09 Kasım 2002 Cumartesi 00:00
Çin'in 20 yıllık süper devlet hayali
Jiang Zemin, ÇKP`nin 21. yüzyılın ilk 20 yılı içinde orta halli refah toplumu inşa ederek 1 milyar 300 milyonluk Çin halkına daha zengin yaşamı sağlayacağı taahhüdünde bulundu.

Jiang Zemin, özetle şunları söyledi:

``İnsanlık 21. yüzyıla girerken, ülkemiz orta halli refah toplumunkapsamlı şekilde inşa edilmesi ve sosyalist modernizasyonun ilerletilmesinin yeni gelişme aşamasına girdi. Partimiz çağın akımınınön sırasında durarak ülkenin çeşitli milliyetlerden halkını birleştirip ve onlara liderlik ederek modernizasyon inşasını ilerletmek, anavatanın birleştirilmesini tamamlamak, dünya barışını korumak ve ortak gelişmeyi hızlandırmak olmak üzere bu üç tarihi görevi yerine getirmeli ve Çin`e özgü sosyalizm yolunda Çin milletinin kalkınmasını gerçekleştirmelidir.``

Jiang Zemin, bu yüzyılın ilk 20 yılı içinde Çin`in orta halli refah düzeyine ulaşmak için saptanan hedefleri dört maddede özetledi:

``1? 2020 yılına kadar Çin`in yurt içi gayri safi milli hasılası, 2000 yılına oranla dört~|~ kat daha artacak.

Kapsamlı devlet gücü ve uluslararası rekabet gücü de göze çarpan şekilde yükseltilecek. Sanayileşme esas olarak gerçekleştirilecek, mükemmel bir sosyalist piyasa ekonomisi sistemi ve daha dinamik ve dışa açık ekonomik sistem kurulacak.

2? Sosyalist demokrasi daha da mükemmelleşecek. Devletin yasalarlayönetilmesi stratejisi, kapsamlı şekilde hayata geçirilecek.

Halkın siyasi, ekonomik ve kültürel hak ve çıkarlarına öze ilişkinbir şekilde saygı gösterilecek ve bu hak ve çıkarlar güvence altına alınacak.

3? Tüm ulusun ahlaki, bilimsel ve kültürel vasıfları ile sağlık koşulları yükseltilecek.

Milli eğitim, bilim ve teknoloji, kültürel yaratıcılık ve sağlık sistemleri iyileştirilecek.

4? Sürdürülebilir kalkınma kabiliyeti sürekli güçlendirilerek ekolojik ortam iyileştirilecek, enerji kaynaklarının kullanımı göze çarpan şekilde yükselecek.

"Farklı mülkiyet türleri desteklenmeli"

Jiang Zemin, ÇKP`nin kamu mülkiyetini şaşmadan güçlendirip geliştirmesi gerektiğini söyleyerek, kamu dışı mülkiyet türlerinin de yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini, esası kamu mülkiyeti olmak üzere farklı mülkiyet türlerinin birlikte gelişmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Tayvan sorunu

ÇKP Merkez Komite Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Jiang Zemin, Tayvan sorununun eninde sonunda çözüleceğini ancak bunun süresiz olarak ertelenemeyeceğini belirtti. Çin`in barışçı birleşmesini, (HongKong ve Makao`da olduğu gibi) `Bir Ülke, İki Sistem` ve `Barıçı Birleşme` ilkeleriyle gerçekleştirileceğini belirtirken bu konuda kuvvet kullanmama taahhüdünde bulunamayacaklarını yineledi. Jiang Zemin, bunun Tayvanlı vatandaşlara karşı değil, bu konuya müdahale eden dış güçlere karşı alınan bir tutum olduğunu ifade etti.

Seçim anketinde Şaron önde

İsrail`de yapılan kamuoyu yoklaması, sağcı Likud partisindeki liderlik yarışında Başbakan Ariel Şaron`un, yeni Dışişleri Bakanı Binyamin Netanyahu`nun önünde olduğunu gösterdi.

Maariv Daily gazetesinin yaptığı kamuoyu yoklamasının sonucuna göre, Likud partisindeki seçmenlerin yüzde 48`i Şaron`a, yüzde 38`i Netanyahu`ya oy verecek. Öte yandan İngilizce yayımlanan Jerusalem Post gazetesinin düzenlediği kamuoyu yoklamasına göre, Şaron ve Netanyahu yarışta başa baş gidecek. Likud partisinin başkanlık seçimi için henüz tarih belirlenmedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137