29 Mayıs 2015 Cuma 01:14
En büyük tehdit İsrail
YENİ MESAJ/İSTANBUL
Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi, kamuoyunun Türk dış politikasına yönelik bakış açısını ortaya koymak ve politikada ağırlık verilmesi gereken konular ile etkili olan kurumlara yönelik düşünceleri belirlemek üzere ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları  Araştırması’ yaptırdı. 

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın başkanlığında, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinem Açıkmeşe koordinasyonunda, Türkiye’nin nüfus yapısını temsil eden 26 ilde 18 yaş üstü 1.000 kişi ile görüşülerek yaptırılan ankette, katılımcılara dış politika konularının hangi organlardan takip edildiği, hangi kurumların dış politikayı yürüttüğü ve Türkiye’nin başta Suriye, ABD ve AB ile ikili ilişkileri olmak üzere Türk dış politikasının dinamikleri konularında sorular soruldu.

Türkiye’nin baş düşmanları
Ankete katılanlara göre, Türkiye için tehlike olarak algılanan ülkelerin başında sırasıyla İsrail, ABD ve Ermenistan geliyor. Anket sonuçlarına göre halkın yüzde 20.3’ü Ermenistan’ı, Kasım 2013’teki yüzde 7.2’lik oranla karşılaştırıldığında, ciddi biçimde tehdit olarak algılamaya başlamış durumda. Halkın yüzde 32.4’ü Ermenistan ile sınır kapılarının hiçbir şart altında açılmaması gerektiğini savunuyor.
ABD Türkiye ilişkileri konusunda ankete katılanların yüzde 51.9’u olumsuz bakış açısına sahip. ABD’nin Türkiye’ye yaklaşımları yüzde 32.6’lık bir oranda sömürgeci olarak değerlendiriliyor. Kamuoyuna göre, ABD-Türkiye arasındaki en önemli sorun terörle mücadele konusunda yaşanırken, en önemli işbirliği alanları olarak askeri ve ekonomik konular ön plana çıkıyor. 
Kamuoyu yüzde 47.6’lık bir oranla AB üyeliğinin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceği görüşünde. Ankete katılan her 10 kişiden 7’si Türkiye’nin AB üyeliğinin engellendiğini düşünüyor. 

Halk Ortadoğu’daki gelişmelerden tedirgin
Araştırma, Türk halkının Ortadoğu’daki olaylardan endişe duyduğunu ve IŞİD’i bir tehdit olarak gördüğünü gösterirken; ankete katılanların yarıya yakını IŞİD’e karşı pasif bir tutum izlenmesi konusunda görüş belirtti. Suriye sorunu yüzde 65.5 ile Kasım 2013’te ankete katılanların en büyük tehdit olarak gördüğü konu başlığı olurken, aynı maddeyi seçenlerin oranı Mayıs 2015’de yüzde 20.3’te kaldı. Ankete katılanlar, yüzde 36.3 oranı ile mülteci alımına son verilmesi ve daha önce gelmiş olanların ülkelerine gönderilmesi konusunda fikir beyan etti. Ankete katılanların yüzde 37’si Türkiye’yi bir İslam ülkesi olarak görürken, yüzde 24.3’ü Türkiye’yi Avrupa ülkesi olarak nitelendirdi. 
Türkiye’nin en yakın dostu ise yüzde 37.2’lik oranla ortak kültürel ve tarihsel bir geçmişe sahip olan Azerbaycan olarak görülmekte. 

Genç nüfus gelişmeleri internetten izliyor
Ankete göre, dış politika gündemini 65 yaş ve üzeri kişiler radyo, dergi, gazete gibi geleneksel bilgi kaynaklarını kullanarak takip ederken; genç nüfus haber almada internet, sosyal çevre ve sosyal ağ gibi kaynaklardan yararlanıyor. Türk dış politikasına ilişkin haber almada medya kuruluşları üst sıralarda yer almaktayken; medya kuruluşlarına duyulan güven yakın çevre, akademik yayın ve internet portallarının gerisinde kaldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137