11 Mart 2004 Perşembe 00:00
Genişleme sancılı olacak
AB'ye Mayıs ayında üye olacak 10 ülkenin üyeliğe hazırlıklarıyla ilgili son bilanço bugün Strasbourg'da Avrupa Parlamentosu (AP) genel kurulunda tartışılıyor. AP'nin "Dış İlişkiler, İnsan Hakları, Ortak Güvenlik ve Savunma Komisyonu" tarafından konuya ilişkin hazırlanan rapora göre, üyeliğe en hazır ülkeler Malta, Slovenya ve Litvanya. En sorunlu ülkeler ise Polonya ve Slovakya. AP raporunda Mayıs ayında üye olacak 10 ülkenin üyelik öncesi "eksik" noktaları şöyle özetleniyor:

Çek Cumhuriyeti

AlmanÇek sınırında insan ve özellikle de çocuk ticareti kaygı verici boyutta. Roman nüfusun yaşam kouşullarının düzeltilmesi gerekiyor. Yolsuzluk ve kara para aklama önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Tarım ve gıda sanayi alanında Avrupa normaları henüz tam olarak yerleşmiş değil.

Estonya

Kadın?erkek eşitliği ve çalışma hukuku alanlarında AB normalarıyla uyuşmazlık var. Bölgesel kalkınma politikasını ve bölgeler arası sosyo?ekonomik eşitsizlikleri giderici önlemler alması gerekiyor.Azınlıkla~|~rın entegrasyonuna ilişkin alınan önlemler iyi ancak vatandaşlığını kaybetmiş 165 bin kişinin durumunun da çözümlenmesi gerekiyor. Elektrik ve gaz sektörlerinde özelleştirme gecikiyor.

Kıbrıs

Mayıs 2004'te tüm ada AB üyesi olacak ancak politik çözüm olmazsa müktesebat sadece adanın güneyinde uygulanacak. Annan Planı müzakere temeli kabul edilmeli. Rumlar iyi niyetlerini göstermeli, Kıbrıslı Türklerin lideri de Annan Planı'nı müzakere temeli olarak kabullenmeli. Denktaş artık ada kökenli Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğu tarafından desteklenmiyor. Türkiye bu şansı sezmeli ve Kıbrıs'ın üyeliği öncesi bir anlaşma için varlığını ortaya koymalı. Kıbrıs, Türkiye'nin AB üyeliği yolunda politik bir test haline geliyor.

Letonya

Kamu idaresi güçlendirilmeli. Yolsuzluk kaygı verici boyutta. Rus azınlığın sosyal planda entegrasyonu ve eğitim hakları tam olarak sağlanmış değil. AB tarafından finanse edilen kırsal kalkınma projelerinin ödemelerini yapacak organizmanın işleyişi güvence altına alınmalı. İfade özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalı.

Litvanya

Yolsuzlukla mücadele bir numaralı öncelik olmalı. Organize suç ve kaçakçılıkla mücadele yoğunlaştırılmalı. Sınırların güvenliği sağlanmalı. İşsizlikle daha etkin mücadele edilmeli.

Macaristan

Tarım sektöründe idari eksikler var. Ticari açıkların dengelenmeli. Başta Romanlar olmak üzere, azınlık gruplarına karşı dışlanma ve ayrımcılıkla mücadele edilmesi gerekiyor. Yolsuzluk önemli bir sorun olmaya devam ediyor.

Malta

Kuşlarla ilgili AB direktifi gerektiği gibi uygulanmıyor. Gemi inşa şantiyelerinin modernleştirilmesi gerekiyor. Tarım politikalarında AB müktesebatıyla uyuşmayan noktalar mevcut.

Polonya

Yolsuzluk ekonomik ve siyasal yaşamda etkinliğini sürdürüyor. İşsizlik kaygı verici boyutta. Gıda güvenliği, çevre ve veterinerlik hizmetleriyle ilgili AB müktesebatı henüz hayata geçirilmiş değil. Tarım alanında gerekli idari yapılanmalar henüz kurulmadı. Hukuk sisteminin etkinliğini iyileştirici ilerlemeler gerekiyor. Özelleştirme sürecinde yavaşlama var.

Slovenya

Devletin üst kademelerinde yolsuzluk mevcut. Kamu ihaleleri alanında AB normalarına uyulması gerekiyor. Demiryolu taşımacılığı alanında yeni yasaya ihtiyaç var. Enflasyon oranı (%6) endişe verici. Slovenya AB'nin dışişleri ve savunma politikalarındaki yaptırım ve kısıtlayıcı önlemlerine yeterince katılmıyor. Hırvatistan'la ilişkiler düzeltilmeli.

Slovakya

Öncelik yolsuzlukla mücadeleye verilmeli. Kamu idaresi reformu en kısa sürede yürürlüğe girmeli. Roman nüfusun yaşam koşulları konusunda kamunun her katmanında çaba sarf edilmesi gerekiyor. Kadınların kısırlaştırılmasıyla ilgili yasal düzenlemeler konusunda Avrupa Konseyi tavsiyelerine uyulmalı. AB tarım fonlarının çifçilere tahsisatı için ödeme ajnası kurulmalı. Tarım?gıda müesseselerinin kamu sağlığı konusunda AB normlarına uyması gerekiyor. Schengen antlaşmasına entegrasyon için Ukrayna sınırında güvenlik önlemlerinin artırılması gerekiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.