numaralı savaş suçlularının anılması için oluşturulan yeri ziyaret etmesinden kaynaklandığını, Japon liderlerinin bu davranışlarını yalnızca Çin halkının değil, savaşın kurbanı diğer ülkelerin halklarının da kabul etmeyeceğini'' kaydetti.

'Çin'in askeri harcamaları ABD'den az'
Çinli bakan, Amerikalı bir gazetecinin, Çin'in savunma bütçesinin yüzde 14,7 artırılmasıyla ilgili sorusunu yanıtlarken, ''Çin'in askeri harcamaları, geldiğiniz ülkenin askeri harcamalarının çok altındadır'' diye konuştu. Bakan Li, Çin'in savunma bütçesinin şeffaf ve doğası gereği savunma amaçlı olduğunu savundu.
Çin?Tayvan sorununun, Çin?Amerikan ilişkilerini etkileyen başlıca sorun olduğunu yineleyen Li, ABD'nin ''tek Çin'' politikasında ısrar etmesini, iki ülke arasındaki Üç Ortak Bildiri'ye sadık kalmasını, ''Tayvan'ın bağımsızlığı'' yanlısı güçlerin girişimlerinin tehlikesini bilmesini ve bunlara karşı çıkmasını, bu güçlere herhangi bir yanlış sinyal vermemesini ve Tayvan Boğazı'nın barış ve istikrarı ile Çin?Amerikan ilişkilerini korumasını beklediklerini belirtti.

Li, Çin ile ABD arasındaki ticaretten söz ederken, Çin'den ithal edilen yapma Noel ağaçlarının ABD'deki ekolojik çevreyi koruduğunu söyledi.
Bakan Li, Çin ile yapılan ticaretin ABD'de istihdam yaratılmasına, tüketicilere ve enflasyon baskısının hafifletilmesine yarar sağladığı görüşünü de dile getirdi. Çin ile ABD arasındaki ticaret açığı, geçen yıl Çin lehine 202 milyar doları bularak, rekor düzeye ulaştı.

Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun
Çin Dışişleri Bakanı Li, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili tarafların, diyalog ve danışma tutumuyla bu sorunu çözüme kavuşturmasını arzuladıklarını, bunun Kore Yarımadası'ndaki hatta Kuzeydoğu Asya bölgesindeki barış ve istikrarın korunması için önem taşıdığını ve ilgili tarafların ortak çıkarlarına uygun olduğunu ileri sürdü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100