20 Nisan 2011 Çarşamba 00:00
Diasporayı üzen karar
'Ermeni soykırımı'nı inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasa tasarısı, Fransız Senatosu Anayasa Komisyonu'nda reddedildi ~|~

Fransız Senatosu'nun 4 Mayıs'ta tartışacağı 'Ermeni soykırımı'nı inkar edenlerin cezalandırılmasına yönelik yasa tasarısı, Anayasa Komisyonu'nda reddedildi. Anayasa Komisyonu tasarıyı, "Yasama organlarının tarih yazamaması gerekir, tasarı Fransız Anayasası ve ifade özgürlüğüne aykırı" diyerek reddetti. Ayrıca tasarının kabulü halinde Türk-Fransız ilişkilerinin bozulma riski olması başka bir gerekçe olarak kararda yer aldı. Anayasa Komisyonu üyesi Senatör Jean-Jacques Hyest tarafından konu hakkında kaleme alınan raporda, Fransa'nın 29 Ocak 2001 tarihinde "Ermeni soykırımını" resmen tanıdığı, ancak "soykırımın" inkarını cezalandırmaya dayalı yeni bir yasanın bazı sorunları da beraberinde getireceği görüşü belirtildi. Raporda, yasama organının tarihsel olaylar hakkında hükümde bulunmaması konusunda genel bir uzlaşı bulunduğu hatırlatıldı.

Fransız Anayasası'na aykırı
Yasa tasarısının Fransız Anayasası'ndaki "suç ve cezaların yasallığı" ilkesiyle çeliştiği görüşünün dile getirilildiği raporda, Yahudi soykırımının aksine "Ermeni soykırımı" hakkında hukuksal planda bir uluslararası metin veya adalet kararıyla net bir tanımlama olmadığına işaret ediliyor. "Ermeni soykırımını inkara" verilecek cezanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin düşünce ve ifade özgürlüğü ilkesine aykırı göründüğü de not edildi.

Fransa'yı zor durumda bırakır
Yasanın kabulünün Türk-Fransız ilişkileri üzerinde olumsuz etki yapacağının vurgulandığı raporda, tasarının Fransız Ulusal Meclisi'nde kabulünün ardından Türk ve Fransız Kara Kuvvetleri arasındaki işbirliğinin askıya alındığı hatılatılıyor. Senatör Hyest, Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın, yasanın kabulünün Fransa'yı geçmişte Ermeniler gibi trajediler yaşamış başka ülkelere karşı zor durumda bırakacağını ve bu ülkelerin, "meşru olarak", Fransa'dan benzer yasal düzenleme talebinde bulunabileceğini dile getirdiğini de aktardı. Raporda, bu tezlerden yola çıkılarak, Meclis'te kabul edilen ve Senato'da oylanması için başvuruda bulunulan tasarının reddedilmesini istendi. Ermenistan dahil hiçbir ülkenin bugüne kadar "Ermeni soykırımının" cezalandırılmasına yönelik yasa çıkarmadığının hatırlatıldığı rapordaki bu öneri, Senato Anayasa Komisyonu tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve hükümetinin, tasarının Senato gündemine gelmesine karşı oldukları geçtiğimiz günlerde Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın yanıtladığı bir soru önergesiyle resmen ilan edilmişti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137