18 Temmuz 2001 Çarşamba 00:00
Ermeni işgalde direniyor
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Vilayet Guliyev, Ermenistan ile aralarındaki Yukarı Karabağ sorununun çözümü sürecinde Minsk Grubu eşbaşkanlarının bölgeye yaptıkları ziyaretin etki yaratacak bir izlenim bırakmadığını söyledi. Guliyev, Azerbaycan basınında da geniş olarak yer alan açıklamasında, Minsk Grubu eşbaşkanlarının bölge ziyaretinin, sorunun gündemden düşmediğini gösterdiğini ifade etti.

Eşbaşkanların bölge ziyaretine Ermenistan'dan başlamasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Guliyev, "Key?West görüşmelerinden sonra Cenevre'de yapılması planlanan görüşmenin ertelenmesine sebep, Erivan'ın sergilediği katı tutumuyla barışın sağlanması için verilmesi zorunlu tavizlere hazır olmamasıydı" dedi.

Eşbaşkanların ziyaretiyle Erivan'ın tutumunu değiştirmesini umduklarını, ancak ziyaret sonrasında beklentilerinin boşa çıktığını ifade eden Guliyev, şöyle devam etti: "Ermenistan yine, ne pahasına olursa olsun işgalci tutumundan geri adım atmıyor. Yine barışa hizmet eder görüntüden uzak ve bö~|~lgenin kalıcı istikrara kavuşması için üzerine düşeni yapmaya hazır olmadığını gösteriyor."

Yine Ermeni oyunu

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vardan Oskanyan'ın ortaya attığı ''Paris ilkelerini" değerlendiren Guliyev, söz konusu ilkeleri ''sıradaki Ermeni oyunlarından biri" şeklinde değerlendirdi. Guliyev,''Taraflar arasında karşılıklı uzlaşmaya varılan konuların anlaşma metnine çevrilmesinin ardından prensipler ortaya çıkar. Ancak bugün için böyle bir metin yok" dedi.

İki ülke cumhurbaşkanlarının Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın arabuluculuğunda iki kez biraraya geldiklerini, ancak bu görüşmelerden bir sonuç çıkmadığını hatırlatan Guliyev, "Erivan, sorunun adil ve kalıcı bir çözüm bulmasını istemediği için uydurma prensipleri gündeme getirerek, uzlaşmacı taraf olduğunu göstermeye ve tüm sorumluluğu Azerbaycan'ın üzerine yıkmaya çalışıyor" dedi.

Sabrın da sınırı var

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) barışın sağlanması konusundaki hassasiyetini ve bölgede yaşanabilecek yeni çatışmaların çok ağır sonuçlar doğuracağının farkında olduklarını belirten Guliyev, ancak Azerbaycan halkının ve mültecilerin de büyük sıkıntı içinde olduğuna işaret ederek, "Sabrın da bir sınırı var" dedi.

Vilayet Guliyev, AGİT'in bugün Arkadi Gukasyan gibi terör yanlısı ayrılıkçı liderlerin sözde barış taleplerini dikkate almasını da eleştirerek, "Herhangi bir ayrılıkçı örgüt, barışsever bir devletin arazisini işgal ederek bu arazide konuşlanıyorsa, Avrupa'da güvenliği ve işbirliğini korumayı amaçlayan AGİT'in gerçekleri, bu terör örgütüyle nasıl bağdaşır" dedi. AGİT'in, ya barışın sağlanması için misyonunu hayata geçirmesi ya da prensiplerinden vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Guliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in de tüm görüşmelerde, ''AGİT'in barış misyonunu sonuçlandırması isteğini" gündeme getirdiğini ifade etti.

Azerbaycan kararlı

Azerbaycan Dışişleri Bakanı, sorunun barış yoluyla çözüm bulması sürecinde bugün içinde bulundukları durumu yeterli görmediklerini belirterek, çözüm konusunda hiçbir yolun gözardı edilemeyeceğini kaydetti. Ermenistan'ın bugünkü durumdan memnuniyet duyduğunu, ancak Azerbaycan'ın kesinlikle topraklarının işgaline göz yumamayacağını ifade eden Guliyev, "Halkımızın ve devletimizin, ne pahasına olursa olsun tarihi adaleti sağlayacağına inanıyorum" dedi. Azerbaycan'ın sorunun barış yoluyla çözüm bulması için çaba göstermeye devam edeceğini belirten Guliyev, ancak bu sürecin sonsuza kadar böyle kalmayacağını, "barış görüşmelerinin sonuç vermeyeceği belli olacak aşamada, Azerbaycan'ın kendi görüş ve tutumlarını yeniden gözden geçirme hakkı bulunduğunu" kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.