06 Nisan 2006 Perşembe 00:00
Dayakçı Avrupa!
Avrupa Konseyi'nin yaptığı araştırmaya göre, her hafta dayak yüzünden Fransa'da 3, İngiltere ve Almanya'da ise 2 çocuk hayatını kaybediyor ~|~

Çocuklara yönelik şiddete karşı kampanya başlatan Avrupa Konseyi, dünyanın en zengin ülkelerinde gelecek 1 yıl içinde 15 yaşından küçük yaklaşık 3 bin 500 çocuğun dayak nedeniyle öleceği uyarısında da bulunuyor.

Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin araştırmalarına göre Avrupa ülkelerinde disiplin adına çocuklara dayağa hoşgörüyle yaklaşılıyor. Çocuklar; okullarda, toplumda ve aile içinde yaygın biçimde şiddete maruz kalıyor.

Okulda kötü muamele

Avrupa'da hemen her ülke okullarda dayağı yasaklamış olsa da, pratikte öğretmenlerin çocuklara, çocukların da birbirlerine kötü muamelesi kaygı verici boyutlara ulaşmış durumda. Fransa'da konu hakkında bir araştırmaya katılan 35 bin öğrencinin yüzde 10'u okulda arkadaşlarından veya öğretmenlerinden kötü muamele gördüğünü söylüyor. Bu oranın Slovenya'da yüzde 45 olduğunu belirten Avrupa Konseyi, İngiltere'de okulda kötü muamele gördüğünü ihbar eden çocuk oranının da 2004 yılında yüzde 42 arttığını not ediyor. Rusya'da gerçekleştirilen bir araştırma ise öğrencilerin yüzde 16'sının öğretmenlerinden dayak yediğini, yüzde 22'sinin ise öğretmenleri tarafından aşağılandığını gösteriyor. Araştırmalar, okullarda kız çocukların erkek çocuklara oranla daha fazla kötü muamele gördüğünü, kötü muamelenin yüzde 85'ini erkek çocukların gerçekleştiğini gösteriyor.

Aile içi şiddet
Avrupa toplumlarının aile içi şiddete karşı tereddütlü davranmakla eleştirildiği araştırmada, sanılanın aksine ailenin veya evin bazı çocuklar için "cennet değil, cehennem olduğu" vurgulanıyor.
Bu konudaki Avrupa Konseyi verilerine göre, çok sayıda Avrupa ülkesinde çocukların yüzde 10 ila 30'u kimi zaman "işkence" denilebilecek nitelikte "kemer, sopa veya başka bir aletle" dövülüyor. 1990 yılların ortalarında sorgulanan İngiliz annelerin 4'te 3'ü çocuklarını 1 yaş öncesi dövdüğünü itiraf ediyor. Hırvatistan'da 2003 yılında gerçekleştirilen bir araştırma çocukların yüzde 93'ünün aile içi şiddete maruz kaldığını gösteriyor. 14 Avrupa ülkesinde yapılan bir araştırma ise her 100 çocuktan 9'unun aile içi ve dışında cinsel tacize uğradığını gösteriyor.

Toplumsal şiddet
Çocuklar sadece okul ve aile içinde değil toplum içinde de şiddete maruz kalıyor. Avrupa Konseyi verilerine göre, Hollanda'da 15?17 yaş grubundakiler yetişkinlere oranla 4 kat daha fazla şiddetle karşılaşıyor. Almanya'nın Bremen kentinde, şiddete dayalı suçların yarısına yakını yetişkin olmayan gençlerin çeteleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Sübyancı papazlar

Avrupa Konseyi, sübyancılık konusunda da Katolik din adamlarını parmakla gösteriyor. 1995 yılından bu yana dünya çapında 5 binden fazla Katolik din adamının sübyancılık yaptığına dair şikayetler alındığını belirten araştırma raporunda, Fransa'da 30, İngiltere'de 21, Almanya'da ise 13 papazın cinsel tacizden suçlandığı not ediliyor.  Araştırmaya göre, spor dünyasında da çocukların ortalama yüzde 20'si şiddete maruz kalıyor, bunların yüzde 10'u bu şiddetten önemli derecede zarar görüyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137