02 Haziran 2004 Çarşamba 00:00
Devlet eliyle misyonerlik
AKP'de bir Anayasa değişikliği yapılarak din derslerinin seçmeli olması ve Türk gençlerine Hıristiyanlık, Musevilik gibi istenilen dinin öğretilmesi uygulaması tartışılıyor. Başbakan Erdoğan'ın da bu konuda olumlu düşündüğü belirtiliyor

Meslek lisesi mezunlarına ÖSS'de nispeten eşitlik getiren YÖK Yasası'nı üçüncü kez 'derin dondurucuya' koyan Hükümet, Müslüman Türk gençlerine 'Hıristiyanlık'ı öğretmek için çalışma yapıyor. AKP içinde, sürpriz bir Anayasa değişikliğiyle din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılıp seçmeli ders haline getirilmesi tartışılıyor.

"İslam'ı öğretemedik, Hıristiyanlığı öğretelim" yasası

Hürriyet gazetesinin haberine göre, seçmeli hale getirilecek din derslerinde ise sadece İslamiyet değil, Hıristiyanlık, Musevilik ya da Süryanilik gibi isteyene istediği din öğretilecek. Buna, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da soğuk bakmadığı belirtiliyor.

Böyle bir düzenleme için Anayasa'nın 'Din ve vicdan hürriyeti' başlıklı 24. maddesinde değişikliğe gidilecek. Bu madded~|~eki, 'Din ve ahlak eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır' hükmü korunurken, 'Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır' ifadesi ise çıkarılacak. Bu maddedeki, 'din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır' hükmü de korunacak.

Din dersi Anayasaya aykırıymış

Bu görüşü parti içinde de seslendiren bir AKP yöneticisi, Hürriyet'e, "Doğrudan Anayasa'da yer alıyor olmasına karşın, bana göre zorunlu din dersi Anayasa'ya aykırı" dedi. Aynı yönetici şöyle devam etti: "Hem laiklikten söz edeceksiniz, hem AB üyeliğine hazırlandığınızı söyleyeceksiniz, hem de sadece kendi dininizi anlattığınız zorunlu din dersi uygulamasını sürdüreceksiniz. Bu üçü bir arada olmaz. O halde zorunlu din dersi uygulamasını kaldırıp seçmeli hale getirmeniz ve isteyene de istediği dini öğrenme hakkını sağlamanız gerekiyor. Biz parti olarak yakında böyle bir Anayasa değişiklik önerisini gündeme getirebiliriz. Sanıyorum kimse de böyle bir öneriye karşı çıkmaz."

Bir tek Müslümanlar dinini öğrenemiyor
Türkiye'de yaşayan azınlık inanç mensupları kendi okullarında istediği gibi teorik ve uygulamalı olarak 'dini eğitim' alabiliyor. İstanbul'da yaşayan Ermeniler, Rumlar ve Museviler, kendi kurdukları okullarda kendi belirledikleri müfredatı uyguluyor. Keza Süryanilerin de kendi çocuklarını istedikleri gibi yetiştirdikleri belirtiliyor. Oysa ilköğretim kurumlarında Anayasa gereği okutulan zorunlu din dersleri kitaplarında, İslam ile ile çok genel düzeyde teorik bilgi veriliyor ve uygulamaya dair en küçük bir çalışma yapılmıyor. Hükümet ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında "Hıristiyanlık dersi"ni müfredata koyarak, misyonerlerin ekmeğine yağ sürmüş olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100